Корбан за ґратами: "акт війни" чи "ніякої політики"?

Корбан Копирайт изображения UNIAN

Одного з лідерів партії УКРОП Геннадія Корбана затримано в рамках широкомасштабної спецоперації проти "злочинного угрупування", яку спільно проводять Генпрокуратура та СБУ, заявили представники відомства.

В УКРОПі кажуть, що в суботу обшуки пройшли в домівках та офісах членів та партнерів партії, називають ці події політичними репресіями та звинувачують у причетності до них президента Петра Порошенка.

Силовики кажуть, що жодної політичної складової у спецоперації немає, а Банкова поки що ніяк не прокоментувала звинувачення на адресу президента.

ВВС Україна за допомогою українських політологів намагалася розібратися у причинах та можливих наслідках суботніх подій.

Вісім справ

Співрозмовники ВВС Україна відзначають: станом на цей момент є замало інформації, аби детально аналізувати ситуацію навколо Геннадія Корбана та УКРОПу.

Так, ще навесні цього року, залишаючи кабінет заступника голови Дніпропетровської ОДА, пан Корбан підтвердив в інтерв’ю журналу " Новое время", що проти його команди порушено вісім кримінальних справ.

Спостерігачі вказують, що біографія пана Корбана до його приходу в політику була сповненою неоднозначних моментів, частина з яких могли б бути пов’язаними з окремими статтями Кримінального кодексу.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Свого часу Геннадій Корбан був заступником голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського

Силовики кажуть про те, що перевіряють, чи пан Корбан очолював злочинне угрупування, проти якого зараз провадиться спецоперація.

За їхніми словами, "основні статті, по яких проводяться заходи", – це створення злочинного угрупування, розкрадання майна та викрадення людини.

"Але за бажання Корбана могли арештувати за це і раніше", - каже політолог Володимир Фесенко.

Він впевнений, що ключове питання, яке допомогло б зрозуміти, що саме відбулося у суботу зранку, - це конкретний привід для того, аби запустити маховик спецоперації за участю понад півтисячі силовиків з різних регіонів України.

А якраз інформації про це бракує, резюмує він.

Це, втім, не заважає окреслити бодай імовірні причини початку нинішніх подій.

Готувалися дестабілізовувати?

Пан Фесенко припускає, що такою причиною могла б стати певна інформація про наміри команди Коломойського, що опинилася в розпорядженні керівництва держави і "викликала у нього певний неспокій".

Спостерігачі кажуть, що саме колишній губернатор Дніпропетровщини є одним з найбільш зацікавлених у дострокових виборах парламенту учасників політичного життя країни.

Перед минулими виборами команда Коломойського була неструктурована у політичному плані, а зараз, як виглядає, він має вплив принаймні на дві партії, які мають теоретичні шанси на проходження до парламенту – УКРОП та "Відродження".

Отож, припускає Володимир Фесенко, до керівництва держави могла надійти інформація про те, що "дніпропетровці" готуються до початку "розхитування" ситуації з метою домогтися перезавантаження Ради.

Йтися тут може про масові акції різних форматів або ж про ініціювання референдуму щодо денонсації мінських угод, каже він.

Утім, повторює політолог, інформації для того, аби робити далекосяжні висновки, зараз явно замало, і всі ці версії мають статус лише його особистих припущень.

Удар по радикалах

Натомість політолог Михайло Погребінський припускає, що конкретного приводу для атаки на Коломойського могло й не бути.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Партія УКРОП займає критичну позицію стосовно чинної влади

"Для Порошенка серйозну загрозу представляють неконтрольовані радикальні націоналістичні організації. Єдиний ефективний спосіб позбавитися їх або поставити їх під контроль – це припинити їхнє фінансування", - каже він.

У політикумі ходять чутки про те, що Коломойський – один з найбагатших людей України – може бути причетний до фінансування радикальних партій "Свобода" та "Правий сектор". Самі націоналісти залежність від олігархічних грошей заперечують.

"Очевидно, що Коломойський фінансує УКРОП – партію, яка зібрала під своїми знаменами масу радикальних націоналістів", - каже Погребінський.

Раніше українські ЗМІ, в тому числі і видання "Українська правда", писали, що націоналістичні партії, УКРОП та Радикальна партія Олега Ляшка почали переговори про спільні політичні дії, спрямовані проти чинної влади.

Михайло Погребінський каже, що удар по команді Коломойського може призвести до втрати цим політичним середовищем джерела фінансування та позбавить владний табір цієї загрози.

"Таке враження, що у владі є ті, які дуже хочуть продовження і завершення революції. Мабуть це "справжні революціонери" Порошенко і Шокін. Слова "не розгойдуйте державний човен" тепер, з впевненістю, можна унапрямити до них… Ми ж готуємося та чистимо зброю. Величне свято Архистратига Михаїла наближається", - написав у Facebook лідер "Правого сектору" Дмитро Ярош.

"Треба враховувати, що такі дії (правоохоронців. – Ред.) можуть призвести до протилежного ефекту: це сприятиме росту популярності (противників президента. – Ред.), створення іміджу жертв режиму. Подібні дії можуть емоційно і навіть організаційно стимулювати консолідацію антипрезидентської опозиції", - резюмує Володимир Фесенко.

Чинник Дніпропетровська

На брифінгу під стінами Генпрокуратури представники цього відомства та СБУ кілька разів повторили, що їхня спецоперація не має політичного підтексту.

На захист цієї тези помічник генпрокурора Владислав Куценко заявив: "Наші заходи проводяться вже після завершення місцевих виборів, тому будь-яку політичну складову ми відразу відкидаємо".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Експерти не мають однозначної думки про те, як суботні події вплинуть на протистояння між Олександром Вілкулом (Л) та БОрисом Філатовим у другому турі виборів мера Дніпропетровська

Однак спостерігачі кажуть, що суботні події напевно матимуть вплив на одну з найрезонансніших виборчих кампаній, які зараз тривають в Україні.

До другого туру виборів мера Дніпропетровська вийшли висуванець "Опозиційного блоку" Олександр Вілкул та один з лідерів УКРОПу Борис Філатов, який, власне, першим повідомив громадськість про затримання Корбана.

Затримання одного зі своїх знакових членів команда Коломойського мобілізує його електорат, припускали спостерігачі.

Водночас Михайло Погребінський каже, що суботні події, після яких мешканцям Дніпропетровська продемонструють "справжнє обличчя" команди, яка претендує на владу у місті, навпаки зменшують шанси Філатова на перемогу.

Проблеми в коаліції?

Суботні події викликали бурхливу реакцію серед українського політикуму.

Наразі видається, що вони не покращать атмосферу всередині коаліції.

"Арешт голови партії УКРОП… тоді, як досі не покарані ті, хто розстрілював Майдан, займався масштабною корупцією в часи Януковича, виглядає як вибіркове правосуддя та політичні переслідування", - йдеться у спеціальній заяві "Батьківщини", розповсюдженій на її партійному сайті.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Партія УКРОП звинувачує президента у політичних репресіях, Банкова наразі не коментує

У цій політсилі вимагають прибуття на вівторкове парламентське засідання голови СБУ та генпрокурора з тим, аби вони "довели відсутність політичного підтексту у діях силовиків".

"Якщо є питання до його (Корбана. – Ред.) бізнес-діяльності, чому про це не запитали раніше?.. Питань багато. Відповідь одна. Це репресії до політичних противників. Це – порятунок рядового Вілкула в Дніпрі", - написав у Facebook Семен Семенченко з "Самопомочі".

Неоднозначно сприйняли суботні події у президентській фракції "Блок Петра Порошенка".

Її член Тарас Батенко заявив, що виходить зі складу фракції "на знак протесту з приводу початку політичних репресій у країні" та закликав до такого кроку інших членів БПП.

Натомість Сергій Лещенко, який раніше кілька разів конфліктував у соцмережах з представниками команди Коломойського, написав: "Ніякий Корбан не політик, в нього немає ідеології та цінностей, немає ідеалів та партійної мережі… Методи роботи Корбана давно перейшли межу Кримінального кодексу".

Лідер фракції БПП Юрій Луценко на момент написання цієї статті не був доступний для коментарів. На сайті цієї політсили станом на вечір 31 жовтня не було жодної реакції на суботні події.

Почали з "приватників"

Тим часом користувачі соцмереж жваво обговорювали затримання Геннадія Корбана, а його прізвище увійшло до топу трендів українського сегменту Twitter.

Чимало користувачів вважали, що переслідування команди Коломойського, яка у ключовий момент навесні минулого року взяла відповідальність за Дніпропетровську область і не допустила дестабілізації у ключовому регіоні країни, на тлі відсутності покарання для низки представників колишньої влади є щонайменше нелогічним.

"Влада почала не з ватників, а з приватників", - написав у Facebook політолог Євген Магда.

Інші – виправдовували дії правоохоронців, додаючи, втім, що логічним наступним кроком силовиків була б активізація розслідування дій представників інших фінансово-промислових груп.

"Не потрібно шукати політичне підґрунтя у справі Корбана та інших справах, які послідують за цим. Їм вас не шкода, а вам їх шкода. Наскільки ж вони дозволили більшості людей бути їхнім живим щитом, а точніше гарматним м’ясом. Жах", - написав політолог Павло Нусс.

Що далі?

Відкритим залишається питання про подальший розвиток подій.

"Це явний акт війни проти команди Коломойського, поза всяким сумнівом", - сказав ВВС Україна Володимир Фесенко.

Інформації про те, якими мотивами керуватимуться її представники, визначаючи стратегію своїх подальших дій.

"Коломойський розуміє, що це - крок у тому напрямку, в кінці якого або він повинен буде втекти, або його посадять", - говорить Михайло Погребінський.

Копирайт изображения AP
Image caption Навесні цього року стосунки між Банковою та Коломойським погіршилися, однак тоді все закінчилося мирно

Співрозмовники ВВС Україна кажуть, що команда екс-губернатора Дніпропетровщини має достатньо фінансових, медійних та організаційних ресурсів для того, аби певним чином "відповісти" на кинутий їм "виклик".

Пан Погребінський каже, що найбільші проблеми для влади Коломойський може створити, дестабілізувавши ситуацію у підконтрольному собі "Приватбанку", який є одним з системотворчих фінансових інститутів країни, та звинувативши у проблемах банка самого президента.

Щоправда, каже політолог, цей крок може мати фатальні наслідки наслідки для самого Коломойського – принаймні, для його майбутнього в Україні.

Володимир Фесенко не виключає, що нинішній конфлікт таки закінчиться черговим примиренням між Банковою та "групою "Приват". Зрештою, саме такий фінал спостерігався навесні цього року, коли ескалація напруження напередодні відставки Коломойського з посади голови Дніпропетровської ОДА теж давала підстави для кардинально різних прогнозів того, як розвиватиметься ситуація далі.

Наразі ж команда Коломойського мобілізує своїх прихильників.

Борис Філатов у своєму Facebook анонсував масову акцію біля стін Дніпропетровської ОДА на вечір суботи.

"Готуймося дати останній бій реваншистам та колаборантам. Негідникам, що прийшли у владу на людській крові та надіях", - написав він.

Новини на цю ж тему