Як діє і де бере гроші "Ісламська держава"?

Джихадисти прагнуть халіфату Копирайт изображения AFP
Image caption Джихадисти прагнуть створити халіфат

Екстремістське угрупування "Ісламська держава" заявило про себе в 2014 році, коли захопило контроль над великими територіями в Сирії та Іраку.

Угруповання швидко зажило лихої слави завдяки жорстокості, з якою воно влаштовувало розправу над своїми ворогами, у тому числі - за допомогою масових вбивств, викрадень і публічних обезголовлювань.

Утім, "Ісламська держава" здобула відносно широку підтримку серед радикалів в ісламському світі, а міжнародна коаліція на чолі зі США поставила собі за мету знищити угруповання.

Чого хоче "Ісламська держава"

У червні 2014 року угруповання формально проголосило встановлення "халіфату" - держави, керованої за законами шаріату, на чолі якого стоїть халіф, намісник бога на землі.

Копирайт изображения AP
Image caption Головна мета ІД - знищити будь-які перешкоди для встановлення всесвітнього "царства Аллаха"

Після чого угрупування "Ісламська держава" зажадало, щоб усі мусульмани світу, хоч би де вони жили, присягнули на вірність його лідеру - Ібрагіму Аввад Ібрагіму Алі аль-Бадрі, ширше відомому як Абу Бакр аль-Багдаді, і переїхали на контрольовані ним території.

ІД також заявило, що всі інші джихадистські угрупування світу повинні визнати його верховенство. Багато джихадистів так і вчинили, у тому числі кілька фракцій, що відкололися від головного конкурента "Ісламської держави" - "Аль-Каїди".

Проголошена мета ІД полягає в тому, щоби знищити перешкоди на шляху встановлення царства Аллаха на землі і захистити всесвітню мусульманську громаду, або умму, від невірних і відступників.

Угруповання з ентузіазмом поставилося до перспективи прямої конфронтації з міжнародною коаліцією на чолі зі США.

Це протистояння, на переконання ісламістів з ІД, є передвісником останньої битви між мусульманами та їхніми ворогами, яка відбудеться безпосередньо перед кінцем світу, за яким послідує Судний день або Кіямат.

Апокаліптичні прогнози у пропаганді ІД

В ісламській есхатології (релігійні уявлення про кінець світу та загробного життя) сирійське місто Дабік, що за 10 км від кордону з Туреччиною, вважається місцем мусульманського Армагеддону, або останньої битви перед кінцем світу.

Тому "Дабік" було обрано за назву пропагандистського видання "Ісламської держави".

Вважається, що пророк Мухаммед сказав: "Кінець світу не настане доти, доки мусульмани не виженуть "римлян" (більшість ісламських богословів вважає, що так називаються "християни") з аль-Амака або Дабіка".

"Ісламська держава" всіма силами прагне того, щоб вирішальний бій з міжнародною коаліцією стався саме в цьому районі.

"Ісламська держава" очікує армію "Риму", чия поразка біля Дабіку означатиме початок апокаліпсису.

Де витоки ІД?

Початок "Ісламської держави" пов'язують з йорданцем Абу Мусадом аз-Заркаві, який створив у 2002 році угруповання "Єдинобожність і джихад" (Al-Tawhid wa al-Jihad).

Через рік після початку війни в Іраку Заркаві присягнув на вірність Усамі бін Ладену і сформував "Аль-Каїду в Іраку", угруповання, що стало однією з головних сил, які протистояли міжнародній коаліції в іракській війні.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Заркаві вважали екстремістом навіть в "Аль-Каїді"

Після смерті Заркаві в 2006 році "Аль-Каїда в Іраку" створила "дочірню" організацію "Ісламська держава в Іраку".

Однак особливого успіху вона не мала: американські війська відтіснили її на всіх напрямках, а Рада старійшин сунітських арабських племен "Ас-Сахва" категорично відкинула культивовані нею жорстокість і насильство.

Багдаді, який свого часу утримувався як підозрюваний в американському таборі "Букка" на території Іраку, став лідером угруповання в 2010 році і негайно взявся за його відновлення. До 2013 року його прихильники здійснювали десятки терористичних нападів в Іраку в місяць.

Потім "Ісламська держава в Іраку" приєдналося до радикальних сил, що протистояли сирійському президенту Башару Асаду, організувавши ще одне угруповання - "Фронт ан-Нусра".

У квітні 2013 року Багдаді заявив про злиття своїх сил в Іраку і Сирії та створенні "Ісламської держави Іраку і Леванту" - ІДІЛ.

Лідери "Аль-Каїди" і "Ан-Нусра" відкинули це об'єднання, однак в обох угрупованнях знайшлося достатньо прихильників Багдаді, які, відколовшись від своїх лідерів, допомогли ІДІЛ закріпитися в Сирії.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Абу Бакр Багдаді був проголошений першим халіфом "Ісламської держави"

Наприкінці грудня 2013 ІДІЛ знову звернула основну увагу на події в Іраку, вдало скориставшись політичним протистоянням між шиїтським урядом країни і сунітською меншістю.

За допомогою колишніх сподвижників Саддама Хусейна і незадоволених лідерів сунітських громад Іраку ІДІЛ захоплює місто Фаллуджа.

У червні 2014 року бойовики ІДІЛ захопили велике місто Мосул на півночі Іраку і стали активно просуватися у напрямку до Багдаду, знищуючи своїх супротивників і погрожуючи повністю винищити багато етнічних і релігійних громад країни.

До кінця червня, захопивши кілька десятків міст і сіл, ІДІЛ проголосив створення халіфату і поміняв свою назву просто на "Ісламська держава".

У вересні 2014 року директор Національного центру з боротьби з тероризмом США Метью Олсен заявив, що ІД контролює велику частину території в басейні річок Тигр і Єфрат, площею приблизно в 210 000 кв. км, що за площею співвимірне з територією Британських островів.

Сім місяців потому представники армії США стверджували, що "Ісламська держава" втратила близько чверті своєї території в Іраку (від 13 тис. до 15,5 тис. кв. км). Однак контрольована ІД територія в Сирії залишається майже без змін: втрати в одних місцях компенсуються захопленнями в інших.

Однак ці цифри не зовсім відображають реальний стан речей. Насправді сили ІД цілком і повністю контролюють лише невелику частину цієї території, яка включає великі та малі міста, головні дороги, нафтові родовища і військові об'єкти.

  • 13 листопада - Париж, Франція: щонайменше 129 гинуть в атаках смертників і озброєних нападників.
  • 12 листопада - Бейрут, Ліван: бомбіст-смертник вбиває щонайменше 43-х людей.
  • 31 жовтня - Шарм-еш-Шейх, Єгипет: зазнає катастрофи російський літак з туристами, всі 224 на його борту гинуть. Росія заявила, що катастрофу спричинив вибуховий пристрій
  • 10 жовтня - Анкара, Туреччина: бомбісти-смертники вбивають 102 людей на марші миру. Турецький уряд звинувачує ІД, хоча жодне угрупування не визнало відповідальність.
  • 29 червня - Сус, Туніс: озброєний нападник розстрілює 38 людей, переважно туристів, більшість - брианських громадян.
  • 26 червня - Ель-Кувейт, Кувейт: у нападі смертника гинуть щонайменше 27 людей.
  • 22 травня - Ель-Катіф, Саудівська Аравія: двоє смертників убивають щонайменше 21 людину.
  • 21 березня - Сана, Ємен: Бомбісти-смертники вбивають щонайменше 137.
  • 18 березня - Туніс, Туніс: Озброєні нападники вбивають 19 туристів-іноземців.

Вони можуть вільно пересуватися в малонаселених районах за межами того, що у військових підручниках називається "зоною контролю", але навряд чи зуміють ці території захистити.

У той же час не до кінця зрозуміло, яка саме кількість людей опинилася на територіях, що повністю або частково перебувають під контролем ІД в Сирії та Іраку.

У березні 2015 року президент Міжнародного комітету Червоного Хреста Петер Маурер вважав, що їх число перевищує 10 мільйонів.

У тих областях, де ІД втілила в життя своє безкомпромісне розуміння законів шаріату, жінки зобов'язані повністю закривати обличчя, публічні обезголовлювання стали звичним видовищем, а немусульмани повинні вибирати між сплатою спеціального податку, переходом в іслам або смертю.

Що відбувається за межами Іраку та Сирії?

Копирайт изображения AFP
Image caption Свічки, запалені в пам'ять про загиблих у нападах на Париж 13 листопада

До кінця 2015 року ІД стала брати відповідальність за напади за межами контрольованої нею території.

Її "дочірнє підприємство" (політологи та журналісти часто вживають прийняті в бізнесі терміни для характеристики взаємин між різними угрупованнями) - група "Вілайат Сінай" з Єгипту заявила, що знищила російський пасажирський літак над Синайським півостровом, убивши 224 людини.

ІД також взяла відповідальність за подвійний вибух в столиці Лівану Бейруті, який убив щонайменше 41 людини.

Ліванські бойовики з воєнізованого шиїтського угруповання "Хезболла" б'ються в сусідній Сирії на боці ворога ІД - президента Башара Асада.

І, нарешті, 13 листопада, 132 людини вбиті в серії терористичних нападів на Париж.

Угрупування ІД заявило, що це воно організувало паризькі атаки. Президент Франсуа Олланд назвав ці напади актом війни. Французька авіація завдала ударів по позиціях "Ісламської держави" в Сирії.

Скільки бійців б'ється за ІД?

У лютому 2015 директор Національної розвідки США Джеймс Клеппер сказав, що за ІД воюють "десь між 20 і 32 тисячами бійців" в Іраку і Сирії.

Але він також зазначив, що лави ІД "істотно порідшали" після початку авіаударів, яких завдає очолювана США коаліція з серпня 2014 року.

У червні 2015 заступник держсекретаря США Ентоні Блінкен зазначив, що в результаті авіаударів убито понад 10 000 бойовиків ІД.

Для компенсації втрат "Ісламська держава" вдалася до насильницького набору в армію.

Іракський експерт Хішам аль-Хашимі вважає, що тільки третина солдатів ІД є її переконаними прихильниками, інші ж були змушені вступити в армію або зі страху, або з примусу.

При цьому значне число бойовиків ІД не є ні іракцями, ні сирійцями.

У жовтні 2015 директор Національного центру з боротьби з тероризмом США Ніколас Расмуссен заявив у Конгресі, що в лавах ІД бореться більше 28 тисяч іноземців. З них щонайменше 5000 приїхали з країн Заходу, включаючи близько 250 - зі США.

Копирайт изображения AP
Image caption У лавах ІД б'ються тисячі добровольців з арабських і західних країн

Дослідження, проведені лондонським Центром з вивчення радикалізації та політичного насильства, показують, що більшість іноземних бійців ІД походять із арабських країн, таких як Туніс, Саудівська Аравія, Йорданія і Марокко.

Якою зброєю озброєні ІД?

Бойовики ІД мають у своєму розпорядження досить широкий спектр легких і важких озброєнь, включаючи пікапи зі встановленими на кузові кулеметами, ракетні установки, засоби протиповітряної оборони і переносні зенітні ракетні установки.

Крім того, їм вдалося захопити танки і бронемашини у сирійської та іракської армій. Серед бойової техніки, захопленої в іракської армії, виявилися і американські військові всюдиходи Humvee і бронемашини з посиленим протимінним захистом, початково розроблені для армії США.

Деякі з них бойовики ІД набивали вибухівкою і використовували у терактах з катастрофічними результатами.

Побутує думка, що ІД максимально диверсифікувало схему поставок зброї, що забезпечує постійний приплив нової зброї.

Завдяки значним запасам сучасних озброєнь ІД змогла відтіснити курдське ополчення пешмергу в серпні 2014 і іракську армію з Рамаді в травні 2015 року.

Звідки ІД бере гроші?

Копирайт изображения isis
Image caption На підконтрольній території бойовики ІД збирають податки і контролюють торгівлю

"Ісламська держава", можливо, є найбагатшим терористичним угрупуванням у світі.

Спочатку вона існувала на пожертви багатих приватних донорів та ісламських благодійних організацій на Близькому Сході, що прагнуть змістити сирійського президента Башара Асада.

Хоча це джерело, як і раніше, використовується, наприклад, для того, щоб оплачувати дорогу до Сирії для іноземних бойовиків, але, в основному, ІД перейшла на самофінансування.

Міністерство фінансів США вважає, що в 2014 році доходи ІД могли становити кілька мільйонів доларів на тиждень, або близько 100 мільйонів доларів за рік.

Ці гроші угруповання отримувало від продажу сирої нафти і нафтопродуктів місцевим посередникам, які, у свою чергу, контрабандою переправляли їх в Туреччину та Іран, або ж продавали їх уряду Сирії.

Однак цілеспрямовані удари по нафтовій інфраструктурі призвели до того, що ці доходи зараз значно скоротилися.

Крім того, викупи за викрадених заручників в 2014 році склали ще 20 млн доларів, ще кілька мільйонів були в тій чи іншій формі конфісковані у людей, що опинилися на підконтрольних бойовикам територіях.

Викрадених дівчат і жінок продають у сексуальне рабство, це теж приносить фінансовий дохід.

Чому ІД рекламує свою жорстокість?

Копирайт изображения AP
Image caption Публікація відео і фотографій обезголовлювання призвела до того, що багато солдатів в арміях Іраку і Сирії дезертирували від страху перед бойовиками ІД

Члени ІД належать до екстремальної гілки сунітського ісламу і вважають себе єдиними істинними правовірними мусульманами.

Вони стверджують, що решта світу населена невірними, які хочуть знищити іслам, що з їхнього погляду, виправдовує напади як на інших мусульман (наприклад, шиїтів, суфіїв і т.д.), так і на немусульман.

Обезголовлювання, розп'яття або масові розстріли покликані вселити жах ворогам.

Джихадисти вважають, що ці дії виправдані в Корані і Хадисах (висловлюваннях пророка, які зачіпають релігійно-правові аспекти життя мусульман), однак багато мусульман ці твердження категорично відкидають.

Навіть лідер "Аль-Каїди" Айман Завахірі відмежувався від дій ІД в Сирії в 2014 році.

Десять років тому, в 2005 році Завахірі попереджав Заркаві, що через свою жорстокості він втратить "серця і душі мусульман".

Новини на цю ж тему