Савченко може не дожити до дня вироку - адвокати

Надія Савченко у суді 9 березня Копирайт изображения Nikolai Polozov
Image caption Надія Савченко у суді 9 березня, на шостий день голодування

Вирок Надії Савченко, яка шостий день голодує на знак протесту, Донецький суд Ростовської області оголосить 21 березня.

Про це стало відомо у середу, 9 березня, після оголошення останнього слова українки в суді.

Адвокати кажуть, що до того часу вона або помре, або її виводитимуть із голодування примусово.

Захисники української льотчиці заявили, що Надія може припинити голодування, лише якщо російські високопосадовці заявлять про те, що після вироку вона має відбувати покарання в Україні, а не в Росії.

"Якщо вже зараз Надії скажуть, що після оголошення вироку її відправлять відбувати покарання в Україну, є велика імовірність, що вона припинить сухе голодування. Інакше вона не зможе протриматися 12 днів. Її або годуватимуть примусово, або вона помре", - сказав адвокат Микола Полозов.

Судове засідання

Попри побоювання, що Надія не зможе брати участь у судовому засіданні на шостий день сухого голодування, її привезли до суду. Савченко помітно схудла, проте, як і завжди, її голос лунав рішуче і голосно.

Надія вкотре заявила, що не подаватиме апеляцію на вирок суду. Вона також говорила про політичні наслідки для Росії в разі її засудження. Надія Савченко переконана, що Росію чекають Майдани, подібні тим, що відбулися в Україні.

"Ви хотіли останнього слова? Ось вам останнє слово", - вигукнула вона і показала нецензурний жест.

Надія заявила, що припинить голодування, лише якщо суд скаже, що вирок буде оголошений ближчим часом.

"Суд вкрав у мене частину життя, і я вимагаю, аби вирок був оголошений протягом тижня. І тоді у мене буде шанс на життя. Ви можете зачитати вирок прямо зараз, завтра чи максимум через тиждень. Якщо ви вирішите оголосити, що вирок буде черед два тижні, у квітні, через півроку... Хочете показати свою силу - показуйте. Але пам'ятайте, що ми граємо на моє життя. Ставки високі", - сказала вона.

Але суддя оголосив, що вирок почнуть зачитувати 21 березня. Почувши це, Надія Савченко почала співати гімн України. Її підтримали ті, хто перебував у залі засідань.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Так підтримують Надію Савченко у Тбілісі

"Без втрати обличчя"

Захисники упевнені, що вирок Надії Савченко не може бути виправдальним, оскільки весь судовий процес був політичним.

Адвокат Марк Фейгін переконаний, що невинуватість Савченко була доведена не лише у суді, а ще на етапі досудового слідства. Водночас пан Фейгін переконаний, що російське правосуддя не наважиться оголосити виправдальний вирок.

"Якщо без втрати обличчя Кремль не готовий виправдати Надію, то вже зараз він мав би сказати, що вона відбуватиме покарання в Україні. Я не беруся казати, чим закінчиться голодування Надії, але мені здається, що допоки не буде ухвалене рішення суду про відправку її в Україну, вона голодувати не припинить", - наголосив він.

Захисники неодноразово твердили про неофіційні переговори щодо можливого обміну Надії Савченко на російських офіцерів Єрофєєва та Александрова, щодо яких ведеться судове слідство в Україні. Проте саме того дня, коли Надія Савченко востаннє виступала у суді, речниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що перемовини про обмін Надії Савченко не ведуться.

"Перемовини щодо обміну Савченко не велися і не ведуться. Цього не могло бути ані в теорії, ані на практиці до рішення суду", - цитує Марію Захарову агенція ТАСС.

Надія Савченко оголосила сухе голодування 4 березня після того, як Донецький міський суд переніс засідання в її справі на 9 березня і не дав їй виступити з останнім словом.

Льотчицю звинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу РФ - про вбивство, замах на вбивство і незаконний перетин кордону.

Судовий процес у справі Савченко почався 22 вересня 2015 року.

З 25 липня 2015 року Надія утримується в СІЗО-3 Новочеркаська - це близько 30 км від Ростова-на-Дону і 150 км від Донецького міського суду, куди її возили на засідання.

Під вартою вона перебуває 1 рік і 8 місяців.

Новини на цю ж тему