Справа "українського карателя" у Росії: півтора року без доказів

Сергій Литвинов Копирайт изображения www.mfa.gov.ua
Image caption Міністерство закордонних справ України включило Сергія Литвинова до списку політичних в'язнів України в Росії

Адвокат українця Сергія Литвинова звернувся до Слідчого комітету Росії із клопотанням про закриття справи проти його підзахисного. Він вважає, що усі звинувачення вигадані і є елементом пропагандистської кампанії проти України.

МЗС України включило Сергія Литвинова до списку політичних в'язнів, утримуваних незаконно в Росії.

Справа Сергія Литвинова, колгоспника із села Камишне Луганської області, розслідується у Росії із серпня 2014 року. За цей час слідство не змогло довести жодного факту його вини.

Спочатку пану Литвинову інкримінували вбивство близько 40 людей, у тому числі дітей, зґвалтування, називали "карателем" із батальйону "Дніпро-1". 25 листопада 2015 року ці звинувачення були зняті, але з'явилося нове: у викраденні автомобілів у громадянина Росії.

У Тарасівському районному суді Ростовської області РФ зараз проходять попередні слухання у справі Литвинова про крадіжку. Наступне засідання має відбутися 4 лютого.

"Божевільні протоколи"

Адвокат Віктор Паршуткін вважає справу Литвинова "фейком" від самого початку до кінця. За його словами, справа сфабрикована із пропагандистською метою - показати російському глядачеві "звірства", що їх скоюють українські військові на Донбасі".

"Литвинов виявився ідеальним кандидатом. Він підписав усі протоколи, складені за нібито його свідченнями про вбивства дорослих і дитини, про ґвалтування. Це все розповіді у яскравих фарбах про "жорстокі вбивства". Таких божевільних протоколів Литвинов підписав дуже багато", - сказав Віктор Паршуткін в інтерв'ю ВВС Україна.

Чому це робив? Сам він згодом твердив, що над ним знущалися, катували. Про це він розповідав, зокрема, представникам українського консульства, які потрапили до нього через кілька місяців після затримання.

Це підтверджує консул України у Ростові-на-Дону Олександр Ковтун.

"Він про це твердить однозначно, це факт, він показує сліди від цих катувань. Але, як правило, у суді не беруть такі заяви до розгляду", - сказав консул у коментарі ВВС Україна.

Нещасний "каратель"

Слідчий комітет Росії на своєму сайті, а також у російських ЗМІ понад рік тому у подробицях описував "злочини" Сергія Литвинова. У матеріалах справи - конкретні населені пункти, конкретні прізвища "убитих" нібито українським "карателем", який зізнався у своїх злочинах.

Згодом Сергій Литвинов від своїх свідчень відмовився, як і від подальшої співпраці зі слідством.

Адвокат розповів про те, як житель Луганщини потрапив у руки російських правоохоронців.

Маючи серйозні проблеми, він поїхав лікувати зуби у Тарасівку Ростовської області. Там після операції на щелепі опинився в одній палаті із бойовиками так званої ЛНР.

Сам Сергій розповідав українському консулу, що з цими особами він вживав спиртні напої, після чого його забрали спіівробітники російських спецслужб як бійця батальйону "Дніпро-1".

Адвокат припускає, що пан Литвинов вжився у роль українського військового, не оцінивши усіх можливих наслідків.

Журналісти інтернет-видання "Українська правда. Життя" побували у селі Камишне Станично-Луганського району і поспілкувалися із односельцями Литвинова. Ті кажуть, що Сергій психічно неповноправний, хоч і не стоїть на обліку, однак був звільнений від служби в армії. Селяни не виключали, що Литвинов, перебуваючи у лікарні у Тарасівці, міг розповідати, як він "брав участь" у боях.

Віктор Паршуткін каже, що оскільки село Камишне знаходиться близько до блокпосту, Сергій Литвинов підтримував побутові контакти із українськими військовими.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Сергій Литвинов бував на блокпостах, розташованих поблизу його села

Слідком РФ: сам себе оббрехав

Слідство за півтора року не знайшло жодного у справі доказу вбивств і насильства. Свідками були лише три бойовики "ЛНР", які начебто свідчили про три вбивства, а не 39. Проте доказів не було.

“У результаті проведеного розслідування встановлено, що зазначені Литвиновим ймовірні жертви і потерпілі від злочинів на території Луганської області України не зареєстровані і ніколи не проживали. Тіла загиблих осіб, про яких повідомив Литвинов, в морги Луганської області не доставлялися та експертами не досліджувалися. На службу в Збройні сили та інші військові формування України він не призивався. Допитано ряд свідків – мешканців населених пунктів, на яких вказав Литвинов. Вони пояснили, що ніхто з місцевого населення не зникав, якісь вбивства представниками силових структур України не здійснювалися", - ідеться у повідомленні Слідчого комітету РФ.

"Психофізіологічні реакції Литвинова свідчать про те, що в бойових діях у складі батальйону "Дніпро" і зачистках населених пунктів на території України він участі не брав, вбивств мирних жителів не скоював", - вказує Слідком Росії.

Адвокат звертає увагу, що психіатрична експертиза не виявила відхилень у стані Сергія Литвинова. Проте Віктор Паршуткін вважає, що ця експертиза сфальсифікована. Такий висновок адвокат робить із особистого спілкування із підзахисним, а також після ознайомлення із матеріалами справи.

"Чого варті лише його свідчення про те, що другим "бійцем Дніпра-1" він називає такого ж, як сам, сільського приятеля", - каже адвокат.

Водночас, каже Віктор Паршуткін, у протоколах зізнання є свідчення про вищий склад української арміїі, про Ігоря Коломойського та багато чого іншого, про що Сергій Литвинов не міг знати.

"Він просто жертва маніпуляцій", - додає адвокат в інтерв'ю ВВС Україна.

Справа про "розбій"

Після того, як справу "карателя" - без розголосу у російських ЗМІ - закрили, Сергію Литвинову висунули нове звинувачення – у розбійному нападі у складі групи озброєних осіб на громадянина Росії. Начебто він, разом із двома українськими військовослужбовцями, погрожуючи зброєю, на території Станично-Луганського району відібрав у росіянина два автомобілі - УАЗ-452 та Opel Frontera. І останній, за цією версією, впізнав Литвинова на фотографії, але на очне опізнання не з’явився.

"На моє глибоке переконання, ці звинувачення також вигадані, це знову фейк. У справі дуже багато проколів, схоже, її клеїли без докорів сумління", - розповідає адвокат.

Він твердить, що має офіційні відповіді державних органів України та Росії про те, що російський громадянин, у якого нібито викрали автомобілі, востаннє перетинав українсько-російський кордон задовго до дня, коли скоїли злочин. Окрім того, один із автомобілів знятий із реєстрації ще у 1997 році.

Обидва злочини, у яких підозрювали чи підозрюють Сергія Литвинова за версією Слідчого комітету Росії, скоєні на території України. Віктор Паршуткін каже, що вони б мали бути передані для подальшого розслідування українським правоохоронним органам. Проте, каже він, Слідком на це не погоджується, оскільки справа Литвинова тоді би стала прецедентом для інших справ, і передусім, справи Надії Савченко.

Адвокат також сказав, що захист не наполягатиме на проведенні повторної психіатричної експертизи Сергія Литвинова. Оскільки є усі підстави довести, що справа має бути закрита за відсутністю події злочину, а не через непідсудність підзахисного.

"Тому ми боротимемось за його невинуватість. А вона очевидна", - сказав Віктор Паршуткін.

Новини на цю ж тему