Опитування: за вступ до ЄС понад половина українців

Україна ЄС Копирайт изображения AP
Image caption Більшість українців виступають за членство Києва в Євросоюзі

За вступ до ЄС виступає втричі більше українців, ніж до Євразійського економічного союзу. Про це йдеться у результатах опитування Фонду "Демініціативи" та Центру Разумкова.

Майже половина населення вважає, що зближення з Росією не відповідає інтересам України. Проте у цьому питанні дослідники зафіксували істотні регіональні відмінності між мешканцями різних частин держави.

Опитування також продемонструвало, що більшість учасників гіпотетичного референдуму про вступ України до НАТО висловилися б за членство у Північноатлантичному альянсі.

Участь у дослідженні, яке проводили 22-27 липня цього року, брали 2011 повнолітніх респондентів з усіх регіонів України, за винятком Криму та непідконтрольних Києву територій Донеччини та Луганщини. Похибка дослідження складає – 2,3%.

Втричі більше

51% українців підтримали б вступ України до ЄС, а за інтеграцію до Євразійського економічного союзу Росії, Білорусі та Казахстану виступають 17% респондентів, кажуть соціологи. Не визначилися з відповіддю на це питання 31% опитаних.

Найбільше прихильників вступу до ЄС проживає на заході та в центрі країни. На підконтрольній Києву території Донбасу кількість тих, хто підтримує європейську, євразійську інтеграцію та не визначився з відповіддю, є приблизно однаковою.

У грудні 2012 року опитування, проведене тими самими організаціями, зафіксувало, що за вступ до Євросоюзу виступали 42% населення, вступ до Митного союзу підтримували 32%, а 10,5% респондентів заявили, що Україна не повинна приєднуватися до жодної з цих організацій. Не визначилися з відповіддю тоді 15% опитаних.

Копирайт изображения AFP
Image caption Чимало українців вважають, що протягом останнього року їхня держава не наблизилася, але й не віддалилася від ЄС

Більшість вважають, що зближення України з ЄС відповідає інтересам України. Однак якщо у 2013 році такої думки притримувалися 72% українців, то зараз ця цифра складає 57%, зауважують автори дослідження.

Понад половина респондентів також погодилися з твердженнями, що зближення з ЄС не загрожує українській культурі (51%) та що тісніші стосунки з Євросоюзом важливі для зміцнення міжнародної позиції України (59%).

44% українців вважають, що протягом року Україна ані наблизилася до Євросоюзу, ані віддалилася від нього. Кількість тих, хто вважають, що Київ став ближчим до Брюсселя, та тих, хто вважає, що у цих стосунках мало місце охолодження, майже однакова (21 та 22,5% відповідно).

Посилення санкцій

Близько половини респондентів - 49% вважають, що зближення України з Росією не відповідає інтересам України. 30% українців не погоджуються з цією тезою.

Соціологи відзначають, що лише 10% мешканців заходу України та 17% жителів центральних регіонів вважають корисним для України зближення з Москвою. Разом з тим на півдні, сході країни та на підконтрольних Києву територіях Донбасу таких респондентів – понад 40%.

Копирайт изображения Getty
Image caption У різних регіонах України до зближення з Росією ставляться по-різному

Більшість жителів усіх регіонів України (в цілому по країні 59%) вважають, що зближення України і Росії відповідає інтересам Росії.

"Між 2013 і 2015 роками ставлення до перспективи поглиблення відносин з Росією істотно погіршилося", - відзначають соціологи.

Інтерес України у зближенні з сусідом нині бачать удвічі менше українців, ніж позаминулого року (30% проти 63%).

Половина українців вважають, що санкції, запроваджені західними державами проти Росії, мають посилити. За пом’якшення санкцій виступають 6% населення, за їхнє повне скасування – 8,5%.

Хто почав?

Майже половина українців (49%) вважають, що відповідальність за "російсько-український конфлікт" несе Росія. Понад 9% покладають вину на Україну, понад 33% – на обидві сторони. Не визначилися з відповіддю 8,5% респондентів.

Формулювання "російсько-український конфлікт" вжили автори дослідження.

Копирайт изображения Getty
Image caption Росія заперечує причетність своїх військовослужбовців до бойових дій на Донбасі

На офіційному рівні Москва не визнає участь своїх військових у бойових діях на Донбасі та заперечує інформацію про постачання озброєнь бойовикам самопроголошених республік.

Відповіді на це питання показали серйозні регіональні відмінності між респондентами з різних частин України, відзначають соціологи.

На заході та в центрі України відповідальність за конфлікт покладають на Росію понад 60% опитаних. На півдні та на підконтрольних Києву територіях Донеччини та Луганщини найпопулярнішою є опція зі взаємною відповідальністю Києва та Москви за конфлікт. На сході України кількість тих, хто однозначно звинувачує Росію та покладає відповідальність на обидві країни, є приблизно однаковою (37 та 39% відповідно).

За НАТО

У гіпотетичному референдумі про вступ України до НАТО взяли б участь 62,3% населення України, кажуть автори дослідження. Не прийшла б на голосування чверть населення, а 12,6% респондентів не визначилися з відповіддю на це питання.

64% від тих, хто хоче прийти на референдум, або ж 42% від загальної кількості респондентів сказали, що підтримали б вступ України до Північноатлантичного альянсу. 28,5% від потенційних учасників референдуму або ж 36% від усіх опитаних висловилися б проти.

Копирайт изображения AFP
Image caption Більшість українців проголосувала б за вступ України до НАТО, стверджують соціологи

"Якщо в середньому по країні рівень підтримки вступу до НАТО найвищий за всю історію незалежної України, то в регіональному розрізі існують відмінності", - зауважують соціологи.

За вступ до НАТО проголосували б 89% мешканців заходу країни, 73% жителів центру та 61% українців, що живуть на півдні. Натомість на сході України 64% населення проголосували б проти членства в НАТО, а на підконтрольних Києву територіях Донбасу противниками євроатлантичної інтеграції є 54% респондентів.

Протягом останніх років ставлення населення України до голосування на такому гіпотетичному референдумі змінювалося.

У грудні 2009 року опитування "Демініціатив" та фірми USS показало, що у такому референдумі за явки 60% більшість (60%) його учасників проголосували б проти вступу до НАТО і лише 21% підтримали б таке рішення.

Натомість проведене у травні цього року опитування Київського міжнародного інституту соціології показало, що на референдум про вступ до Північноатлантичного альянсу прийшли б 73% українців, що мають право голосу. 51% з них підтримав би членство України в НАТО, 49% - висловилися б проти.

Новини на цю ж тему