Бої у Нагірному Карабасі: десятки загиблих

Сторони повідомляють про жертви серед мирного населення
Підпис до фото,

Сторони повідомляють про жертви серед мирного населення

18 вірменських і 12 азербайджанських військових загинули під час боїв, що почалися в ніч на суботу у Нагірному Карабасі.

"З нашого боку було вбито 18 військових, ще 35 осіб отримали поранення", - заявив президент Вірменії Серж Саргсян у телевізійному зверненні.

Він не уточнив, чи йде мова про регулярну армію Вірменії, чи про карабахських ополченців.

Підпис до фото,

Президент Вірменії виступив з телевізійним зверненням

Раніше Баку заявляв про те, що вірменська армія втратила вбитими і пораненими понад 100 людей, проте Єреван спростовував ці повідомлення.

Прес-секретар міністра оборони Вірменії Арцруни Ованесян назвав їх дезінформацією і заявив, що вони не мають нічого спільного з дійсністю.

Азербайджанська сторона, за офіційними даними, втратила 12 військовослужбовців убитими, один вертоліт МІ-24 збили, і один танк підірвався на міні.

Крім того, обидві сторони повідомляють про жертви серед мирного населення, в тому числі дітей.

Взаємні звинувачення

Вірменія і Азербайджан в суботу обмінялися звинуваченнями через загострення конфлікту у Нагірному Карабасі.

Підпис до фото,

12-річного Геворга Григоряна з Степанакерта поранили під час нічного обстрілу

Азербайджан заявляє, що по їхніх підрозділах, які дислоковані в зоні конфлікту, стріляли з великокаліберних знарядь. Вірменія стверджує, що азербайджанська сторона першою відкрила артилерійський вогонь, після чого застосувала танки і вертольоти.

"Напружена ситуація спостерігається на південному напрямку лінії зіткнення вірменських та азербайджанських сил. На цьому напрямку тривають певні бойові дії", - заявив прес-секретар міністра оборони Вірменії.

"Військового рішення не існує"

Раніше президент Росії Володимир Путін висловив співчуття, що ситуація в зоні карабаського конфлікту "знову скотилася до збройного протистояння", повідомив його прес-секретар Дмитро Пєсков, додавши, що Путін "закликає сторони конфлікту до негайного припинення вогню і прояву стриманості".

З аналогічним закликом звернулася і представник МЗС Росії Марія Захарова, заявивши, що російська сторона вже приступила до консультацій з партнерами у Мінській групі ОБСЄ.

Підпис до фото,

У загостренні ситуації в Нагірному Карабасі сторони звинувачують одна одну

Пізніше співголови Мінської групи - представники Росії, США і Франції - також виступили з заявою з приводу карабахських подій.

"Ми рішуче засуджуємо використання сили і висловлюємо співчуття у зв'язку з безглуздими жертвами, в тому числі серед цивільних осіб", - йдеться, зокрема, в заяві, яка закликає "сторони припинити вогонь і вжити всіх необхідних заходів з метою стабілізації ситуації".

"Ми знову підтверджуємо, що немає альтернативи мирному врегулюванню конфлікту шляхом переговорів, і що не існує військового вирішення", - впевнені в ОБСЄ.

Повідомляється, що міністр оборони РФ Сергій Шойгу зв'язався зі своїми колегами - міністром оборони Вірменії Сейраном Оганяном і міністром оборони Азербайджану Закіром Гасановим - і обговорив з ними можливі дії щодо стабілізації ситуації.

100-річний конфлікт

  • Карабахський конфлікт почався більше 100 років тому. Причинами конфлікту називають суперництво за цю територію між вірменами, які є переважно християнами, і мусульманським впливом тюркських і перських народів.
  • Конфлікт між Азербайджаном і Вірменією через Нагірний Карабах почався 1988 року, коли населена переважно вірменами Нагірно-Карабаська автономна область заявила про свій вихід з Азербайджанської РСР. Регіональний парламент прийняв рішення про входження до складу Вірменської РСР, напруга в регіоні призвела до сплеску насильства.
  • Етнічні азербайджанці, які до війни становили близько чверті населення регіону, втекли з Карабаху та Вірменії, а з Азербайджану були змушені втікати етнічні вірмени.
  • У 1994 році за посередництва Москви підписали перемир'я, яке поклало кінець активним бойовим діям в регіоні, але Карабах залишився під контролем Вірменії.
  • Мирне врегулювання конфлікту зайшло в глухий кут після переговорів лідерів Вірменії і Азербайджану у 2009 році, після чого сталося кілька серйозних збройних інцидентів на кордоні.
  • Слово "Карабах" походить з тюрксько-перського словосполучення, що означає "чорний сад".