Примусове годування Надії: катування чи гуманізм?

Надія Савченко у суді 9 березня

Надія Савченко заявила у суді 9 березня, що не має наміру припиняти сухе голодування, допоки Донецький суд Ростовської області не оголосить їй вирок.

У своєму виступі на засіданні вона сказала, що чекає вироку протягом найближчого тижня, але суддя назвав дату 21 березня. Це означає, що ще 12 днів Надія має намір продовжувати свій протест.

Захисники і медики твердять, що організм людини не може витримати сухого голодування такий тривалий час, а тому Надії загрожує смерть.

Однак швидше за все, Надію Савченко примусово виводитимуть із голоду. Оскільки, твердить її адвокат Марк Фейгін, це передбачено чинним Кримінальним виконавчим кодексом РФ.

"Кримінальний виконавчий кодекс Росії не дає права людині, котра оголосила голодування, померти. Тому керівництво СІЗО, де перебуває Савченко, не зможе дозволити собі таку "розкіш", їхній прямий обов'язок полягає у зворотному", - сказав захисник журналістам.

"Тому, незважаючи на її заборони, Надію Вікторівну виводитимуть з цього стану. І з реплік місцевих керівників можу припустити, що вони вже готуються до цього", - твердив Марк Фейгін кілька днів тому.

Надія Савченко в останньому слові, яке було передане у пресу, справді заборонила "в СІЗО і взагалі в Росії" намагатися виводити її з голодування. Також вона заборонила російським лікарям брати у неї будь-які аналізи чи лікувати її, а у випадку смерті – робити розтин тіла.

Проте, зазначає Марк Фейгін, виконання таких вимог не передбачене російським законодавством.

"Тільки б не померла"

Примусове годування у тюрмах і СІЗО, розповів ВВС Україна колишній дисидент і голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров, збереглося як метод ще з часів СРСР.

Проте якщо раніше зонд вводився у стравохід, куди заливали спеціальні поживні суміші, то зараз зонд вставляють у ніс. Такі зміни сталися після того, як Європейський суд з прав людини визнав годування через стравохід катуванням.

Ідеться про справу ЄСПЛ 2005 року "Невмержицький проти України", рішення за якою змінило методи примусового годування.

Громадянин Євген Невмержицький скаржився на пенітенціарні органи України. Після примусового годування через стравохід у нього виявили алергійний дерматит і зараження мікробною екземою.

Факт примусового виведення із голодування Євгена Невмержицького мав місце ще у 1995 році.

"В Україні загалом практики таких годувань вже немає, завжди знаходиться якийсь компроміс, після якого ув'язнені припиняють голодування. У Росії, яка є правонаступницею СРСР, це збереглося", - сказав Євген Захаров у коментарі ВВС Україна.

Захисники Надії Савченко запевняли, що в СІЗО такі процедури до неї не застосовуватимуться і що, швидше за все, Надію повезуть в одну із клінік у Ростові-на-Дону. Адвокати запевняють, що робитимуть усе від них залежне, аби українка не зазнавала жорсткого поводження.

У той же час, правозахисник Євген Захаров визнає: поєднати гуманне ставлення до людини і примусове годування практично неможливо.

"Я все ж таки думаю, що їм вигідніше годувати Надію примусово, щоб тільки вона не померла у російській в'язниці. Якщо цього не робити, почнуться незворотні процеси в організмі", - сказав Євген Захаров.

Image caption "Ми граємо на моє життя. Ставки високі", - заявила Надія Савченко у суді 9 березня

Що відбувається із організмом

Фахівці вважають, що після двох тижнів голодування організм людини починає руйнуватися.

Кеті Каубрау з Британської асоціації харчування каже, що сухе голодування через 8-10 днів призводить до смерті людини від зневоднення. Якщо голодуючий продовжує пити воду, у нього є шанс прожити до двох місяців.

Протягом перших днів організм використовує власні енергетичні резерви. Спочатку глікоген, потім жирові тканини дозволяють забезпечити необхідну енергію.

У перші дні, незважаючи на сильне почуття голоду, значної загрози для організму ще немає.

Через три-чотири дні почуття голоду починає слабшати. Одночасно виснажуються запаси глюкози. Організм приймає факт голоду як даність і починає використовувати будь-які джерела енергії, що залишилися: жирові, а потім і м'язові тканини. Спостерігається різка втрата ваги.

На цьому етапі тіло виробляє кетони, велика кількість яких шкідлива для організму.

За словами Шармана Расселла, що написав книгу про голодування "Hunger: An Unnatural History", на ранній стадії голодування найбільша загроза – знижений артеріальний тиск, оскільки людина може втратити свідомість і смертельно травмуватися.

Однак смерть може настати вже на цій стадії, якщо голодування сухе.

Під час другого тижня голодування виснажений організм починає споживати тканини життєво важливих органів, таких як серце і печінку. Все залежить від конституції тіла конкретної людини. Якщо, наприклад, у людини багато жирових тканин, то голодування може тривати довше.

Якщо ж у людини є проблеми зі здоров'ям, то голодування лише посилить їх.

Після двох тижнів голодування симптоми загострюються, здоров'я починає швидко погіршуватися. Спостерігається атрофія м'язів, загальне ослаблення, труднощі опорно-рухової системи. Сповільнюється серцевий ритм (брадикардія), голодуючий мерзне. Починають проявлятися наслідки нестачі тіаміну (вітамін B1). З'являються проблеми із зором і свідомістю.

Після того, як організм виснажить всі запаси вітамінів і мінералів, голодуючий захворіє на жовтяницю і цингу.

Копирайт изображения markfeygin
Image caption Родина Надії Савченко у залі суду в Донецьку 9 березня 2016 року

Це – найкритичніший сценарій для людини, яка голодує.

Проте, кажуть українські лікарі, у разі, якщо людину примусово виводитимуть із голодування на перших тижнях, вона матиме шанс на життя і нормальне відновлення організму.

"Після виведення із голодування людина може цілком відновитися і бути абсолютно здоровою. Але, звісно, потрібен буде тривалий час для фізичної, психологічної реабілітації", - сказав ВВС Україна лікар, доцент Національного медичного унівеситету ім.Богомольця Віктор Сидоренко.

Однак він наголошує, що такий прогноз доречний, коли людина проходитиме реалібітацію не в ув'язненні, а у нормальних умовах.

Налаштована не зупинятися

Депутат парламенту Олена Шкрум, яка перебувала у Ростовській області, сказала, що Надія готова до смерті.

"Надія налаштована не зупинятися. Каже, що буде голодувати, поки не помре, і пручатиметься примусовому годуванню, доки буде притомна", - написала депутат на своїй сторінці у Facebook.

Цього ж дня Надія сказала мамі, яка приїхала на суд у Донецьк, що не доживе до 21 березня.

Новини на цю ж тему