Тінь президента: хто такий Ігор Кононенко?

  • <a href=http://www.bbc.com/ukrainian/topics/vitalii_chervonenko><b><u>Віталій Червоненко</u></b></a>
  • ВВС Україна
Кононенко

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Ігор Кононенко є одним із найвпливовіших депутатів у фракції БПП

Один з головних фігурантів скандалу з відставкою міністра економіки Айвараса Абромавичуса Ігор Кононенко є давнім другом та бізнес-партнером президента, а у велику політику пішов тільки два роки тому.

Заявляючи про свою відставку через корупцію у владі, міністр економіки назвав одне прізвище – першого заступника фракції БПП Ігоря Кононенка.

Той нібито є одним із найвпливовіших у державі політиків та намагався лобіювати призначення своїх людей на керівні посади важливих державних підприємств.

Пан Кононенко заперечує звинувачення, але скандал вже вийшов на міжнародний рівень – про це говорять у Держдепі США, цю ж ситуацію вимушений пояснювати послам Великої сімки Петро Порошенко.

За останній рік Ігор Кононенко став відомою політичною фігурою в українській політиці, хоча ще два роки тому його ім’я було маловідомим широкій публіці.

"Сірий кардинал" президента

Ігор Кононенко "увірвався" у велику політику після дочасних виборів Ради 2014 року. Тоді він був одним з керівників центрального штабу Блоку Петра Порошенка та відповідав за вибори в Києві.

У списку президентського блоку він займав аж 29 місце, проте реальний вплив Кононенка втілився у його посаду першого заступника голови фракції БПП.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Петро Порошенко та Ігор Кононенко знайомі ще з 80-х років

І хоча формально фракцію очолює відомий політик Юрій Луценко, парламентським журналістам відомо, що саме пан Кононенко є не менш впливовим у фракції та є вхожим до президентського кабінету.

Саме його вважають найбільш поінформованим щодо останніх рішень президента та фракції, тож він і стає головним джерелом найсвіжішої інформації для журналістів.

Окрім того, саме пана Кононенка його колеги називають головним комунікатором у парламенті.

Зокрема, в одному з нещодавніх інтерв’ю депутат від БПП Микола Томенко назвав його, а також ще одного депутата Сергія Березенка, відповідальними за делікатні питання у фракції – кадри, лобістські зв’язки та фінанси.

Міхеіл Саакашвілі неодноразово звинувачував пана Кононенка в лобіюванні своїх інтересів у державних підприємствах, що той постійно спростовував.

Пана Кононенка називав замовником своєї кримінальної справи Геннадій Корбан. Цю інформацію пан Кононенко також заперечував.

За останні півроку в українських ЗМІ виходила низка розслідувань, в яких пана Кононенка називали одним із найвпливовіших людей в державі, який швидко набирає політичної та фінансової ваги.

На останніх місцевих виборах Ігор Кононенко, як один із найвпливовіших партійців, очолював виборчий штаб БПП.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Міністр економіки Айварас Абромавичус спілкувався з президентом щодо корупційного скандалу і своєї відставки

При цьому політичний стаж Ігоря Кононенка не надто вражає: до потрапляння в Раду він три скликання працював депутатом Київради, проте сам визнавав, що у той час переважно займався бізнесом.

2006 року Ігор Кононенко вперше став депутатом Київради за списком Блоку Леоніда Черновецького, а 2008 року - переобрався за цим же списком.

З 2010 року частина команди Черновецького відкололась і утворила групу "Ініціатива", яку очолив пан Кононенко. До неї ж увійшов ще один колишній член команди Черновецького пан Березенко.

На виборах до Київради навесні 2014 року Ігор Кононенко став столичним депутатом вже за списком фракції "Удар", від якої спільно балотувались команди Віталія Кличка та Петра Порошенка.

Армійські друзі

Секрет такої стрімкої кар’єри Ігоря Кононенка може бути пов’язаним з давніми теплими стосунками з президентом Петром Порошенком.

Як визнав сам Ігор Кононенко в одному з інтерв’ю, з Петром Порошенком він познайомився ще в юності, коли вони разом служили в армії в 1984 році.

Петро Порошенко та Ігор Кононенко майже одного віку. Президент народився 26 вересня 1965 року, а Кононенко – 21 серпня того ж року, тож до війська потрапили одночасно.

Автор фото, AP

Підпис до фото,

Міхеіл Саакашвілі також підтримав звинувачення у бік Ігоря Кононенка

Як згадує пан Кононенко, у них з майбутнім президентом тоді було багато спільного.

"Ми обидва були студентами, закінчили тоді по два курси. Він – Інституту міжнародних відносин, я – Київського автомобільно-дорожнього інституту. Це вже початкова вища освіта. Люди з якимись інтелектуальним потенціалом та життєвим досвідом", - розповів пан Кононенко.

Також обоє тоді займались спортом, а призивались з одного міста.

"Цих трьох чинників було досить, щоб зблизитись", - додав Ігор Кононенко.

Бізнес-партнери

Після армії та навчання Ігор Кононенко деякий час займався власним бізнесом, але невдовзі Петро Порошенко покликав його працювати до нещодавно заснованого сімейного бізнесу - концерну "Укрпромінвест", де з 1993 року пан Порошенко був гендиректором.

"У 1992 році Петро Олексійович запросив мене у свій бізнес-проект. Була взаємна довіра, я довго не думав й наступного дня погодився", - згадував Ігор Кононенко.

Наступні двадцять років пан Кононенко працював на різних посадах – від заступника голови до віце-президента - в "Укрпромінвесті", який об’єднував найрізноманітніші бізнеси сім’ї Порошенків - від "5 каналу" до Roshen.

Цей концерн до певного часу очолював сам Петро Порошенко, а потім - його батько Олексій, який був головою ради концерну до початку 2012 року.

У керівництві концерну пан Кононенко також працював з перервами до 2012 року.

На час виборів до Ради 2014 року Ігор Кононенко очолював спостережну раду страхової компанії "Країна", а також - наглядову раду інвестфонду "ВІК".

Цей фонд у свою чергу контролює низку бізнес-активів у сфері будівництва, готельного бізнесу та торгівлі.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Ігор Кононенко готовий залишити посаду першого заступника голови фракції, але складати мандат не збирається

Низка ЗМІ вказують, що частина підконтрольних пану Кононенку активів також належить Петру Порошенку.

Зокрема, фонд "ВІК" має юридичну адресу у Києві на вулиці Електриків, 29-А, де також зареєстрований інвестфонд "Прайм ессетс кепітал".

Цей фонд до 2006 року носив ім’я Петра Порошенка, а очолює його батько президента Олексій Порошенко.

За 2013 рік Ігор Кононенко офіційно задекларував 30 мільйонів гривень прибутків, а 2014 – 15 мільйонів.

Ігор Кононенко одружений, має двох доньок та сина.

Після вибуху корупційного скандалу навколо Абромавичуса та Ігоря Кононенка Петро Порошенко висловив сподівання, що у ситуації розбереться Національне антикорупційне бюро.

"Чим швидше суспільство отримає відповідь на поставлені питання, тим краще", - прокоментував пан Порошенко скандал навколо свого давнього соратника та бізнес-партнера.