Лідер Меджлісу: "Крим повернеться раніше, ніж думають у Кремлі"

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав світову спільноту не забувати про порушення прав людини в анексованому Криму.

Пан Чубаров сказав, що "деокупація" Криму відбудеться набагато швидше, ніж вважають у Кремлі.

За його словами, протягом двох років, що минули від часу анексії українського півострова Росією, в Криму поширилася атмосфера страху.

В інтерв'ю ВВС Україна Рефат Чубаров сказав, що переслідування кримських татар російською владою стало прямим наслідком того, що громада послідовно і рішуче виступила в лютому 2014 року на захист територіальної цілісності України.

ВВС Україна: Пане Рефате, вас обрали головою Меджлісу в складний час для України, кримських татар і Європи - за півроку до анексії Криму Росією. Що вбачаєте своїми головними завданнями на посаді, особливо беручи до уваги, що вам нова кримська влада заборонила в'їзд на півострів?

Рефат Чубаров: Якось один із наших колег-членів Меджлісу пожартував після того, як почалася окупація (Криму. - Ред.), - але це був такий гіркий жарт: цікаво, якщо би всі члени Меджлісу і делегати Курултаю передбачали, що невдовзі почнеться окупація, чи висували б свої кандидатури? Але, знаєте, я тішуся тим, що переважна більшість делегатів Курултаю кримськотатарського народу - а їх 248, так і переважна більшість із 33 обраних членів Меджлісу витримали це випробування, не зламалися, зберегли гідність - вони зі своїм народом. Четверо наших колег перейшли на бік окупантів. Вони не витримали.

Нашим головним завданням сьогодні - не дивлячись на те, що вісім членів Меджлісу на материковій Україні не можуть в'їхати до Криму, однак більшість залишаються в Криму - нашим головним завданням є, перше, зберегти народ на своїй землі, в Криму. Ми дуже довго туди поверталися. Тепер за будь-яких обставин ми маємо бути в Криму. Як кажуть деякі наші старші люди, чіпляємося за землю і не відпускаємо її від себе - це наша земля. Це перше.

Image caption Активісти минулого року повалили опори ЛЕП до Криму

І друге - щоб люди зберігали і гідність, і надію, і віру, щоб вони зберігали усвідомлення, що вони є єдиною цілісною субстанцією - народом. Зрозуміло, що основні напрямки нашої діяльності ми тепер організовуємо з материкової України. Ми маємо представництво в Києві, в Херсонській області, і відкриваємо представництво в Брюсселі. Нашою найголовнішою метою є повернення Криму до складу Української держави і наше об'єднання знову в Криму.

Зрозуміло, що для цієї єдиної мети ми виконуємо багато завдань: не можемо втрачати час, бо, повторюся, ми майже 50 років були на вигнанні. Ми на материковій Україні і в Криму займаємося питаннями нашої просвіти, питаннями збереження культури, виховання дітей. Різні форми роботи. В Криму вони обмежені, але вони є.

ВВС Україна: Пане Рефате, відразу після анексії були повідомлення про зникнення кримськотатарської молоді. Нова кримська влада почала переслідувати лідерів громади за проукраїнську позицію ще до появи "зелених чоловічків". Маю на увазі справу за організацію мітингів 26 лютого, за якою висунуто звинувачення вашому заступнику Ахтему Чийгозу й іншим активістам. Яка ситуація зараз, які методи тиску до кримськотатарських активістів застосовує нова кримська адміністрація?

Рефат Чубаров: Так сталося і це бачив весь світ: як тільки Росія почала вторгнення військами до Криму, єдиною силою, яка у відвертий, хоч і мирний спосіб виступила проти російського вторгнення, були кримські татари. Вони всі виходили за закликом Меджлісу кримськотатарського народу. Разом із нами стояли і українці, стояли і росіяни, які також виходили на протести з патріотичних відчуттів.

Тепер кримські татари, виходячи з такої їхньої позиції, є цілеспрямованим об'єктом для такого подавлення, розчавлення. Нас хочуть розпорошити, розбити на дрібні частини, щоб ми не могли їм хоча би внутрішньо протидіяти. За два роки близько 20 людей "зникли": їх по-насильницькому викрали. Деяких ми знайшли вбитими в дуже жорстокий спосіб. Про інших ми не знаємо, де вони, що з ними. Сотні людей покарали "судовими рішенням" за їхню участь у подіях 3 травня 2014 року, коли більше ніж 2500 людей зустрічали нашого лідера Мустафу Джемілєва, який намагався в"їхати з материкової України до себе додому, до Криму. Його не пустили. Ми його зустрічали, ми тоді прорвали те, що вони називають кордоном. Була стрілянина в повітря. Кожного з цих 2500 людей, коли вони поверталися через "коридор", сфотографували, зняли на відео. Сотні було репресовано, їм присудили величезні штрафи.

По справі 26 лютого ... взагалі треба говорити про цинізм, абсурд, про нехтування будь-якими нормами, в тому числі і російськими, для цієї "влади". Вони проводять судову розправу над Ахтемом Чийгозом, Алі Асановим, Мустафою Дегерменджи за те, що вони 26 лютого - до того, як зайшли так звані "зелені чоловічки", - проводили мітинг (ми разом усе це проводили, там було 12 тисяч людей різних національностей) і сказали "Так!" територіальній цілісності України. За це їх судять і збираються присудити Ахтему Чийгозу понад 10 років за "екстремізм", за, як вони кажуть, розпалювання міжетнічної ненависті.

Image caption За два дні в Лондоні Рефат Чубаров доносив проблему кримських татар до депутатів британського парламенту, експертів, діаспори і студентів. На фото - в головному офісі ВВС

Російська окупаційна влада своїми репресіями в Криму хоче привести всіх до єдиного стану, щоб ніхто не "висовувався", ніхто не мав іншої думки. Вони розуміють, що всі підкорятися не будуть, і таких людей витісняють з Криму - через репресії, через страх. Деякі батьки бояться, що їхніх дітей призвуть у російську армію і пошлють воювати на Кавказ або в Сирію, або ще кудись, і вони просто вивозять своїх дітей на материкову Україну. Є вчителі, є студенти, які просто не можуть вчитися і навчати за новими програмами, і вони також виїжджають в Україну.

ВВС Україна: Але ваші можливості вплинути на долю того ж Чийгоза, чи кримськотатарської громади загалом обмежені, як і можливості київської влади. Ми з вами зустрічаємося в тиждень, коли в Росії - попри заклики міжнародної спільноти - винесли обвинувальний вирок Надії Савченко. Про її справу, ймовірно, в Москві говоритиме з Лавровим Джон Керрі. А чим світова спільнота може зарадити в справі Чийгоза в анексованому Криму?

Рефат Чубаров: Знаєте, за ці два роки багато змінилося, і для нас найголовніше те, що ми стали іншими. Ми - в Україні, українці. Ми зуміли відновити і розбудувати українську армію, ми готові захищати свої землі. Це перше. По-друге, світ уже зрозумів, що проблема не в Криму і проблема не в Україні. Проблема - в тих особливих імперських зазіханнях, які притаманні Путіну. Він хоче через Україну зламати світове уявлення щодо майбутнього людської цивілізації, і тому світ об'єднався міжнародними санкціями.

Тут головне те, щоб усі не втомилися від довгого продовження такої дуже напруженої ситуації. Я хочу сказати, що тут дуже багато залежить власне від України й українців, бо світ уважно дивиться, чи cпроможні ми самоорганізуватися до кінця. Але в той же час ми не зможемо обійтися без міжнародної підтримки. І Путін це розуміє, і тому зараз час є більшим ресурсом саме для Путіна. Нам за цей час треба ще далі самоорганізуватися. Те, що робить Меджліс кримськотатарського народу - пан Мустафа Джемілєв і ми всі, - це просто переконуємо весь світ в тому, що людство має обирати: компроміс попри принципи і справедливість, або справедливість і принципи задля того, щоб забезпечити широкі можливості для всіх у майбутньому, в тому числі і для Росії. Компроміс із Путіним, який порушив усю конструкцію міжнародного права, і потім чекати у будь-який момент, що інший такий диктатор з'явиться, як Путін; або раз справитися з новоявленим диктатором ХХІ століття - і в майбутньому вже не знати таких загроз.

Світ має зараз обрати форми захисту - і забезпечити таким чином свою безпеку. Глобальну безпеку не можна забезпечити без захисту Криму і без відновлення нашої територіальної цілісності.

ВВС Україна: Прокуратура Криму минулого місяця пригрозила не лише порушити проти вас кримінальну справу за нібито екстремістські висловлювання, але й узагалі заборонити діяльність Меджлісу кримськотатарського народу. Наскільки реальна ця загроза і як це позначиться на вашій діяльності?

Рефат Чубаров: Вони хочуть це зробити. Ми розуміємо, що первинними можуть бути ті бажання, з якими виходять наші вороги власне в Криму - Аксьонов, Поклонська. Але зрозуміймо, що вони не будуть виходити за ті межі, які їм визначено в Москві, в Кремлі. Думаю, що питання щодо заборони Меджлісу вже вирішено в Москві, і думаю, що нас очікує жорстке рішення. Не схоже, що Москва буде дослуховуватися до міжнародних закликів.

Днями в Женеві проходила сесія ради ООН з питань прав людини, і там розглядали становище з правами людини в Україні, і від імені української делегації я виступив з оглядом ситуацію в Криму і говорив загрозу заборони Меджлісу. 41 країна взяла участь в обговоренні доповіді пана Шимоновича, помічника генерального секретаря ООН з питань прав людини, і кожен другий говорив про неприпустимість заборони Меджлісу.

Подивимося, як на це зреагує Москва, але я і колеги готові до різних варіантів, до різних сценаріїв. Таке рішення зачіпає не лише 33 членів Меджлісу. Ми маємо в Криму усталену конструкцію місцевого самоврядування корінного народу Криму відповідно до Декларації ООН щодо прав корінних народів: це місцеві локальні меджліси - їх 250, це регіональні меджліси - їх 22, і Меджліс кримськотатарського народу, а над цим усім є Курултай, національний з'їзд, 248 делегатів. Усього це близько 2000 людей.

Якщо вони заборонять Меджліс саме з таким формулюванням, то оголосять екстремістами кожного з цих 2000. Тому ми намагаємося довести світові, що чим далі триває окупація Криму, тим цинічніші й абсурдніші дії окупаційної влади. Але лише фіксувати це - мало, бо за всім цим стоять живі люди, і вони страждають. Сьогодні 11 кримських татар - за ґратами. Вони очікують судової розправи.

ВВС Україна: Ви вже згадували чотирьох членів Меджлісу, які перейшли на бік нової кримської влади, яку ви називаєте окупаційною. Але їхні аргументи, можливо, полягають у тому, що на посаді у владі вони отримують можливість допомогти захистити права своїх співвітчизників кримських татар?

Копирайт изображения Ministry of Information policy of Ukraine
Image caption Меджліс виявився найбільш проукраїнською силою на півострові, за що й поплатився переслідуваннями, каже Рефат Чубаров

Рефат Чубаров: Дивіться, коли Путін входив зі своїми військами до Криму, він не зустрів спротиву тих, хто мав за законом і своїми обов'язками протидіяти - в тому числі зброєю - вторгненню російських військ. Більше того, переважна більшість тих, хто служив у правоохоронних і військових органах, прийняли окупацію - відразу перейшли на той бік.

Коли не було такої організованої протидії - і лише кримські татари виходили на вулиці і мітингами казали "Ні!" Росії, зрозуміло, що з перших днів окупації було завдання і кримських татар привести до стану всіх інших.

У тій мозаїці, яку Путін намагався продемонструвати всьому світові, не вистачало того "пазла" кримськотатарського, і вони кинули великі сили, щоб серед нас знайти слабкість. Ми мусульмани, а для мусульман кожна трагедія сприймається як випробування. Ось і для нас це стало великим випробуванням. Це є чистилище. Деяких людей ми побачили новими очима, бо вони не витримали цього випробування. Четверо з 33 членів Меджлісу є в наших очах колаборантами, зрадниками. Вони зрадили ті принципи, за якими обиралися до Курултаю.

ВВС Україна: Кримськотатарська мова завдяки Джамалі пролунає цього року на Євробаченні, де вона представляє Україну. Попри різне ставлення до цього конкурсу, які надії ви пов'язуєте з цим виступом?

Рефат Чубаров: У цьому житті все залежить власне від людей. Це просто чудове культурне явище, яке мало б об'єднувати всіх людей континентальної Європи навколо якихось цивілізаційних питань і відчуттів. Пісня, з якою виступає Джамала, глибоко філософська. Вона знайде відгук у будь-яких людей, які представляють будь-які народи. Людська історія склалася так, що майже всі народи пережили такі катаклізми, як кримські татари. Головне, щоб вони далі не повторювалися. Ось із чим іде на конкурс Джамала: щоб люди, можливо, через трагедію кримських татар осмислювали своє майбутнє.

Як ми осмислюємо себе через Голокост євреїв, як ми осмислюємо себе через Голодомор українців. Є і депортації. До речі, якщо говорити про простір ОБСЄ, є Вільнюська декларація ОБСЄ, де три катаклізми, три соціальні катастрофи, штучно створені нацистським і комуністичним режимом, об'єднані: там говориться про Голодомор, Голокост і про депортації. Я впевнений, що завдяки виступу Джамали кримськотатарська, а також українська тема набудуть нового осмислення.

ВВС Україна: Ви говорили про те, що вважаєте за свою головну мету "деокупацію" Криму і возз'єднання кримських татар на батьківщині в складі України, як на вашу думку, коли це може статися?

Рефат Чубаров: В Україні ми робимо все для того, щоби бути максимально готовими до деокупації Криму, в тому числі, через власне законодавство. Найближчим часом, і це включено в програму дій нового уряду, який днями буде обраний у Києві, ми розглянемо два законопроекти. Це закон про статус кримськотатарського народу в Україні і внесення змін і доповнень до Конституції в 10-му розділі, що стосується Автономної Республіки Крим, і там ми маємо наміри закріпити принципи кримської автономії, яка базується на праві корінного народу на самовизначення. Тобто ми зі свого боку максимально готуємося до деокупації. Але коли мене запитують, коли це буде, я з упевненістю завжди кажу: набагато швидше, ніж хотілося б комусь у Кремлі. Набагато швидше!

Новини на цю ж тему