Чи спрацює нова угода про відведення зброї?

Артилерія Копирайт изображения Reuters
Image caption Експерти вказують, що досі не відведені великі калібри артилерії

Тристороння контактна група у Мінську підписала угоду про відведення з лінії зіткнення артилерії менше калібром менше 100 мм, проте експерти сумніваються, що її виконають.

Завершальний етап перемовин щодо відведення тривав більше місяця й на початку підписання угоди анонсували ще на 22 вересня.

Документ поки не опублікований, проте, за даними ОБСЄ, мова йде про танки, артилерію менше 100 та міномети менше 120 міліметрів.

Відведення проходитиме у кілька етапів – спочатку мають відвести танки, потім артилерію, а потім міномети. Відстань відведення – 15 кілометрів з кожного боку.

Перший етап відведення має початись через два дні після повного припинення вогню й триватиме 15 днів, а другий етап – 24 дні.

За даними штабу АТО, почати відводити зброю мають на луганському напрямку.

Контролювати процес будуть спостерігачі ОБСЄ.

Згідно з домовленостями від 12 лютого 2015 року, озброєння понад 120 мм мали відвести ще навесні, проте їх час від часу використовують.

Початок відведення

Копирайт изображения Reuters
Image caption Зараз у зоні АТО заборонене використання артилерії калібром понад 120 мм

"Угода щодо відведення артилерії менше 100 мм готувались давно і серйозно. Вчора знайшли порозуміння шляхом пошуку компромісів та залучення додаткових ресурсів ОБСЄ", - пояснив ВВС Україна представник України у політичній підгрупі на перемовинах у Мінську Роман Безсмертний.

Він називає угоду "надзвичайно важливою", але наголосив, що навіть початок її виконання поки що під питанням.

"Коли упродовж двох днів не станеться нічого серйозного на лінії, то запускається реалізація. Але якщо буде продовжуватись вчорашня та позавчорашня ситуація з обстрілами, то всі лишаться на своїх позиціях", - застеріг пан Безсмертний.

В будь-якому разі, останнє слово щодо серйозності обстрілів залежить від того, як їхню тяжкість оцінить ОБСЄ.

"Методологія цього процесу в угоді детально прописана й підсумковий сигнал робить ОБСЄ", - додав пан Безсмертний.

Останні два дні штаб АТО рапортував про кілька обстрілів із заборонених видів артилерії та навіть окремі бойові зіткнення.

В очікуванні провокацій

Військовий експерт Костянтин Машовець скептично ставиться до перспективи відведення малих калібрів озброєння.

"Складність у тому, що там обидві сторони зовсім не довіряють один одному. Повне виконання цієї угоди малоймовірне", - розповів ВВС Україна пан Машовець.

Він вважає, що ОБСЄ не здатне повністю проконтролювати відведення зброї.

"Контроль ОБСЄ зараз доволі загальний. На конкретних ділянках лінії проконтролювати їм буде складно. В обох сторін насправді є можливість щось заховати, щоб цього не помітили", - додав пан Машовець.

Він також звернув увагу, що останні кілька днів обстріли на лінії велись з більш важкої зброї, ніж раніше.

Копирайт изображения Dariia.Olifer
Image caption Учасники перемовин після підписання угоди

За його словами, у разі відведення зброї, для відбиття провокацій у ЗСУ залишиться стрілецька зброя, кулемети, піхотні гранатомети, та, можливо, БМП, БТР і протитанкові ракетні комплекси.

Народний депутат та військовий експерт Дмитро Тимчук дуже негативно оцінив нову угоду, наполягаючи, що з іншого боку не відведене важке озброєння.

"Вздовж усієї лінії розмежування фіксуються підрозділи ствольної артилерії, а також бронегрупи. Це навіть СММ ОБСЄ бачить, яке в таких умовах може бути відведення менше 100 мм", - написав у Facebook пан Тимчук.

Роман Безсмертний розповів, що в угоді є механізми, як реагувати на можливі провокації та зрив відведення зброї.

"Угода має зворотні механізми на випадок, якщо сторони не виконують положення. Якщо зафіксують мінімальне невиконання угоди, то ніякого розведення не буде. Якщо в ході відведення будуть допущені порушення, то буде реакція", - заявив пан Безсмертний.

Наступним етапом, за його словами, на перемовинах у військовій сфері мають домовлятись про розмінування територій.

Затишшя до Нового року?

З іншого боку, російський військовий експерт Павло Фельгенгауер не бачить перепон для відведення озброєнь менших калібрів і пояснює доволі прагматичними причинами.

Найперше, він вважає, що нинішнє перемир’я більш-менш стійке й до Нового року активних наступальних дій не варто чекати.

"Тому виконання угоди про відведення можливе, адже коли не стріляють і не наступають, то ці озброєння й не потрібні на передньому краї. Якщо ж раптом почнеться загострення, то повернути озброєння – це справа не довга", - розповів ВВС Україна пан Фельгенгауер.

Малоймовірність наступальних військових дій на Донбасі до Нового року він пояснює, перш за все, погодними умовами.

"Осінь, дороги розкисають й у полях не можна розгортати сили. В таких умовах наступальні маневрені дії неможливі. У цих краях можна воювати або зимою, коли все замерзає, або літом, коли все підсихає", - вважає Павло Фельгенгауер.

Копирайт изображения EPA
Image caption Угода передбачає відведення танків, які ОБСЄ зараз фіксує біля лінії розмежування

Ще один сезонний чинник, за його словами, - в Росії з 1 жовтня починається призов, а значить у листопаді почнеться масова демобілізація.

"Відбувається ротація в тактично-батальйонних групах і їх важко використовувати до січня", - додав експерт.

Він вважає, що зібраних на Донбасі сил, де немає призовників, не достатньо для наступу.

Росія заперечує участь своїх регулярних військ у конфлікті на Сході України.

"Це одна з багатьох угод, які будуть виконуватись тільки в якихось дуже розпливчатих межах. Межу переходити не будуть, але до миру це не призведе", - заявив російській службі Бі-бі-сі експерт Юрій Кургунюк.

Політична частина

На думку Костянтина Машовця, зараз військовий аспект для вирішення конфлікту на Донбасі вторинний.

"Мова іде про вибори у республіках, які призначені на 18 жовтня і 1 листопада. Саме ці вибори є головним дестабілізуючим чинником", - вважає експерт.

І на цей процес нова угода про відведення зброї напряму не впливає.

Роман Безсмертний розповів ВВС Україна, що зустрічі політичної підгрупи щодо виборів цього тижня "не дали ніякого результату й сторони лишились на своїх позиціях".

"Завтра може відбутись зустріч міністрів "нормандської четвірки", у п’ятницю буде засідання керівників четвірки й стане зрозуміло, яке завдання прийде для всієї тристоронньої контактної групи та усіх підгруп", - резюмував Роман Безсмертний.

Російський політолог Ігор Бунін прогнозує часткове виконання угоди про відведення зброї, але з подальшим замороженням конфлікту.

"Це один з елементів пакетної угоди, виникає на основі усіх перемовин, у тому числі між Путіним та Обамою. Тому варто чекати, що воно виконуватиметься", - зауважив пан Бунін в коментарі російській службі Бі-бі-сі.

При цьому, на його думку, загалом ситуацію заморозять, а Росії доведеться "підгодовувати Донбас".

Новини на цю ж тему