Чи з'явиться на Донбасі поліцейська місія ОБСЄ?

Представник ОБСЄ фотографує танки самопроголошеної ЛНР Копирайт изображения Reuters
Image caption ОБСЄ досі не мала досвіду використання поліцейських збройних підрозділів

Президент Петро Порошенко кілька днів тому заявив, що найближчим часом буде ухвалене рішення про створення та розгортання на Донбасі збройної поліцейської місії ОБСЄ.

В інтерв'ю кільком телеканалам президент сказав, що у результаті переговорів він очікує впровадження "нової збройної поліцейської місії ОБСЄ для забезпечення контролю за режимом припинення вогню, для контролю відведення озброєнь, для забезпечення виведення окупаційних військ Російської Федерації з окупованої території і для забезпечення ефективного контролю українсько-російського кордону".

Заява про поліцейську озброєну місію для Донбасу лунає не вперше. Минулого року Петро Порошенко закликав Раду Безпеки ООН надіслати таку місію у зону конфлікту. Проте, цей заклик президента не знайшов підтримки в ООН. Згодом президент висунув ідею про введення на Донбас поліцейського контингенту Євросоюзу, але і цю пропозицію не підтримали.

Нині Петро Порошенко твердить про реальні перспективи появи на Сході України поліцейської місії ОБСЄ.

Президент вважає, що після розгортання місії можна було би почати політичне врегулювання конфлікту, у тому числі, готувати вибори на Донбасі.

Проте, експерти у галузі міжнародної безпеки, зокрема, й за межами України, сприймають ідею Петра Порошенка вкрай скептично.

Потрібен консенсус

Для того, щоби ОБСЄ ухвалило рішення про введення поліцейської озброєної місії на Донбас, його мають підтримати усі 57 членів організації. Про це заявив керівник спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в зоні АТО Олександр Хуг.

"Рішення використовувати цивільну неозброєну місію спостерігачів, яка зараз працює на Донбасі, схвалила постійна рада. Будь-які інші ідеї мають спочатку обговорюватися членами місії, 57-ма країнами", – пояснив пан Хуг на прес-конференції у Донецьку 15 квітня.

Як твердить заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко, Україна на різних рівнях веде переговори з країнами-учасницями ОБСЄ, а також закликає інші міжнародні структури, зокрема, ООН допомагати у просуванні цієї ідеї.

"Один із варіантів – це використовувати існуючі механізми, ту місію ОБСЄ, яка перебуває в Україні. І, наприклад, розширити її мандат. (...) Чи вона має бути озброєна, чи ні – питання, яке вирішуватиметься членами ОБСЄ. Рішення ухвалюватиметься консенсусом, тому ми очікуємо дуже серйозних і дуже складних переговорів", - зазначив заступник міністра закордонних справ в інтерв'ю "Голосу Америки".

Копирайт изображения AP
Image caption Появу поліцейської місії на Донбасі має схвалити Верховна Рада України

Коли саме ОБСЄ зможе розглянути пропозицію України і ухвалити якесь рішення, наразі невідомо.

27 квітня прес-секретар міністерства закордонних справ ФРН Мартін Шефер заявив, що Німеччина, яка нині головує в ОБСЄ, звернулася до секретаріату ОБСЄ "розробити варіанти для поліпшення безпеки під час можливих місцевих виборів на окупованій частині Донбасу, але про створення збройної місії поки не йдеться".

(Не)бажання трьох

Керівник військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський переконаний, що реалізувати пропозицію української влади неможливо.

"Такої місії просто бути не може. І це залежить не від України, а від можливостей самої ОБСЄ. Вона ніколи не проводила подібних місій, вона не має таких сил і засобів, вона не має миротворчого контингенту. Такі сили і засоби має лише Росія, тому без неї місія ОБСЄ неможлива в принципі. А за участі Росії вона неприйнятна для України, оскільки вона вважає країну агресором", - сказав експерт у коментарі ВВС Україна.

Його російський колега, військовий оглядач Олександр Гольц також вважає, що створення місії навряд чи можливе, але називає інші причини.

"Для того, щоби поліцейська місія ОБСЄ була сформована, як мінімум потрібне бажання трьох сторін: Києва, Москви і керівництва ОБСЄ. Поки що, наскільки можна зрозуміти, є чітке бажання тільки офіційного Києва", - каже він.

"Росія ніби й погодилася, але з передумовами, які зводять реаліцію ідеї Петра Порошенка нанівець: Кремль, зокрема, вважає, що слід домовлятися із "владою" самопроголошених так званих "ДНР/ЛНР". Ті, своєю чергою, одразу ж сказали, що зустрінуть військових ОБСЄ з автоматами", - зазначив Олександр Гольц у коментарі ВВС Україна.

Водночас, експерт вважає, що якби поліцейська місія ОБСЄ на Донбасі з'явилася, це би зменшило небезпеку бойових дій.

"Бо одна справа, коли сепаратисти чи хтось, хто воює на їхній стороні, стріляють в українських військових, а ті стріляють у сепаратистів. І зовсім інша - коли між ними стоятимуть представники ОБСЄ. Кожна сторона розумітиме, що відкриття вогню потягне за собою як мінімум грандіозний скандал. Тому, звісно, поява місії зменшила би небезпеку бойових дій", - додав військовий оглядач.

Цю думку підтримує керівник Центру міжнародної безпеки Інституту міжнародної економіки і міжнародних відносин РАН Олексій Арбатов. Він каже, що поява місії давала б шанс "розплутати клубок протиріч". Водночас, експерт каже, що пропозиція Петра Порошенка потребує суттєвого доопрацювання.

"Спостерігачі ОБСЄ з вогнепальною зброєю будуть здатні хіба що відбитися від дрібних бандитських угруповань. Але вони ніяк не зможуть ґарантувати ані надійного взаємного припинення вогню і відведення важкої бойової техніки, ані запобігання поновлення бойових дій", - пише Олексій Арбатов у статті для "Московського центру Карнегі".

"Як переконливо показала історія останніх двох років, для надійного припинення війни на південному Сході України (...) потрібна повномасштабна миротворча операція за мандатом Ради безпеки ООН із залученням військових контингентів країн ОБСЄ, оснащених бронетехнікою, артилерією, вертольотами і безпілотниками", - додає російський експерт.

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Росія, швидше все, відіграватиме ключову роль у поліцейській місії ОБСЄ у разі її створення, кажуть експерти

Роль Росії

Водночас, керівник Центру міжнародної безпеки (ІМЕМО) наголошує на тому, що ця операція не може проводитися під командуванням НАТО чи Євросоюзу, а тільки під керівництвом спеціального штабу РБ ООН або ОБСЄ.

Також, на переконання Олексія Арбатова, до складу місії мають увійти російські батальйони, "інакше Донецьк і Луганськ не погодяться на операцію".

Керівник військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський вважає, що поліцейська місія ОБСЄ за найактивнішої участі Росії вигідна передусім Кремлю.

"Бо поява такої місії - це заморожування конфлікту, а Росія в цьому зацікавлена. Вона саме цього і домагається - щоби самопроголошені "республіки" лишилися у складі України і впливали на усю українську політику. Фактично, це сценарій Придністров'я. Припинити стріляти - це не розв'язання проблеми. У Придністров'ї також припинили стріляти, а тепер там тривалий заморожений конфлікт. Тому треба розібратися, хто і чому хоче замороження конфлікту в Україні", - сказав експерт у коментарі ВВС Україна.

Росія тривалий час заперечує участь у конфлікті на Сході України і заявляє про те, що на Донбасі воюють російські добровольці.

У той же час, експерти звертають увагу на те, що у разі появи поліцейської місії ОБСЄ Росія відіграватиме у ній ключову роль: близько 30-40% її складу будуть представниками Росії.

Микола Сунгуровський нагадує, що рішення про введення поліцейського контингенту матиме схвалити Верховна Рада України. Експерт переконаний, що парламент не підтримає ідеї президента, оскільки це би означало, що Рада дозволяє перебувати на території України російському військовому, хай і миротворчому, контингенту.

Новини на цю ж тему