Блокада Криму в питаннях і відповідях

ЛЕП Копирайт изображения Reuters

До вечора понеділка анексований Крим як і раніше не отримував електроенергію від України, влада якої обіцяла відновити підірвані опори ліній електропередач протягом трьох днів. Водночас український уряд офіційно заборонив вантажне сполучення з півостровом - "товарну блокаду" Криму, яка де-факто стараннями громадських активістів і так вже діє з 20 вересня.

Так званий "блекаут" Криму, що почався в ніч з суботи на неділю, нагадав про те, наскільки анексований Росією півострів все ще економічно залежить від материкової України.

Наскільки Крим залежить від українських поставок енергії?

Потреби півострова в електроенергії коливаються залежно від часу доби - від 900 до 1100 МВт на добу. Кримські електростанції можуть виробляти не більше 180 МВт (причому в реальності вони виробляють набагато менше), тому в залежності від навантаження мереж у звичайній ситуації частка власної електроенергії півострова коливається в діапазоні від 10 до 30% від загального споживання. Відповідно в ЗМІ можна зустріти різні цифри щодо поставок електроенергії до Криму з материку - від 70 до 90%.

В абсолютних цифрах поставки електроенергії до Криму становлять близько 880 МВт на день.

Зараз всі чотири лінії електропередач з материкової частини України до Криму не працюють, і брак електроенергії на півострові частково компенсують мобільні газотурбінні електростанції (ГТЕС), які для запобігання можливій енергоблокаді Росія завезла до Криму одразу після його анексії навесні 2014 року.

Згідно з даними міністерства енергетики Росії, станом на неділю всі ТЕЦ Криму разом з вітряними і сонячними електростанціями виробляли 100 МВт, а ще 239 МВт - мобільні ГТЕС.

За словами чиновників анексованого Криму, запасів газу, необхідного для роботи мобільних ГТЕС, вистачить на півострові на 25-28 днів.

Чому Росія не може перевести Крим на постачання електрики з Росії?

На разі електромережа Криму не має фізичного зв'язку з електромережею Росії, і щоб він з'явився, необхідно прокласти кабель дном Керченської протоки.

Плани з організації прямих поставок електроенергії до Криму з Росії виникли одразу ж після подій весни 2014 року і зараз їх здійснюють навіть з випередженням графіка.

Так званий "енергоміст" між Росією і анексованим Кримом повинен підключити споживачів півострова до Ростовської АЕС, що значною мірою вирішить проблему енергозабезпечення Криму. При цьому необхідно не лише прокласти кабель через Керченську протоку, а й побудувати кілька сотень кілометрів нових ЛЕП по території півострова.

Копирайт изображения AFP

Спочатку планували побудувати цей "міст" до кінця 2016 року, але вже влітку в Криму заявили, що перша черга потужністю в 300 МВт запрацює в грудні 2015 року.

Це разом із розрахунком запасів газу для мобільних ГТЕС дозволяє самопроголошеному голові Криму Сергію Аксьонову настільки точно називати дату, коли проблеми півострова з постачанням електрики будуть остаточно вирішені, - 22 грудня.

Повністю "енергоміст" планують ввести в експлуатацію наприкінці 2018 року.

Чому Київ не вимкнув Криму електрику, хоча офіційно оголосив півострів "окупованою територією"?

Ідею повністю відключити Крим від електрики протягом року висловлюють багато українських громадських активістів, а останнім часом до них приєдналися і лідери кримських татар - Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров.

Однак, за словами кореспондента ВВС Україна Святослава Хоменка, в Україні ця тема завжди була на периферії суспільної уваги, в уряді її всерйоз ніколи не обговорювали.

Президент України Петро Порошенко також ніколи не висловлювався на підтримку цієї ідеї.

Крім міркувань загальногуманітарного характеру, є щонайменше дві вагомі економічні причини, чому Україна не відключатиме Крим від електроенергії.

По-перше, це спричинить серйозні юридичні та економічні наслідки для самої України у зв'язку з її членством в Енергетичній хартії, яка напряму забороняє блокування енергопостачань. Як розповів міністр енергетики Росії Олександр Новак, зараз між Росією та Україною діє договір про постачання електрики до Криму, який Україна також не може розірвати в односторонньому порядку. А в разі невиконання договору Росія може розраховувати на передбачувані рішення міжнародних арбітражних судів на свою користь.

Друга причина - зупинка постачання електроенергії до Криму на значний час зашкодить власній енергосистемі України. Зараз основним постачальником електроенергії для Криму є Запорізька АЕС, і перенаправлення її потужностей на інших споживачів вимагатиме додаткових - і, мабуть, чималих - витрат в ситуації жорсткої економічної кризи в країні.

Крім того, між Росією і Україною діють договори щодо постачання російської електроенергії і палива для українських АЕС, і якщо Москва їх анулює, це поставить Київ у дуже скрутне становище.

Тим не менш, прихильникам припинення енергопостачань до Криму вдалося в жовтні зібрати 25 тис. підписів під електронною петицією до голови держави, і тепер президент Порошенко зобов'язаний так чи інакше публічно висловити свою думку щодо цієї теми. Однак, за законом, президент має право просто відхилити петицію і не виносити поставлене у ній питання на розгляд Верховної Ради або уряду.

За якими цінами Україна продає "окупованій території" електрику?

Зараз одна кіловат-година електроенергії коштує Криму три рублі 95 копійок. Таку ціну Україна встановила минулого місяця, до цього кримська електрика коштувала Росії на піврубля дешевше.

Міністр енергетики України Володимир Демчишин називає ці умови дуже вигідними для України.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

"Угода за період існування, за 10 місяців, принесла прибуток - це десь понад 300 млн гривень, тому, як мені здається, договір є однозначно комерційно вигідним", - процитувала пана Демчишина в понеділок агенція "РИА Новости".

Російський уряд в 2015 році виділив анексованому Криму на закупівлю електроенергії дотацію в розмірі 10 млрд рублів.

Який результат матиме введена заборона на вантажне сполучення з Кримом?

У понеділок президент України Петро Порошенко підписав указ про запровадження заборони на постачання вантажів і транспортне сполучення з Кримом. У реальності громадські активісти на чолі з представниками кримських татар блокували дороги до Криму для проїзду вантажних машини ще з 20 вересня. Метою "громадянської блокади", як говорили її ініціатори, було привернути увагу до утиску кримських татар в анексованому Криму і парадоксальної, на їхній погляд, ситуації, коли Україна постачає продукти на територію, яку вважає окупованою.

Влада Криму багаторазово заявляла, що материкові поставки вже не грають серйозної ролі для кримської економіки, хоча півострів як і раніше потребує привізних товарів. Сергій Аксьонов стверджує, що частка російських продуктів на місцевих ринках доходить до 90%.

Однак українська Державна служба статистики зареєструвала за перше півріччя 2015 року постачання до Криму товарів на суму майже в півмільярда доларів.

Український економіст Юрій Смілянський вважає, що залежність Криму від продуктів з материка як і раніше коливається на рівні в 50-60%, тільки тепер кримські підприємства перереєструвалися як російські, тому й їхні товари з української сировини вважаються в Криму російськими.

Кримська влада визнає, що після початку блокади ціни в місцевих магазинах зросли, а деякі продукти і зовсім зникли з прилавків. Місцеві жителі відзначають, що асортимент товарів у торговельних центрах став значно біднішим.

Тим не менш, вплив блокади на економіку Криму складно оцінити, поки магазини не розпродадуть всю накопичену на складах українську продукцію.

Новини на цю ж тему