Хто повезе пенсії в самопроголошені ДНР/ЛНР?

У Донецьку пенсіонери стоять у черзі Копирайт изображения Ukrinform
Image caption За даними уряду, близько мільйона пенсіонерів у так званих ДНР/ЛНР отримують пенсії з бюджету України

Вищий адміністративний суд України ухвалив рішення на користь пенсіонерів Донбасу, які проживають у так званих ДНР/ЛНР. Суд зобов’язав Кабінет Міністрів відновити виплати пенсій та інших соціальних допомог на територіях, які українська влада тимчасово не контролює.

"Опозиційний блок", що надавав юридичну підтримку у процесі оскарження рішення Кабміну, назвав судову постанову перемогою.

Проте у міністерстві соціальної політики заявили, що хоча гроші на виплати пенсіонерам, котрі живуть у ДНР/ЛНР є, виконати рішення суду неможливо. Уряд обіцяє подати іще одну скаргу - до Верховного суду України.

Судова тяганина

Перший позов до уряду з’явився близько року тому, одразу ж після рішення Кабінету Міністрів перевести на контрольовану Києвом територію всі бюджетні установи, підприємства та організації із так званих ДНР/ЛНР і припинити виплачувати пенсії та соціальні допомоги населенню.

Уряд тоді визнав, що фізично доставляти пенсії на контрольовані бойовиками території неможливо і небезпечно. Як заявляв прем'єр Арсеній Яценюк, ці гроші "вкрадуть російські бандити, і це ніщо інше, як пряма підтримка російського тероризму".

"Доти, доки території Донецької і Луганської областей будуть контролюватися усілякими самозванцями, центральний бюджет не відправлятиме кошти", - заявив Арсеній Яценюк одразу ж після ухвалення урядового рішення.

Окрім того, Кабмін твердив, що через війну на Донбасі суттєво знизилися надходження до Пенсійного фонду із тієї території. Та цей аргумент заперечували керівники Донецької області.

Зокрема, тодішній голова Донецької облдержадміністрації Олександр Кіхтенко заявляв, у 2014 році із загальної суми сплачених Донецькою областю податків 19 млрд. гривень – понад половину - сплатили підприємства, що перебували на території так званої "ДНР".

На виплаті пенсій із українського бюджету рік тому наполягав і лідер самопроголошеної ДНР Олександр Захарченко. Він мотивував це тим, що Україна не визнала "республіку" і тому не може відвертатися від "громадян власної країни, які проживають на Донбасі".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Міністро Павло Розенко каже, що гроші для виплат пенсіонерам є, проте фізично видати гроші у ДНР/ЛНР неможливо

"Машинами забезпечимо"

Уряд програв суд ще у першій інстанції, куди звернулися два пенсіонери, котрі мешкали на території ДНР і ЛНР. Кабмін, оскаржуючи постанови суду, дійшов аж до Вищого адміністративного суду, який кілька днів тому ухвалив рішення на користь пенсіонерів.

Проте і зараз уряд не згоден із ним і, судячи із заяв міністра з питань соціальної політики Павла Розенка, не зможе його виконати.

"Пропонуватиму суддям, які ухвалюють такі абсурдні рішення, особисто їх виконувати. Зокрема, сідати в інкасаторські машини і самостійно їздити й виплачувати пенсії та соціальні виплати на окупованих територіях... Машинами забезпечимо", - написав міністр на своїй сторінці у Facebook.

Те саме запропонував міністр юстиції Павло Петренко представникам "Опозиційного блоку", які підтримували судові позови проти Кабінету Міністрів.

"Якщо там не діють банківські установи і легальні державні органи України, туди фізично не можна завезти гроші, то це – чистий піар. Це маніпуляції на горі людей, які залишилися на окупованих територіях. Я пропоную депутатам "Опозиційного блоку", які намагаються на цьому піаритися, самим сісти в інкасаторські машини і повезти туди гроші", - заявив міністр Петренко в інтерв'ю інтернет-виданню "Главком".

Уряд наполягає, що не зупиняв виплату пенсій, а лише змінив порядок їх виплат у зв'язку з конфліктом на Донбасі.

Ідеться про те, що пенсіонери, котрі змінили реєстрацію на будь-яке місце в Україні, окрім так званих ДНР/ЛНР, можуть отримати українські пенсії.

За рік після запровадження таких правил на Донбасі вкоренився "пенсійний туризм": тисячі пенсіонерів, зареєструвавшись за межами самопроголошених республік, щомісяця виїздять за їх межі, щоб отримати пенсії чи інші соціальні виплати.

В "Опозиційному блоку" кажуть, що минулорічне рішення уряду є "цинічним" стосовно людей, які перебувають у вкрай складному становищі на Донбасі.

"Багато людей, які виїхали з цих територій, не отримавши від держави коштів для існування, повернулися назад. Бо вдома як мінімум є стіни і дах над головою. Вони вимушені були жити під обстрілами. Багато хто з них виїжджав на контрольовану Україною територію, отримували кошти і поверталися до своїх домівок", - сказав у коментарі ВВС Україна депутат парламенту від "Опозиційного блоку" Юрій Павленко.

"Але механізм, запроваджений урядом і який суд тепер скасував, передбачав реєстрацію зі штампом у паспорті. За цими адресами навіть ходили, перевіряли, чи справді люди там живуть. Я з багатьма з них спілкувався, вони казали, що штамп у паспорті про реєстрацію в інших регіонах позбавляв їх можливості повернутися додому", - додав політик.

Водночас міністерство соціальної політики наполягає на тому, що переважна більшість пенсіонерів, які залишилися жити на території ДНР/ЛНР, отримують українські пенсії.

Як повідомив міністр Павло Розенко, там зареєстровано 1 млн. 270 тис. пенсіонерів, із них близько одного мільйона отримують пенсії на території, підконтрольній Україні.

Тобто ідеться про близько 300 тисяч людей, які не перереєструвалися, а тому не можуть отримати пенсії. Як запевняє міністр, щойно на тій території відновиться дія українського законодавства, виплати поновлять.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Зараз самопроголошена ДНР виплачує пенсії російськими рублями

Звідки рублі на пенсії?

Як повідомляє "Донецкое агентство новостей", посилаючись на адвоката громадської організації "Права народу" Ірина Хижняк, ці кількасот тисяч пенсіонерів найближчим часом подадуть позови до уряду з метою стягти борги за пенсіями і допомогами, які не виплачуються від грудня 2014 року. Вона каже, що ці кошти українська влада має включити до державного бюджету на 2016 рік.

Але адвокат не каже про те, що пенсіонери, які не отримують пенсії з Пенсійного фонду України, отримують пенсії від ДНР/ЛНР – у російських рублях.

"Моя мама і батько отримують пенсії в рублях ще з травня цього року", - розповідає ВВС Україна Станіслав, житель Кіровська Донецької області.

"Якщо мама отримувала раніше 1100 гривень пенсії, то зараз у рублях – 2200-2300 рублів. Ходять чутки, що з листопада розмір збільшать, платитимуть не 1 до 2, а 1 до 3", - каже він.

Тобто влада ДНР платить пенсії за нижчим курсом, ніж існує між гривнею та рублем: 2300 російських рублів - це близько 770 гривень.

Гроші платить "Пенсійний фонд ДНР". Станіслав не може пояснити, звідки у фонду рублі, але не виключив, що це можуть бути гроші за поставлене у Росію вугілля, "або ж просто Росія дала".

Не кінець

В опозиції наполягають, що рішення суду є справедливим і уряд має його не оскаржувати, а виконувати. Водночас "Опозиційний блок" не каже, у який спосіб ці виплати можуть здійснюватися.

"Рішення уряду порушувало Конституцію і було цинічним стосовно людей, які там опинилися. Тому міністри мають шукати способи і механізми, як платити людям, а не як не платити і відгороджувати цих людей від країни", - заявив Юрій Павленко у коментарі ВВС Україна.

Водночас, міністерство юстиції сподівається, що Верховний суд України поставить крапку у цій судовій справі і візьме до уваги аргументи уряду.

У мін'юсті також кажуть, що протягом року, поки суди різних інстанцій розглядали позови проти Кабміну, змінилася правова ситуація: заборона здійснювати фінансові виплати на території самопроголошених ДНР/ЛНР тепер закріплена у законі. Верховна Рада внесла зміни до Бюджетного кодексу, відповідно до яких такі обмеження встановлені на час, поки там не відновиться дія українських законів.

Новини на цю ж тему