Вибори у Краматорську і Слов’янську: як і чому на Донбасі виграв "Опоблок"

  • Віталій Червоненко, В'ячеслав Шрамович
  • Краматорськ-Слов'янськ, ВВС Україна
Краматорськ
Підпис до фото,

Вибори у найбільших містах Донбасу не викликали ажіотажу

На місцевих виборах у Донецькій області, де вони таки відбулись, голосування пройшло спокійно, переважно без порушень та застосування адміністративного ресурсу.

Попередні результати виборів свідчать про те, що повне домінування однієї партії у місцевій владі, як тут було ще кілька років тому, відходить у минуле.

І хоча лідером серед партій з серйозним відривом у регіоні, схоже, став "Опозиційний блок", про гегемонію на зразок тієї, яку мала Партія регіонів, не йдеться.

Вибори до обласної ради на Донбасі не проводили, не було голосування у прифронтових Артемівську та Костянтинівці, через проблеми з бюлетенями голосування також зірвалося у Маріуполі та Красноармійську.

ВВС Україна спостерігала за виборами у Краматорську та Слов’янську - найбільших містах Донбасу, які навесні 2014 року кілька місяців жили під владою бойовиків "ДНР", і де вибори цієї неділі таки відбулись.

Краматорськ: забута конкуренція

У Краматорську весь день виборів на центральній площі міста грала українська естрада - від Михайла Поплавського до Софії Ротару. На кожній дільниці, де довелося побувати - синьо-жовті прапори.

Поруч із цим на багатьох ДВК написи попереджали про те, що тут ведеться відеоспостереження (самі камери, втім, помітити можна було не завжди). І лише на одній дільниці вказувалося, що безпосередньо у кабінках для голосування відеокамер немає.

Підпис до фото,

Прихильників "ДНР" тут чимало, констатують краматорці

Багато хто у центрі йшов на голосування як на свято: з родиною та мало не в офіційному одязі. Перед палацом культури, де працювало одразу три дільниці, жінка, яка всім своїм виглядом показувала причетність до виборчого процесу, спрямовувала людей за їхніми ДВК та бажала "вдалого вибору".

Біля дільниць літні люди обговорювали місцеву політику.

"Ви не ті газети читаєте. Його заставили це зробити", - пояснювала українською краматорчанка своїм співрозмовникам якийсь суперечливий вчинок одного з кандидатів.

Однак поступово ранковий потік людей до ДВК рідшав і до вечора туди заходили лише поодинокі виборці. Черг не було ніде.

"У нас все проходить дружно. Але мало людей проголосувало, - розповідає голова однієї дільничної комісії. - Навіть на дому не всі хотіли голосувати. Одна жінка нам через двері сказала: я з головою не дружу, як я можу проголосувати? І не відкрила".

Загалом явка у місті склала 37% - приблизно стільки ж, скільки у середньому по області.

"Така явка — це реальний стан речей у Донецькій області, який тут є багато років. Він показує, скільки людей ходить на вибори, якщо не займатися цілеспрямованим підвезенням виборців та іншими технологіями по підвищенню явки", - пояснює ВВС Україна голова донецького відділення Комітету виборців України Сергій Ткаченко.

Він додає, що за нової системи виборів до міськрад кандидати в депутати і не зацікавлені у високій явці, адже їхнє місце у партійному списку визначатиме не кількість отриманих голосів, а відсоток у порівнянні з кандидатами інших сил.

Підпис до фото,

Незадовго до виборів хтось обмалював свастиками постамент, на якому стояв пам'ятник Леніну

А заступник голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Віктор Андрусів відзначає, що інтерес до виборів на Донеччині підвищувався там, де була інтрига і активне протистояння політичних сил.

Саме активне протистояння і відзначають спостерігачі як нове явище для виборів на Донбасі, де раніше гегемоном була Партія регіонів.

"Маємо реальну конкурентність на виборах... Однак проблемою є те, що учасники продовжують ставитися до виборів, як до війни", - констатує Сергій Ткаченко.

Про реальну війну у місті нагадує посилений патруль правоохоронців з автоматами, мішки з піском біля місця дислокації підрозділів сил АТО, а також кілька написів "За ДНР". А за кілька днів до виборів на постаменті, де раніше стояв пам'ятник Леніну, хтось намалював свастики.

"Прихильників "ДНР" тут немало, і нам ще довго доведеться мати з ними справу", - каже краматорець Ігор, який приїхав з зони АТО, щоб проголосувати.

Підпис до фото,

Посилені патрулі на вулицях Краматорська - запорука спокою у день виборів

Попи це серйозних інцидентів у день виборів у місті не трапилося, кажуть у місцевому МВС. Згадують лише про те, як хтось за 50 грн фотографував бюлетень у кабінці, а у самому кінці представник однієї з партій на дільниці схопив один бюлетень і втік.

Станом на ранок понеділка краматорська ТВК змогла обробити лише кілька протоколів - через помилки у їхньому оформленні дільничними комісіями цей процес затягнувся.

Головними претендентами на посаду мера тут є самовисуванець Андрій Панков та чинний депутат Верховної Ради Максим Єфімов. За даними громадських спостерігачів, лідирує саме Андрій Панков, якого пов'язують з "Опозиційним блоком".

Серед партій, відзначають спостерігачі, найбільше місць у Краматорській міській раді може отримати той-таки "Опоблок".

Інші політсили, які ймовірно, матимуть представництво у міській владі: "Наш край" (відкрито підтримував Максима Єфімова), "Солідарність" та "Партія пенсіонерів України", яка свою агітацію побудувала на ностальгічних почуттях та образі актора Леоніда Бикова — уродженця сусіднього Слов'янського району. Шанси пройти є також у "Батьківщини" та "Самопомочі".

Слов’янськ: повернення команди Штепи

Ще напередодні виборів у розмові з ВВС Україна мешканці Слов'янська досить точно спрогнозували виборчі перспективи у місті.

Значна частина співрозмовників позитивно відгукувалась про колишнього мера міста Нелю Штепу, яка зараз перебуває під слідством за підозрою у допомозі бойовикам Ігоря Гіркіна, які захоплювали Слов'янськ навесні 2014 року.

А тому і говорили про готовність голосувати за члена її команди, кандидата у мери від "Опозиційного блоку" Вадима Ляха, який у минулій міськраді представляв Партію регіонів.

На своїх бордах пан Лях напряму апелював до пані Штепи, закликаючи "любити Слов’янськ, як Неля".

Дехто критикував роботу Нелі Штепи та колишньої команди Партії регіонів, звинувачуючи їх корупції, але таких було незрівнянно менше. Молодь же у розмові з ВВС Україна не могла чітко сформулювати політичні уподобання й переважно говорила про намір не йти на вибори.

Підпис до фото,

Слов'янськ: на вулицях міста - патріотичне графіті, у переможцях виборів - "Опозиційний блок"

День голосування у місті проходив дуже спокійно. Ще більшого спокою додавали озброєні автоматами патрулі Нацгвардії на вулицях міста.

"Аж незвично, нічого не відбувається, порушень фактично не видно", - ділилась своїми оцінками голосування довгостроковий спостерігач від мережі ОПОРА Лариса Пасечник.

Хіба що можна було нарікати на виборчу рекламу, яку подекуди так і не зняли. Прямо біля міської виборчої комісії красувався залишений рекламний щит "Батьківщини", а поруч висів борд зі звітом за виконану за рік роботу в.о. мера Олега Зонтова.

Люди на дільниці йшли мляво, при цьому більшість виборців, за спостереженням ВВС Україна, були люди середнього та похилого віку.

"Серйозних фальсифікацій чи порушень не буде, реально конкурують кілька політичних груп, у них є команди у комісіях і спостерігачі, тут можна бути спокійним", - переконував ВВС Україна представник одного зі штабів кандидатів.

Підпис до фото,

До дня виборів з вулиць Слов'янська зняли не всю агітацію

Хід виборів підтвердив ці слова - як тільки на одну з дільниць "Опозиційний блок" почав підвозити людей для голосування автобусом, команда партії "Наш край" дуже швидко викликала міліцію та слала акт про порушення.

Ці дві сили і були найпотужнішими на виборах у Слов'янську. Як розповіли ВВС Україна співрозмовники у міській владі, команда президентської партії у місті вагому ставку зробила на проект "Наш край", який мав конкурувати з "Опозиційним блоком" на його електоральному полі.

Саме тому на мерські вибори в.о. мера Олег Зонтов офіційно від "Солідарності" не пішов, хоча і є її членом. Його реклами у місті майже не було, проте було більш ніж багато агітації кандидата від "Нашого краю" Сергія Третьякова.

Вартість встановлення одного борда, як пояснили ВВС Україна, у Слов'янську складає 2 тисячі гривень.

На кінець голосування явка виборців по місту склала 28,6% - надзвичайно мало навіть у порівнянні з іншими містами Донбасу.

Ніч підрахунку минула так само спокійно, як і день голосування. Під ранок більшість дільниць вже звезли свої протоколи до міської комісії.

Паралельний підрахунок за результатами протоколів з дільниць, який проводили активісти та спостерігачі, вже вдосвіта надав загальну картину виборів - у місті повну перемогу отримав "Опозиційний блок" та його кандидат Вадим Лях. При цьому пан Лях може стати мером вже у першому турі.

У міськраді схожа ситуація - "Опозиційний блок" набрав майже половину голосів, а до ради з результатом близько 10% також проходять "Наш край", БПП та "Самопоміч". Виборчий бар'єр також долають Аграрна та Радикальна партії.

Підпис до фото,

Щоб стати мером Слов'янська, Вадим Лях звертався в агітації до спадщини Нелі Штепи

Скидається на те, що "Опоблок" матиме у міськраді більшість з перевагою у кілька голосів.

Близько сьомої ранку до міської комісії, яка саме приймала бюлетені у приміщенні міськради, зайшов в.о. мера Олег Зонтов. Він вже знав результат, тож привітався та мовчки вийшов.

"На вибори прийшли бабусі та дідусі, молодь не прийшла, явка дуже низька. Результат не зовсім легітимний, але я його приймаю, у нас демократія", - заявив він ВВС Україна дорогою до свого кабінету, сидіти в якому, судячи з усього, йому лишилось недовго.

Визнавши поразку, він нагадав, що у минулому скликанні 95% складу міськради належало до однієї партії. Тоді він був у раді єдиним опозиціонером, а секретарем та в.о. мера його обрали після вигнання Гіркіна й деморалізації колишніх депутатів від ПР.

"Зараз у раді буде багато партій, це точно рух вперед", - додав поки ще мер, анонсувавши, що не оскаржуватиме результати виборів.