У Парижі обговорили можливі вибори на Донбасі та відведення зброї

Переговори у Парижі Копирайт изображения AP
Image caption Переговори у Парижі тривали більше чотирьох годин

Після завершення переговорів "нормандської четвірки" у Парижі Франсуа Олланд та Ангела Меркель повідомили, що на зустрічі говорили про можливість проведення виборів на у невизнаних "ДНР" і "ЛНР" за українським законом та імунітет для кандидатів.

За результатами перемовин до преси вийшли лише французький президент та німецький канцлер. Петро Порошенко і Володимир Путін одразу після переговорів коментарів не давали, однак пізніше президент України висловив своє бачення результатів.

Вибори за українським законом

Франсуа Олланд наголосив, що місцеві вибори у підконтрольних сепаратистам районах Донбасу мають відбутися, однак провести їх потрібно за українським законом.

"Ці вибори повинні пройти за українським виборчим законодавством. Необхідно, щоб вибори були організовані в рамках робочої групи таким чином, щоб результати цих виборів були незаперечні", - наголосив президент Франції.

Копирайт изображения EPA
Image caption Володимир Путін утримався від коментарів одразу після завершення переговорів

Він також відзначив, що провести вибори у строки, передбачені самопроголошеною владою "ДНР" і "ЛНР" (18 жовтня і 1 листопада), неможливо без певних домовленостей.

За словами Франсуа Олланда, місцеві вибори у підконтрольних сепаратистам районах Донбасу мають відбутися протягом 80 днів з моменту ухвалення українським парламентом відповідного закону.

Пізніше речник президента Росії Дмитро Пєсков повідомив, що Володимир Путін пообіцяв найближчим часом "дати доручення" обговорити питання щодо виборів з представниками "ДНР" і "ЛНР".

Імунітет та спеціальний статус

Французький президент також відзначив, що всім кандидатам на місцевих виборах у "ДНР/ЛНР" має бути наданий імунітет на час виборів.

Крім того, він торкнувся теми закону про спеціальний статус окремих районів Донбасу. Франсуа Олланд повідомив, що цей закон на тимчасовій основі має вступити у силу в день виборів й стати постійним - "коли буде зрозуміло, що вибори незаперечні".

"Ми погодилися щодо покрокового подальшого контролю над кордоном та виведення всіх іноземних військ з України", - розповів президент Франції.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Лідери говорили за участі членів своїх делегацій за зачиненими дверима

Говорили у Парижі і про необхідність збільшення кількості пропускних пунктів через лінію зіткнення та забезпечення доступу гуманітарних організацій.

Ангела Меркель відзначила загалом позитивний результат переговорів.

"В цілому можна говорити про позитивний настрій, що ми змогли добитися на сьогоднішній зустрічі й змогли обговорити важливі речі", - розповіла канцлер.

Вона також відзначила, що під час перемовин сторони не змішували питання України та Сирії.

Відведення озброєнь

Копирайт изображения Getty
Image caption За словами Порошенка, танки, артилерію та міномети на Донбасі планують відвести за 41 добу

Трохи пізніше своїми думками поділився Петро Порошенко. Зокрема він анонсував початок відведення озброєнь калібром до 100-мм вже за добу.

"Головним результатом цієї зустрічі було кілька ключових важливих рішень. Рішення перше - ми починаємо відведення легкого озброєння, починаємо це буквально на наступний день, чітко обговорили процедуру", - цитує президента "Інтерфакс-Україна".

"Мова йде не лише про артилерію калібру менше 100 міліметрів, але й про танки та міномети. Це те, від чого зазнають найбільших втрат і що буде сприяти забезпеченню стабілізації ситуації і чіткому дотриманню режиму припинення вогню", - наголосив глава держави.

Петро Порошенко додав, що "нормандська четвірка" домовилась, що відведення озброєнь триватиме 41 добу.

Раніше про дотримання перемир'я на Донбасі заявили усі сторони конфлікту. За планом, від лінії зіткнення мають бути відведені танки, артилерія та міномети.

Український президент також наголосив, що "ОБСЄ має отримати доступ до всіх районів окупованих територій включно з українсько-російським кордоном". Крім того, за його словами, ухвалене рішення про збільшення чисельності місії ОБСЄ та розширення її мандату.

Новини на цю ж тему