Далекий Сиктивкар для "кримського терориста" Афанасьєва

Геннадій Афанасьєв, 2014 рік Копирайт изображения www.facebook.gennadii.afanasiev

Українське Міністерство закордонних справ висловило глибоку стурбованість "продовженням застосування тортур щодо незаконно ув’язненого громадянина України Геннадія Афанасьєва співробітниками пенітенціарної служби Російської Федерації, нелюдського поводження з ним та постійного порушення його прав".

МЗС вважає, що тиск на нього посилюється і свідченням цього є затримання 3 лютого 2016 року російського адвоката Ернеста Мезака, який захищає інтереси українця. Крім того, як сказано у заяві МЗС, до пана Афанасьєва впродовж останніх двох місяців не пускають представників українського консульства.

12 лютого у Сиктивкарі має відбутися суд, на якому вирішуватиметься, чи переведуть 25-річного Геннадія Афанасьєва, засудженого за тероризм у Криму, із тюрми у Республіці Комі до менш віддаленого регіону Росії.

Цього домагається його мама, Ольга Афанасьєва, та захисники. Проте, вони визнають, що шансів немає, і Геннадій, засуджений до семи років покарання, залишиться у колонії суворого режиму Сиктивкару.

3 лютого, там же, у Сиктивкарі, затримали юриста Ернеста Мезака, котрий надає допомогу Афанасьєву, у тому числі, допомагає оскаржувати порушення його прав у колонії. Його звинуватили у тому, що майже рік тому він проводив неузгоджений мітинг у пам’ять про Бориса Нємцова. Того ж дня його відпустили, проте адвокат Геннадія Афанасьєва Олександр Попков вважає це тиском на правозахисника.

Шанси Геннадія перебратися у іншу колонію знизилися після того, як у той самий день під час обшуку у його тюремному бушлаті знайшли сім-картку для телефону. Адвокат і мама Геннадія переконані, що картку підкинули, тепер хлопцеві загрожує покарання карцером.

"Факт із сім-карткою - абсурдний, оскільки у Геннадія немає ніякого зв'язку із зовнішнім світом, немає потреби у тому, щоб взагалі цю картку мати", - твердить в коментарі ВВС Україна Ольга Афанасьєва.

Кримський "терорист" чи патріот

Справа Геннадія Афанасьєва не набула такого резонансу, як справа Олега Сенцова та Олександра Кольченка, попри те, що усі вони були арештовані в один день у Сімферополі, у травні 2014 року, спецслужбами Росії за "терористичну діяльність".

Це сталося 9 травня 2014 року, під час святкування Дня перемоги. Як розповів ВВС Україна телефоном із Сочі адвокат Олександр Попков, Геннадія вхопили на вулиці, побили, посадили до авто із мішком на голові, довго возили містом. Потім привезли у будівлю ФСБ, де вимагали зізнатися у намірах підірвати два пам'ятники і дати покази проти Олега Сенцова та Олександра Кольченка, також звинувачених у терористичній діяльності. Геннадій відмовився, після чого його катували.

"Окрім того, що били, одягали протигаз і затискали шланг, вприскували у протигаз невідому речовину, що викликало спазми і блювоту, роздягали догола і залякували паяльником, приєднували дроти з електрострумом до статевих органів. Погрожували, що привезуть матір у слідчий ізолятор і у сусідній кімнаті вона чутиме, що відбувається із сином", - розповів Олександр Попков в інтерв'ю ВВС Україна.

Копирайт изображения www.facebook.gennadii.afanasiev
Image caption Геннадій Афанасьєв із мамою Ольгою

Після цього Геннадій погодився з усіма звинуваченнями і обмовив Сенцова і Кольченка, твердить захисник.

Під час анексії Криму Геннадій брав участь в акціях протесту, купував і розвозив продукти заблокованим українським військовим підрозділам. Перед "референдумом" брав участь у запису відеороликів на підтримку єдності України, поширених у youtube, читав вірш Василя Симоненка "Де зараз ви, кати мого народу?"

У той же час, ФСБ Росії твердила про викриття "диверсійно-терористичної групи" у Криму.

30 травня 2014 року російські спецслужби поширили інформацію про затримання на території Криму "членів диверсійно-терористичної групи "Правого сектора" - Олега Сенцова, Геннадія Афанасьєва, Олексія Чирнія, Олександра Кольченка, які підозрювалися в підготовці диверсійно-терористичних актів у низці міст півострова.

За інформацією спецслужб, затримані готувалися "у складі терористичного угруповання до скоєння вибухів в ніч на 9 травня 2014 року саморобних вибухових пристроїв біля меморіалу "Вічного вогню" та пам'ятника Леніну в Сімферополі, а також підпалів офісів громадської організації "Російська громада Криму" та представництва партії "Єдина Росія" в Сімферополі 14 і 18 квітня 2014 року".

Насправді, каже адвокат, Геннадій визнає свої хуліганські дії під час підпалу дверей та вікон штабів двох названих партій у Сімферополі у квітні 2014 року, вважаючи їх "нацистськими організаціями". Водночас, категорично відкидає кваліфікацію цього правопорушення як терористичну діяльність, а також інші звинувачення, що їх висувало ФСБ Росії.

Із Сімферополя його перевезли до СІЗО Лефортово у Москві. 24 грудня 2014 року Московський міський суд у закритому режимі засудив Геннадія Афанасьєва до семи років колонії суворого режиму.

Відмовився від показів

Вже під час відбуття покарання у тюрмі Ростова-на-Дону, 31 липня 2015 року Геннадія привезли у Північно-Кавказький окружний військовий суд, де слухалася справа Олега Сенцова і Олександра Кольченка. Слідство сподівалося, що він підтвердить звинувачення на їхню адресу, проте Геннадій відмовився від своїх показів і заявив, що давав їх під тиском і катуваннями.

А вже 4 вересня із Ростова-на-Дону без повідомлення рідних і адвокатів Геннадія перевезли до тюрми у Сиктивкарі.

Адвокат, а також МЗС України, посилаючись на інформацію консульства України, твердять про жорстоке поводження із Геннадієм у місцях позбавлення волі.

Ольга Афанасьєва розповідає, що син не отримує листів від неї, так само вона не має повідомлень від нього. Хоча до друзів листи доходять.

Копирайт изображения www.facebook.gennadii.afanasiev
Image caption Міжнародна правозахисна організація "Меморіал" визнала Геннадія Афанасьєва політичним в'язнем

"Думаю, усе це помста за те, що він відмовився від своїх попередніх показів стосовно Олега Сенцова і Олександра Кольченка. Інших причин, чому він зазнає утисків у колонії, я не бачу. А ще він тепер у списку тюремних "екстремістів", бо брав участь в одноденному протестному голодуванні, оскільки під час епідемії грипу ув'язненим не надавали ніякої медичної допомоги", - сказала вона у коментарі ВВС Україна.

Адвокат Олександр Попков каже, що суд над Геннадієм Афанасьєвим у грудні 2014 року не взяв до уваги його заяви про отримання свідчень шляхом катувань.

"Це така лукава казуїстика і традиція, що склалася у російських судах. З точки зору права судді мають у першу чергу досліджувати такі заяви, але вони цього не роблять", - сказав юрист у коментарі ВВС Україна.

Олександр Попков повідомив, що готує документи на розгляд до Європейського суду з прав людини, оскільки це єдина надія на те, щоб виправдати Геннадія Афанасьєва. І що суд 12 лютого у Сиктивкарі - це лише формальність, яку слід виконати, перш ніж звертатися до ЄСПЛ.

У той же час, президент Росії Володимир Путін наприкінці минулого року підписав закон, який дозволяє Конституційному суду визнавати недійсними рішення міжнародних судів, насамперед Європейського суду з прав людини, якщо їхні рішення суперечать російській конституції.

Ольга Афанасьєва каже, що також є сподівання на домовленості у рамках Мінського переговорного процесу, оскільки ім'я її сина включене до списку на обмін полоненими і засудженими.

Новини на цю ж тему