Крим у темряві: чи довго протримається блокада?

Крим Копирайт изображения AP
Image caption Вже дві ночі Крим пережив у майже цілковитій темряві

Українські посадовці допускають відновлення електропостачання до Криму найближчими днями, але пообіцяли повну блокаду вантажопотоку на півострів.

Після двох місяців погроз кримських татар разом з товарною блокадою організувати ще й електричну ізоляцію, вимкнення світла на окупованому Росією півострові стало реальністю. Лінії електропередач, які ведуть з материка до півострова, були ушкоджені вибухами.

Активісти блокади, переважно кримські татари, 21 листопада не дали ремонтним бригадам полагодити опори - навіть під напором правоохоронців.

У ніч на 22 листопада впала остання з чотирьох опор ЛЕП. Так кримський півострів залишився повністю без української електроенергії.

Влада анексованого Криму у неділю заявила, що значна частина населення півострова лишилась без світла, а на понеділок на півострові оголосили вихідний.

На другий день життя Криму без світла українська влада та активісти заговорили про можливе відновлення енергопостачання, проте на Крим чекає узаконення повної блокади вантажопотоку.

Навесні 2014 року Російська Федерація анексувала кримський півострів в України.

Без української їжі та світла

Копирайт изображения AFP
Image caption Міста Криму без світла

Ще 20 вересня кримські татари й інші активісти організували блокаду півострова – перекрили перевезення до Криму вантажів.

Лідери кримських татар Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров, яким вже давно заборонили в’їзд на півострів, пояснили цей крок тиском на владу Криму, щоб захистити права кримських татар на півострові.

Вони вимагали від російської влади припинити переслідування кримських татар та відпустити активістів, яких кримські татари називають політичними в’язнями.

Ще у вересні пан Джемілєв висунув вимогу скасувати вільну економічну зону з Кримом, яка дозволяла підприємцям возити до Криму продукти на пільгових умовах.

Також керівництво Меджлісу неодноразово зверталось до керівництва України припинити постачання електроенергії до Криму.

Жодної реакції ні української влади, ні від росіян кримські татари не дочекались.

Згодом почались диверсії на лініях електропередач до Криму. Активісти не давали їх ремонтувати.

Дійшло до силового зіткнення й вечірнього пікетування Адміністрації президента 21 листопада та нічної зустрічі лідерів кримських татар Мустафи Джемілєва та Рефата Чубарова з Петром Порошенком.

Копирайт изображения AFP
Image caption Кримські магазини працюють при свічках

Після неї протистояння активістів і силовиків біля повалених опор електропередач припинилось, як і подача світла на півострів.

Вимоги кримських татар

Кримські татари напряму не зізнаються у підриві опор.

"Я не знаю, чи підривали, чи вітер здув", - заявив журналістам Мустафа Джемілєв.

У розмові з ВВС Україна пан Джемілєв заявив, що активісти можуть допустити ремонтників до опор, щоб дати світло до Криму, проте за умови виконання своїх головних вимог.

"Ми висунули свої умови: звільнення політичних в’язнів у Криму - більше 10 людей, створення комісії з розслідування викрадення та вбивств людей, допуск міжнародної моніторингової групи для розслідування ситуації з правами людини на території Криму та відновлення демократичних свобод", - наголосив пан Джемілєв.

Відновлення постачання світла до Криму, за словами Джемілєва, можливе у разі врахування цих вимог при укладенні контракту на постачання електроенергії на наступний рік.

У контракті покупцем енергії мають вказати не "конфісковане окупантом Крименерго", а міністерство енергетики Росії.

Хоча деякі експерти допускають, що дії кримських татар були санкціоновані Банковою. Проте така версія поки що не підтверджується.

Копирайт изображения AP
Image caption Повалені опори електропередач

"Енергетична блокада – це не рішення української влади. Це одностороння акція прямої дії кримських татар та активістів, при чому з прямим порушенням закону", - розповів ВВС Україна політолог Володимир Фесенко.

На думку експерта, на такі дії татар спонукала бездіяльність керівництва держави, які не виконали жодної з їхніх вимог.

"Активісти хотіли виправити аморальну ситуацію – з анексованим Кримом вигідно торгувати, бо він має статус вільної економічної зони. На цьому в Україні заробляли конкретні люди", - нагадав пан Фесенко.

Через падіння електричних опор поліція порушила кримінальну справу за статтею 194-1, за якою активістам загрожує до десяти років позбавлення волі.

"Наші активісти готові помирати за наших побратимів у Криму. Ми пережили ув’язнення в радянських таборах, переживемо й українські", - прокоментував пан Джемілєв відкриті кримінальні справи.

Хоча активістів силовики поки що не чіпають. Більше того, в СБУ вже кажуть, що у диверсіях щодо опор могли бути винні "диверсанти".

У спеціальній заяві СБУ повідомило, що зараз у Криму, "ДНР" та "ЛНР" "готуються диверсійні групи" для знищення української енергетичної інфраструктури.

Тому силовики "шукають інші вибухові пристрої" на інших енергетичних об’єктах півдня України.

Електричний бумеранг

Експерти вказують, що електрична блокада Криму може зашкодити Україні, адже у зимовий період Росія може також включити "електричний важіль".

Експерт Дмитро Марунич нагадує, що в 2014 році вже була аналогічна ситуація, коли Україна не змогла обійтись без російської електроенергії.

"Тому ж і підписували контракт з Росією на постачання електроенергії, бо українська генерація не могла забезпечити споживачів. Ризикуємо отримати віяльні відключення в Україні узимку", - вважає пан Марунич.

Він нагадав, що Україна після втрати частини видобутку вугілля на Донбасі має проблеми з постачанням антрациту на українські теплоелектростанції у північно-східних регіонах. Цим може скористатись Росія.

Також Дмитро Марунич заявив, що Росія незабаром добудує лінію електропередач до Криму, після чого Україна може втратити цей ринок збуту електроенергії.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Експерти стверджують, що Крим може забезпечити світлом населення власними силами

Натомість колишній кримський бізнесмен та політик Андрій Сенченко схвалює енергетичну блокаду й наполягає, що при бажанні влади можна знайти альтернативні джерела сировини для електростанцій.

Припинення енергопостачання, як і перекриття подачі води й продуктову блокаду, пан Сенченко називає "підвищенням ціни окупації Криму для Росії".

"Те, що сталось зараз, я оцінюю як партизанську війну за незалежність України", - розповів ВВС Україна Андрій Сенченко.

За словами пана Сенченка, за останні півтора роки військові РФ завезли до Криму газотурбінні та дизельні установки. З урахуванням місцевої генерації ці потужності можуть забезпечити потреби населення.

"Проте окупанти не хочуть відмикати військові об’єкти. Якщо наша позиція буде жорсткою, то населення таки змусить дати світло в житло й відключити військових", - додав пан Сенченко.

Пан Сенченко стверджує, що за останні півтора року потужності Криму з виробництва електрики зросли у чотири рази.

Вантажне ембарго в обмін на світло?

Хоч ще вранці 23 листопада Мустафа Джемілєв пообіцяв, що активісти дадуть бригадам відновити електроопори, ремонт так і не розпочався.

Як заявив на засіданні уряду міністр енергетики Володимир Демчишин, "лінії електропередач будуть відремонтовані за три доби, але треба дозвіл силовиків на доступ до периметру місць аварії".

У першу чергу, за словами урядовця, мають відремонтувати дві лінії, які через Крим живили кілька районів Херсонської та Миколаївської області, куди електрика подається за резервною схемою.

"Треба ухвалити рішення про припинення контрактів на постачання електрики до Криму", - наполягав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, підлеглі якого ввечері 21 листопада застосовували силу, щоб дати електрикам відремонтувати пошкодженні опори.

Проте про повне припинення постачань електроенергії до Криму на засіданні більше не йшлося.

Мустафа Джемілєв перед міністрами вкотре озвучив вимоги активістів, а почати запропонував зі скасування закону про ВЕЗ "Крим".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Навесні 2014 року російські війська окупували півострів

Він повідомив урядовцям, що активісти готові допустити ремонтників на енергетичні об’єкти, щоб "допустити всі необхідні служби провести необхідний ремонт".

Одночасно із засіданням уряду свій публічний крок зробив президент – закликав уряд припинити будь-яке вантажне сполучення з "тимчасово окупованим Кримом".

І тут же прем’єр-міністр Арсеній Яценюк відповів – прямо на засіданні уряду заявив про введення тимчасової заборони на вантажні перевезення як до Криму, так і з півострову.

"Уряд тимчасово забороняє переміщення вантажопотоків на адмінкордоні між Україною і АР Крим", - заявив пан Яценюк.

Він пообіцяв скласти перелік продуктів, які можна возити до Криму, а допомогти у цьому уряду мають представники кримських татар, які виступають за збереження сполучення з Кримом особистими автомобілями.

Поки що складно сказати, коли саме Україна може відновити постачання електроенергії до Криму, але, зі слів посадовців, на ремонт опор має піти щонайменше 72 години.

У будь-якому випадку, навіть якщо постачання світла до Криму відновиться, це відбудеться на тлі формальної заборони торгівлі з півостровом, що може згладити невдоволення кримськотатарських активістів.

Новини на цю ж тему