Грузія: розслідування в Гаазі відповідає нашим інтересам

військовий Копирайт изображения Getty Images
Image caption Російські військові на території Грузії у серпні 2008

Грузія підтримала рішення Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі про початок розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних під час російсько-грузинського збройного конфлікту у 2008 році.

Міністр юстиції Грузії Тея Цулукіані заявила, що формулювання рішення МКС відповідають національним і державним інтересам країни та міжнародним нормам.

"У рішенні МКС неодноразово вказано, - сказала пані Цулукіані, - що Південна Осетія не є незалежною державою і залишається частиною Грузії. Також у документі зазначається, що суд буде враховувати тільки результати слідчих заходів, проведених безпосередньо Росією та Грузією, але не владою Південної Осетії, яка не є незалежною державою".

Міністр підкреслила, що Міжнародний кримінальний суд включив до порядку денного усі питання, порушені Грузією під час візиту в країну прокурора МКС Фати Бенсуди у жовтні минулого року. Саме пані Бенсуда звернулась із клопотанням до суду для отримання дозволу на початок розслідування.

Одним із пунктів розслідування, на якому наполягала грузинська сторона, є звинувачення в етнічних чистках грузинів.

"У рішенні Гаазького суду йдеться про те, що з огляду на існуючи факти, цілком ймовірно, що етнічна чистка грузинів дійсно мало місце. Його метою була зміна етнічного складу Південної Осетії для отримання незалежності і для розриву усіх зв’язків між Південною Осетією та рештою Грузії", - заявила пані Цулукіані.

Влада Грузії підкреслювала, що задоволена рішенням Гаазького трибуналу розслідувати усі події за період з 1 червня до 10 жовтня 2008 року.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Антигрузинська демонстрація в Росії у 2008 році

"Це важливо, щоб ми показали, що війна, яка звалилась на Грузію у серпні 2008 року, мала дуже серйозні передумови", - сказала Тея Цулукіані.

За словами міністра, Грузія буде активно співпрацювати з судом і має намір надати додаткову інформацію протягом місяця.

Такі саме часові рамки поставили перед Росією, яка також може надати необхідну інформацію зі свого боку, додала міністр.

Серед злочинів проти людяності, які, ймовірно, скоїли під час конфлікту, вказані вбивства на насильницьке переміщення цивільних. Суд вказує, що до воєнних злочинів можна віднести напади на місцеве населення, сплановані атаки на миротворців та знищення майна.

На Росію не розповсюджується юрисдикція Міжнародного кримінального суду, оскільки вона не ратифікувала його основний договір - Римський статут. Хоча і підписала документ ще у 2000 році. Але Росія співпрацює з Міжнародним кримінальним судом.

Грузія ратифікувала Римський статут у 2003 році.

Новини на цю ж тему