Донбас закликали до новорічного перемир'я

Фото 1 Копирайт изображения Reuters
Image caption Перемир'я на Донбасі має розпочатися опівночі вівторка

Тристороння контактна група із врегулювання конфлікту на сході України закликала сторони до перемир'я із 23 грудня, аби мешканці Донбасу змогли в безпеці зустріти Новий рік і Різдво.

Повне і безумовне припинення вогню на сході України мало набути чинності із опівночі вівторка.

"Ми висловлюємо нашу надію і очікування, що жителі східної України зможуть у цілковитій безпеці і мирі зустріти Новий рік, відсвяткувати Різдво і зберегти мирні умови життя й надалі", - заявив після останнього у цьому році засідання групи у Мінську спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік.

Робоча підгрупа з безпеки за участю уповноважених із усіх залучених до українського конфлікту сторін, включно із представниками так званих ДНР і ЛНР, до рішення про перемир'я дійшла ще на початку дня. І прес-секретар Леоніда Кучми, що у переговорах представляє офіційний Київ, повідомила про це у Facebook.

"Ключова проблема, яка досі залишається без вирішення - це продовження обстрілів на лінії зіткнення. Саме тому є домовленості про повний і безумовний режим тиші, починаючи з 00:00 у ніч з 22 на 23 грудня 2015 року", - написала у Facebook Дар'я Оліфер.

Від перемир'я до миру?

Перемир'я, оголошене на Донбасі наприкінці серпня і приурочене до початку навчального року, зберегло чимало людських життів і стало поворотом до деескалації конфлікту, визнав представник ОБСЄ.

Тим паче що опісля Тристороння контактна група, що складається із представників України, Росії і ОБСЄ, підписала доповнення до комплексу заходів про виведення танків, артилерії, калібром менше 100 мм, і мінометів, калібром менше 120 мм включно. Крім того, сторони розпочали відведення важкого озброєння від лінії розмежування.

За словами Мартіна Сайдіка, кількість жертв на сході України із вересня значно зменшилася.

Копирайт изображения AFP
Image caption Леонід Кучма представляє на переговорах Україну

"Кількість цивільних жертв зменшилася у понад три рази - за вересень-листопад, у порівнянні із попереднім тримісячним періодом, за даними Управління Верховного комісара ООН із прав людини", - зазначив європейський дипломат.

Пан Сайдік додав, що за власною ініціативою проаналізував результати роботи Тристоронньої контактної групи у цьому році, і дійшов висновку, що головний підсумок її роботи - припинення масштабного кровопролиття.

Колючки бажань

Європейський дипломат продемонстрував журналістам, яких традиційно не допустили до самого процесу переговорів, новорічну ялинку, прикрашену побажаннями миру на Донбасі. На колючих гілках ялинки - ще багато у чому крихкі надії: "Мир і безпека на Новий рік і Різдво!"; "Повне припинення вогню"; "Турбота про цивільне населення".

Ялинку, яку, за словами Мартіна Сайдіка, доставило білоруське МЗС, прикрашали спільними зусиллями.

"Українські товариші брали участь. Донецькі, по-моєму, не брали. Але брали участь і німець, і швейцарець, і білорус. Теж непогано", - зазначив представник ОБСЄ.

Але низка різдвяних побажань і надалі залишаються у "колючках" проблем, обговорення яких іде складно, визнав пан Сайдік.

Копирайт изображения AP
Image caption За словами спецпредставника ОБСЄ Мартіна Сайдіка, за минулий рік Тристороння контактна група досягла відчутних результатів

"На цей момент особливо складним є питання звільнення незаконно утримуваних осіб. На жаль, поки що не вдалося досягти конкретної угоди із цього питання", - заявив він. І додав: "Я маю сказати від свого імені, що, чесно кажучи, розчарований. Хотів вам з цього приводу сказати щось більш позитивне, але не вдалося".

Проблемно, судячи з усього, йдуть переговори про механізм проведення місцевих виборів на непідконтрольній Києву частині Донбасу. Підгрупа із політичних питань у цей вівторок у Мінську не працювала.

За словами Мартіна Сайдіка, не вирішене питання вільного пересування спостерігачів із спеціальної моніторингової групи ОБСЄ. "Особливо в районах, що межують з РФ", - сказав дипломат.

"Повна реалізація мінських домовленостей вимагає подальшої наполегливої роботи, і ми будемо докладати усіх наших зусиль у цьому напрямку у новому 2016 році", - сказав журналістам Мартін Сайдік.

Наступна зустріч Тристоронньої контактної групи запланована у Мінську на 13 січня - під старий новий рік.

У помешканнях людей у цей час, ймовірно, будуть вимітати ялинкові голки.

Чи зменшиться кількість колючок на новорічному дереві, зібраному зусиллями дипломатів і перемовників, - питання відкрите.

Новини на цю ж тему