Хто міг наказати стріляти по Су-24?

F-16 Копирайт изображения EPA

Знищення турецькими ВПС російського Су-24 в районі турецько-сирійського кордону викликало гнівну реакцію в Москві.

Влада Туреччини заявила, що збитий літак порушив повітряний простір країни і не реагував на попередження. За даними турецьких військових, до того, як збити літак, вони за п'ять хвилин надіслали 10 попереджень екіпажу російського Су-24, але він на них не реагував.

Прем'єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу заявив, що Туреччина мала право діяти таким чином, оскільки її повітряний простір порушили, незважаючи на те, що раніше вона кілька разів офіційно попереджала про неприпустимість таких дій.

Виступаючи з промовою в столиці країни Анкарі, пан Давутоглу заявив, що Туреччина зробить все необхідне, щоб підтримати безпеку своїх кордонів.

Раніше Туреччина кілька разів зверталася до Москви з заявами про військові дії поблизу її кордонів і про порушення її повітряного простору російськими бойовими літаками.

Російська служба Бі-бі-сі звернулася до голови бюро ВВС в Анкарі Серкана Демірташа з проханням розповісти, хто і в який момент ухвалив політичне рішення застосувати силу до російського літака.

Бі-бі-сі: Судячи з даних, опублікованих турецькою стороною, літак перебував у повітряному просторі Туреччини близько 6 секунд; тобто навряд рішення збити його обумовлене виключно військовою необхідністю?

Серкан Демірташ: Важко сказати, чи була військова необхідність у знищенні цього військового літака, для цього у нас поки недостатньо інформації. Однак згідно з інформацією, отриманою нами від турецьких офіційних представників, вранці у вівторок два російські бойові літаки порушили кордони Туреччини, незаконно потрапивши в її повітряний простір.

Один з цих літаків покинув турецький повітряний простір після того, як його попередили літаки ВПС Туреччини. Водночас другий літак відмовився підкоритися і продовжив політ в повітряному просторі Туреччини. Після цього його збив один з винищувачів F-16, які патрулюють турецько-сирійський кордон.

Бі-бі-сі: Які зараз ухвалені в Туреччині процедури для дій в ситуаціях як сьогодні? Хто і як ухвалює рішення про знищення літака-порушника і хто несе відповідальність за це?

С.Д .: Як ви, можливо, пам'ятаєте, в 2012 році турецький військовий літак, який перебував у міжнародному повітряному просторі, був збитий сирійськими збройними силами. Це призвело до відповідних дій з боку Туреччини. Тоді Анкара переглянула всі свої правила застосування збройної сили і оголосила, що буде перехоплений будь-який військовий об'єкт, морське або повітряне судно чи наземний засіб, які рухаються в бік турецького кордону, порушили його або створюють загрозу для його безпеки.

Ця практика застосовується протягом останніх трьох років. І, як результат дедалі більшої напруженості в турецько-сирійських відносинах, турецькі військові вже збили сирійський бойовий літак і сирійський гелікоптер. Тих самих правил застосування збройної сили дотримувалися і сьогодні.

Турецька армія заявила, що на момент перехоплення літака-порушника їй не було відомо, чий він - сирійський, чи російський, чи якийсь ще. Відповідно до заяви, поширеної турецькою армією вранці, ці дії були здійснені щодо неідентифікованого повітряного судна.

Це був невідомий бойовий літак, який не відповідав на запити, і щодо нього були застосовані раніше оголошені правила використання збройної сили.

Бі-бі-сі: Згідно з цими правилами, чи потрібне схвалення глави держави або найвищого військового командування для відкриття вогню на ураження?

С.Д .: Ні. За цими правилами, всім турецьким військовим, залученим до охорони державних кордонів, надали повноваження самостійно ухвалювати рішення про застосування сили в разі військового вторгнення, яке загрожує безпеці кордонів. Як виглядає, відповідно до наказу, це була автоматична реакція турецьких пілотів, які патрулюють кордон з Сирією.

Новини на цю ж тему