Суд над Савченко: захист хоче вилучити докази

Фото 1
Image caption У грудні Надія Савченко на знак протесту проти дій колегії суддів оголосила голодування до кінця процесу

Захист Надії Савченко оголосив клопотання, аби вилучити з матеріалів її справи докази, які, на думку адвокатів, є недопустимими.

Суд у російському Донецьку оголосить про своє рішення щодо цього в четвер.

Крім того, у середу суд почав допитувати свідка захисту — громадянина України, який улітку 2014 року працював у компанії-підряднику мобільного оператора Life.

У четвер суд продовжить допит свідків захисту, а наступного тижня планують ще раз допитати саму Надію Савченко.

Без Желєзного

Захист Надії Савченко заявив клопотання про вилучення з матеріалів справи свідчень В'ячеслава Желєзного, співробітника мобільного оператора МТС.

На підставі його показів, зачитаних у рамках процесу, обвинувачення доводить, що Надія Савченко була причетною до загибелі двох російських журналістів у червні 2014 року.

За словами адвоката Миколи Полозова, на момент допиту пан Желєзний не був співробітником МТС, а у його показах немає інформації про джерела даних, які він озвучив.

Адвокати наголошують, що, за російським законодавством, слідчий у справі Савченко для отримання даних стосовно роботи українського мобільного оператора повинен був направити відповідний запит про правову допомогу до українських правоохоронців.

"Український слідчий на підставі цього запиту повинен був зібрати всю цю інформацію і відправити через Генпрокуратуру України до Росії", - сказав ВВС Україна пан Полозов.

Image caption Донецький суд має вирішити у четвер чи вилучати із справи Савченко ті докази, які її захист вважає недопустимими

"Свідок не має права збирати докази, тим більше за кордоном", - додав він.

Сторона обвинувачення заявила, що просить додатковий час на ознайомлення з клопотанням і сформулює свою позицію з цього приводу у четвер.

"Била з ненавистю"

Крім того, захист просить вилучити зі справи матеріали психолого-психіатричної експертизи, призначеної Надії Савченко у рамках досудового слідства.

За словами Миколи Полозова, у матеріалах, на підставі яких експерти робили висновок, містяться неправдиві свідчення протоієрея Володимира Марецького.

Він заявив, що Надія Савченко знущалася над ним під час перебування в розташуванні батальйону "Айдар" та в ізоляторі СБУ у Харкові.

"Особисто била Надія, яка зараз арештована в Росії. Била з ненавистю, по дітородних органах, пропонувала розстріляти", - зацитував пан Полозов свідчення пана Марецького у ході засідання.

Image caption У четвер суд продовжить слухати свідків захисту

Разом з тим, за словами адвокатів, дані білінгу мобільних телефонів пані Савченко доводять, що у вказаний паном Марецьким час вона перебувала у розташуванні своєї військової частини у Бродах на Львівщині та в Києві, а отже не могла зустрітися зі священиком.

"В основу (психолого-психіатричної. - Ред.) експертизи були покладені неправдиві дані… На цій підставі ми просили вилучити всю експертизу", - пояснив пан Полозов.

Прокурори заявили, що свою позицію з приводу цього клопотання висловлять у четвер.

"По ситуації"

Захист також попросив суд викликати у якості свідка бійця 128-ої бригади Збройних сил України Антона Шимка, який потрапив у полон до бойовиків самопроголошеної "ЛНР" у той самий день, що й пані Савченко.

Утім, суддя заявив, що не бачить такої необхідності, зазначивши, що захист, якщо бачить у цьому потребу, може самостійно забезпечити явку свідка до суду.

"Дивитимемося по ситуації… Якщо нам дадуть гарантії, що з цим свідком нічого не буде… то ми його, звичайно, покличемо. Якщо ні — значить, без нього", - сказав ВВС Україна Микола Полозов.

Неназваний свідок

У середу почався допит свідка, який улітку 2014 року працював у компанії-підряднику українського мобільного оператора Life.

Під час засідання його особисті дані не озвучувалися через побоювання свідка про безпеку своїх близьких, які досі проживають в Луганську.

Раніше в суді зачитували покази іншого співробітника цього мобільного оператора, Миколи Помазана. На підставі його свідчень обвинувачення доводить причетність Надії Савченко до смерті російських журналістів.

Image caption Надія Савченко хоче, щоб її ще раз допитали в суді

Разом з тим, допитаний у середу свідок заявив, що його співробітник пан Помазан працював "з документами, а не з обладнанням". Це дало захисту підстави поставити під сумнів раніше озвучені свідчення пана Помазана.

Викликаний у середу свідок надав суду дані про розташування усіх базових станцій Life у районі Луганська.

Захисники пані Савченко заявляють, що білінг її мобільних телефонів українських операторів Life та МТС доводить, що вона не могла бути присутньою у місці, звідки, за матеріалами обвинувачення, вона коригувала мінометний вогонь, від якого загинули російські журналісти.

Допит цього свідка продовжиться у четвер.

Допит Савченко

У четвер суд продовжить заслуховувати свідків захисту, кажуть адвокати.

Один з них, Ілля Новіков, заявив, що у четвер в суді може дати покази військовослужбовець ЗСУ, який бачив, як Надію Савченко взяли в полон. Потім засідання у справі Савченко продовжаться наступного понеділка.

Адвокати кажуть, що цього дня у суді ще раз допитають саму Надію Савченко.

"Це — її бажання. На початку процесу вона вже давала покази. Зараз, за підсумками усього судового слідства, вона хоче більш розгорнуто, з посиланнями на представлені суду докази, дати покази", - розповів ВВС Україна Микола Полозов.

За його словами, уже наступного тижня в суді можуть початися дебати сторін.

"Після них — останнє слово і вирок", - резюмує він.

Утім, адвокат припускає, що до цього сторона обвинувачення може представити судові додаткові докази причетності його підзахисної до злочину, у якому її звинувачують.

Новини на цю ж тему