"Теорії змови": хто збив MH17?

Image caption На борту збитого над Донбасом "Боїнга" були 80 дітей

Навколо будь-якої великої катастрофи чи теракту зазвичай виникає безліч конспірологічних версій. Загибель рейсу MH17 Малайзійських авіаліній - не виняток. Існують версії про винищувач, про різні ракети, випущені з різних місць. Що ж відбулося насправді?

Похмурий, холодний степ на сході України. Крижаний, пронизливий вітер. Я підійшов до простенького меморіалу, присвяченого пам'яті 298 жертв найстрашнішої за останні 20 років авіакатастрофи. Біля меморіалу - м'які іграшки. Гірке нагадування про те, що тут загинули 80 дітей.

17 липня 2014 року Boeing-777 Малайзійських авіаліній вилетів з Амстердама до Куала-Лумпура. У небі над східною Україною з ним сталося щось, через що він розвалився в повітрі. Всі, хто були на борту, загинули.

Ця катастрофа сталася всього через чотири місяці після загадкового зникнення іншого малайзійського лайнера.

В цей час на сході України йшли бої між сепаратистами, яких підтримувала Росія, і українськими урядовими силами.

Після 15 місяців роботи експертів голландська Рада з безпеки у своїй доповіді заявила, що літак збила зенітна ракета з установки "Бук" російського виробництва. Найбільш поширене припущення щодо мотивів: російські військові або проросійські сепаратисти випустили ракету, помилково вважаючи, що стріляють по українському військовому літаку.

Однак, Росія і повстанці на Донбасі з самого початку вели відчайдушну боротьбу проти цієї "західної" версії.

Копирайт изображения Getty
Image caption Експерти більше року ретельно збирали посічений фюзеляж "Боїнга"

Через чотири дні після катастрофи високопоставлені російські військові звинуватили владу України в тому, що вони навмисно відправили рейс MH17 по маршруту, який пролягає над зоною бойових дій. Вони показали позначку, що промайнула на радарі, яка, за їхніми словами, була відміткою від українського Су-25, і цей Су, за їхніми словами, ніс ракети, здатні вражати ціль на відстані трьох миль (п'яти кілометрів).

Інший літак: версія номер 1

Версія про те, що "Боїнг" був збитий бойовим літаком, а не ракетою, поширилася в інтернеті. Одним з тих, хто зайнявся пошуком доказів, став журналіст-фрілансер з Берліна Біллі Сікс.

Він провів в Україні чотири місяці і поговорив з понад сотнею людей в районі катастрофи лайнера. Сім з них сказали йому, що в день катастрофи вони бачили бойовий літак, а один - що він бачив навіть ракету, яку випустив цей літак.

Сам Біллі думає, що "Боїнг" був збитий двома бойовими літаками: один стріляв з гармати, інший випустив ракету.

Олег Втулкін, боєць сепаратистів, був першим фотографом, які опинилися на місці катастрофи. Він запевняє, що жодної ракети, запущеної з їхнього боку, не було, тому що в іншому випадку її б всі побачили. Втулкін у той день інших літаків не бачив, а от Наталя Вороніна стверджує, що бачила.

Вона сиділа прямо під тим місцем, де розвалився в повітрі рейс MH17. Вона збирала урожай, якраз присіла відпочити, і тут почула вибух. Наталя подивилася вгору, побачила чорний дим і - за її описами - "два літаки, маленькі, як сріблясті іграшки", що летіли у різних напрямках.

Однак, західні військові фахівці підняли на сміх російське міністерство оборони з його заявою, що "Боїнг" збив український Су-25.

Нік де Ларрінага, європейський редактор військового журналу IHS Jane's Defence Weekly, каже, що це "повний абсурд". Су-25, пояснює Нік де Ларрінага, це штурмовик, призначений для того, щоб знищувати танки та іншу техніку з невеликої висоти. Це по суті "літаючий танк", при цьому його кабіна не герметизирована, і він не розрахований на те, щоб літати на більших висотах і збивати там інші літаки. Тим часом малайзійський "Боїнг" летів на висоті 10 кілометрів.

Копирайт изображения Getty
Image caption 298 людей загинули у цій авіакатастрофі

Російську пресу ці аргументи не зупинили. Слоган телеканалу RT (Russia Today) - "Більше питань" - точно відображає тактику Кремля.

Яна Єрлашова, співробітниця телеканалу RT і автор фільму про катастрофу MH17, знайшла безліч свідків, які заявили, що бачили інші літаки.

"Я не нав'язую якісь версії, я просто розповідаю, що говорять люди", - говорить Єрлашова.

За підтримки російських повітряних сил Єрлашова поставила унікальний експеримент і показала, що Су-25 може піднятися на висоту 10 кілометрів.

Однак, цей броньований штурмовик може піднятися на таку висоту тільки без озброєння. А якби він вистрілив на такій висоті, то зірвався б у штопор. А крім того, як пояснює Нік де Ларрінага, Су-25 набагато повільніший ніж Boeing-777, тобто він просто не міг би його наздогнати.

Ах так, ще одна деталь: Су-25 озброєний маленькими теплонавідними ракетами ближнього бою, які не розраховані на те, щоб збивати літаки на великій відстані.

Якщо цих роз'яснень недостатньо, то ось ще одне: експерти голландської Ради з безпеки встановили, що у фюзеляж "Боїнга" потрапили близько 800 вражальних елементів. Це явно вказує на потужну ракету земля-повітря. Бойова частина ракети "Бука" важить 70 кг і набагато потужніша, ніж бойові частини ракет повітря-повітря.

Як же бути зі свідками, які говорять, що бачили інші літаки поруч з MH17 під час катастрофи?

Я говорив з людьми, які чітко бачили момент аварії "Боїнга" і так само впевнено заявляють, що не бачили жодних інших літаків.

Крім того, ми знаємо, що "Боїнг" розвалився в повітрі на кілька великих частин, які розлетілися по різних траєкторіях. З землі вони цілком могли здатися іншими літаками.

А що робити з заявою російських військових, що на радарі промайнув інший літак? Девід Глів, який займався розслідуванням авіакатастроф, пояснює, що коли літак розвалюється у повітрі, він ще якийсь час може передавати сигнал на радари. А якщо літак втратив, наприклад, хвіст, то він може змінити напрям польоту.

Інший літак: версія номер 2

Невтомне російське телебачення дуже скоро заявило, що у нього є новий вбивчий доказ.

Копирайт изображения Getty
Image caption Уламки літака, що розвалився у повітрі, розлетілись на велику відстань

Через чотири місяці після катастрофи російський "Перший канал" показав дивовижну супутникову фотографію, на якій був уже інший літак - надзвуковий винищувач, начебто МіГ-29, причому знімок, як стверджувалося, був зроблений у той самий момент, коли цей бойовий літак випустив ракету по малайзійському "Боїнгу".

Цю версію розвінчали відразу, як тільки продемонстровані російським каналом картинки потрапили до інтернету. Процес викриття очолив Еліот Хіггінс, блогер з колишніх клерків, який створив сайт онлайн-розслідувань Bellingcat всього за три дні до катастрофи MH17.

Хіггінс і його добровільні помічники запідозрили, що ці картинки - підробки, складені з різних фотографій з різних сайтів.

Винищувач був більше схожий на Су-27, ніж на МіГ-29, а силует "Боїнга-777" на фото виявився "вклеєним" у неправильному положенні. Пропорції теж виявилися дуже сильно порушені.

"Виходячи з відстані між камерою і землею, цей літак повинен бути шість кілометрів завдовжки, - говорить Хіггінс. - Або ж, якщо це нормальний літак, то він повинен був бути за 300 метрів від камери супутника".

Інший літак: версія номер 1 (продовження)

Незабаром з'явилася ще одна варіація версії про те, що MH17 був збитий іншим літаком.

Через п'ять місяців після катастрофи у редакцію "Комсомольської правди" прийшов "секретний свідок" і заявив, що він служив у ВПС України. Він сказав, що "Боїнг" збив Су-25, і назвав ім'я пілота - капітан Владислав Волошин.

Микола Варсегов, спеціальний кореспондент КП, каже, що, за словами цього свідка, той підвішував ракети повітря-повітря на літак Волошина 17 липня 2014 року, а повернувся літак на базу вже без ракет.

Свідок додав, що капітан після повернення був схвильований і нібито сказав: "Він - літак - опинився не в той час і не в тому місці".

Ми вирішили знайти цього пілота - і знайшли його на авіабазі, що ретельно охороняється, на півдні України. Стоячи біля свого Су-25, капітан Волошин розповів, що його дуже образило звинувачення у вбивстві 298 людей. Він заявив, що той свідок дійсно служив на базі, але все інше в його розповіді - брехня.

Капітан Волошин, дійсно, був засмучений після того, як двох його товаришів збили. Але це було через шість днів після того, як збили MH17. А в той день, 17 липня, українська авіація, за словами Волошина, бойових вильотів не виконувала.

Версія "це не" Бук"

Багато російських видань досі висловлюють сумніви, що це була ракета "Бука". Яна Єрлашова каже, що вона довго шукала свідоцтва запуску великої - 5,5 метра, 700 кілограмів - ракети "Бука", але нічого не знайшла. Про те ж говорить Олег Втулкін: мовляв, свідоцтв немає.

Однак в ті липневі дні було опубліковано кілька фотографій, відео і записів в соцмережах, в яких повідомлялося про пересування ракетної установки в день катастрофи з Донецька, який контролювали бойовики, на схід вглиб території сепаратистів.

Маршрут установки закінчується на краю великого поля приблизно за 25 кілометрів на південний схід від точки, де був збитий MH17, і приблизно за півтора кілометри на схід від хутора Червоний Жовтень. Це поле потрапляє в межі району, який голландська Рада з безпеки у своїй доповіді окреслила як ймовірний район запуску ракети. Вся ця територія перебувала під контролем сепаратистів.

Запуск ракети "Бука" супроводжується струменем вогню, який б'є в землю - і на одній фотографії, зробленій на цьому полі через кілька днів після катастрофи, відображено пляму вигорілої трави.

Копирайт изображения Christopher Miller Mashable
Image caption В полі біля Червоного Жовтня, у ймовірному районі запуску ракети, знайшли пляму вигорілої трави

Але чи можна було запустити велику ракету так, щоб пуск ніхто не сфотографував?

Виявляється, через три години після катастрофи в соцмережах були опубліковані дві фотографії. На них, як стверджується, вдалині видно шлейф диму від ракети, яка збила MH17.

Стверджується, що ці фото зроблені одним місцевим жителем з багатоповерхівки за десять кілометрів на північний захід від ймовірного місця запуску.

Скористайтеся слайдером, щоб краще побачитти стовп диму

Збільшене зображення

Оригінальне фото

Перша картинка - це одне з двох фото, опублікованих в соцмережах. Ми підняли різкість і кольоровість на другому зображенні, щоб краще було видно дим.

Дехто, в тому числі голлландскій блогер Макс ван дер Верф, який побував в тому районі, щоб перевірити справжність фото, стверджує, що це підробка.

Яна Єрлашова з Russia Today, наприклад, заявляє, що положення проводів на знімку доводить, що фото не могло бути зроблено з балкона цього фотографа, і що з того балкона на дев'ятому поверсі взагалі не видно ймовірного місця запуску.

Однак Еліот Хіггінс вважає, що дроти знаходяться саме в тому місці, де і повинні бути. Інші блогери, наприклад, Марсель ван ден Берх, який ретельно проаналізував всю відповідну інформацію, доводять, що фотографії, швидше за все, справжні.

Загалом, ми, налякавши місцевих собак, підняли над цією багатоповерхівкою невеликий дрон - і з'ясували, що з того балкона видно й дроти, і старий терикон, і ймовірне місце запуску ракети вдалині, біля Червоного Жовтня.

Копирайт изображения social media
Image caption Установку "Бук" сфотографували по дорозі з Донецька до ймовірного місця пуску. Фото з соцмереж

Я вирушив на пошуки будь-кого, хто бачив запуск. Пошуки привели на хутір Червоний Жовтень, за півтора кілометри від ймовірного місця запуску.

Зараз там тихо і мляво, а в липні 2014 року бої йшли зовсім недалеко від цього села, про що нагадує снаряд, що застряг у землі.

Image caption Валентина Коваленко, яка мешкає на хуторі Червоний Жовтень, вже більше року розповідає журналістам, що бачила запуск ракети

В день катастрофи MH17 Валентина Коваленко з донькою копала картоплю у себе в городі. Вона розповідає, що почула гуркіт і, подивившись в небо, спочатку подумала, що це горить і падає літак, але тут же зрозуміла, що це не падав літак, а злітає ракета. Нічого подібного вона не бачила ні до, ні після.

"Це виявилася ракета, і вона полетіла за хмари. А через кілька хвилин ми почули щось схоже на вибух", - згадує Коваленко. Вона каже, що в той день не бачила жодних літаків.

Влада США каже, що у них є секретний знімок запуску ракети "Бука", але публікувати його вони відмовляються - ймовірно, з остраху розкрити свої технічні можливості.

Колишній аналітик ЦРУ Рей Макговерн не вірить. Він вважає, що США влаштували кампанію з очорнення образу Путіна, щоб домогтися широкої підтримки санкцій проти Росії.

Версія "це український "Бук"

Чи існують американські знімки чи ні, ми не знаємо, а ось росіяни опублікували набір супутникових фотографій. І на них, як стверджують російські військові, видно українську установку "Бук" спочатку на базі, а потім, в день катастрофи 17 липня, на позиції поблизу лінії фронту, біля села Зарощенське.

Таким чином, російська сторона висунула другу основну версію - що малайзійський лайнер був збитий українським "Буком".

Однак ентузіаст онлайн-розслідувань Еліот Хіггінс стверджує, що супутникові знімки, нібито зняті 17 липня - це підробка. Російські генерали стверджують, що на їхньому знімку української бази ППО 17 липня "Бука" немає. Але на супутниковому знімку американської компанії Digital Globe, точно зробленому в той самий день, ракетна установка стоїть на своєму місці.

Порівняйте супутникові зйомки, надані МО РФ і DigitalGlobe

DigitalGlobe 17 липня 2014

Російське міноборони, 17 липня 2014

Крім того, немає жодного свідка запуску ракети "Бука" з району Зарощенського.

Більш того, судячи з усього, цей район на той момент не контролювала українська армія.

Російське міністерство оборони також заявило, що раніше опубліковане в інтернеті відео з "Буком", що їде і у якого не вистачає однієї ракети - це зйомка українського "Бука" на українській же території.

Але і це звинувачення з російського боку було швидко спростовано.

"Бук" на відео виглядає точно як той "Бук", що їхав від Донецька до Червоного Жовтня в день катастрофи. На відео ж, судячи з усього, "Бук" їде у сторону російської території на наступний день.

Журналіст Біллі Сікс - той самий, який думає, що малайзійський лайнер збили два українських літака, і який провів кілька місяців у тих місцях - прийшов до висновку, що відео було знято на території, яку контролюють сепаратисти.

Незабаром до лав адептів версії "це український "Бук" дещо несподівано додався виробник "Буків", російський концерн "Алмаз-Антей".

Представники концерну заявили, що, судячи з пробоїн у фюзеляжі "Боїнга", його збили ракетою, яка вже давно не стоїть на озброєнні російської армії, зате стоїть в української.

Копирайт изображения Kremlin
Image caption Путін на фоні "Бука", 2013 рік

Але незабаром після цієї заяви "Алмаз-Антея" була опублікована фотографія 2013 року, на якій президент Володимир Путін стоїть на фоні "Бука" саме з цими, "знятими з озброєння" ракетами. А в травні 2015 року установки з ними були помічені на параді в Читі.

"Алмаз-Антей" не опустив руки і видав у відповідь відразу кілька експериментів, що вражають. У концерні заявили, що провели експеримент, підірвавши на землі ракету біля фюзеляжа літака. Та продемонстрували публіці масу розрахунків, зроблених, як стверджується, на суперкомп'ютері. За результатами всього цього "Алмаз-Антей" заявив, що це була ще більш стара ракета, якої вже точно немає на озброєнні російської армії.

Експертів на Заході, з якими я поговорив, це все не вразило. Ігор Сутягін, військовий аналітик, співробітник британського Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень, називає всі ці викладки "ненауковими". На його думку, мета їх - "вбити істину, створити димову завісу з величезного масиву даних".

У місті Сніжне, за декілька кілометрів на південний схід від району падіння MH17, я зайшов у багатоповерхівку, величезна діра в стіні якої до цього часу нагадує про нальоти українських літаків за два дні до катастрофи лайнера. Тоді тут загинули 11 цивільних.

У червні-липні 2014 року українські збройні сили тіснили сепаратистів на землі, а з повітря армію підтримувала українська авіація.

Ймовірно, з цієї причини ще за місяць до катастрофи малайзійського лайнера з бази з-під Курська у напрямку українського кордону вийшла велика колона 53-ї зенітно-ракетної бригади російської армії.

Ентузіасти онлайн-розслідувань з Bellingcat відновили маршрут колони просто по постам водіїв і самих солдатів в соціальних мережах. У колоні вони помітили той самий "Бук", який бачили на сході України в день катастрофи. Частково не видно бортового номеру, пошкодження фартуха над гусеницями і інші деталі повністю збігалися.

Оскільки у сепаратистів не було авіації, українській армії не була потрібна ППО. У сепаратистів ж, навпаки, з'являлися все більш ефективні засоби протиповітряної оборони. Втрати української авіації росли. За три дні до того, як збили "Боїнг", сепаратисти збили військовий транспортник Ан-26, що летів на висоті 6,5 кілометра.

Українські військові показали мені зсередини "Бук", дислокований далеко від лінії протистояння з сепаратистами. При погляді на цю кількість кнопок і індикаторів відразу стає ясно, що стріляти з цієї установки можуть тільки військові, які пройшли ґрунтовну підготовку.

Як зазначає військовий аналітик Ігор Сутягін, такі фахівці є в російській армії, але навряд чи могли знайтися серед донбаських бойовиків.

Можливо, це і зіграло роль в катастрофі MH17? Служба безпеки України в зв'язку з цією катастрофою опублікувала кілька записів перехоплених телефонних переговорів. На одному записі польовий командир сепаратистів доповідає, судячи з усього, офіцеру російської розвідки, що вони збили, як вони думають, український літак.

Інформаційна війна

Що ж відбувається? Чому навколо загибелі MH17 з'явилося стільки конспірологічних версій? При чому зазвичай конспірологією захоплюються приватні особи, а тут всі версії, крім офіційної, фактично підтримуються владою однієї конкретної держави.

Один британець, який кілька років працював продюсером на російському телеканалі, досліджував питання, як Кремль пристосовує прийоми військової інформаційної боротьби до реалій цифрової епохи.

Пітер Померанцев, автор книги про Росію "Нічого правдивого й усе можливе", говорить, що президент Путін повністю контролює російські ЗМІ, і вони працюють в режимі містичного культу і постійних теорій змови. Мета цього - заплутати росіян так, щоб вони залишили спроби критично осмислити всю цю інформацію, що вивалюється на них.

Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, згоден. Він додає, що і телеканали, які мовлять за межами Росії, такі як Russia Today, "діють як рука Кремля і проводять його пропагандистську лінію". Мета цього, на думку Пайфера - "висунути купу різних версій, підняти хмару пилу, створити плутанину і спробувати переконати людей, що правду не говорить ніхто".

Ні МЗС Росії, ні "Алмаз-Антей" не захотіли говорити з ВВС. Російська влада відкидає всі звинувачення в причетності до катастрофи рейсу MH17. Вона звинуватила авторів голландської доповіді в упередженості і пообіцяла провести власне розслідування.

Російська влада згодна з голландцями тільки в одному пункті: в тому, що влада України несе частину відповідальності, оскільки не повністю закрила зону бойових дій для цивільної авіації, навіть коли сепаратисти почали збивати їхні військові літаки на висотах набагато більших, ніж радіус ураження переносних зенітних комплексів.

Щодо всього іншого у Росії, схоже, є своя версія - або версії - істини.

Екс-прем'єр України Арсеній Яценюк дає своє пояснення, чому: "Росіяни дали зенітно-ракетну установку терористам, якими керувала Росія ж, і ті скоїли цей злочин. Вони знають, хто його скоїв, і вони бояться, що будуть притягнуті до відповідальності".

Новини на цю ж тему