Вибори мера Лондона: хто замінить Бориса?

Мерія Лондона Копирайт изображения Getty
Image caption Скоро мерія Лондона матиме нового "господаря"

Вибори мера Лондона 5 травня можуть здаватися не-лондонцям цікавими хіба тим, що на них оберуть наступника яскравого і відомого всьому світу Бориса Джонсона.

Тим часом суперництво двох головних кандидатів - багатія-аристократа з англійсько-єврейського клану і сина пакистанських іммігрантів - саме собою досить цікава.

Після того, як консерватор Борис Джонсон, відпрацювавши два чотирирічні терміни, вирішив більше не балотуватися в мери британської столиці, Консервативна партія висунула в його наступники сина мільярдера, вихованця знаменитого Ітона, журналіста і політика Зака Голдсміта, одруженого з дамою на прізвище Ротшильд.

Опозиціонери-лейбористи відповіли кандидатурою Садіка Хана - одного з восьми дітей подружжя, яке приїхало до Британії з Пакистану в 60-х роках минулого століття.

Насправді прірви, яка може здатися за цим коротким описом, між Голдсмітом і Ханом немає: і британська аристократія вже не така далека від народу, і Садік Хан - не виходець із нетрів і не вуличний ватажок.

Обидва вони - члени парламенту, дісталися, хоч і різними шляхами, до політичної верхівки, обидва порівняно молоді і непогано освічені.

Опитування, проведене за два тижні до виборів соціологічною організацією YouGov, показало, що Садік Хан лідирував у передвиборних перегонах із пристойним відривом: за нього готові були голосувати 48% лондонців, які визначилися з вибором, а за пана Голдсміта - 32%. Якщо ж буде другий тур, то соціологи прогнозують у ньому перемогу пану Хана з рахунком 60:40.

Копирайт изображения Getty
Image caption Садік Хан і Зак Голдсміт - головні претенденти на перемогу на виборах мера Лондона

Якщо у виборців раптом не зміниться настрій, то Садік Хан може стати першим представником етнічної меншини на посаді мера Лондона.

На цей пост балотуються ще вісім людей, але їм результати опитувань не залишають майже жодних надій.

Хто такий Садік Хан

Садік Хан (Sadiq Khan) народився в 1970 році на півдні Лондона, в районі Тутінг, який він зараз представляє в Палаті громад. Він був п'ятим із восьми дітей пакистанських іммігрантів Аманулли і Сехрун Хан.

Його батько двадцять п'ять років пропрацював водієм автобуса, а мати виховувала дітей і шила вдома. При цьому Аманулла і Сехрун змогли дати хорошу освіту всім своїм дітям, крім одного.

У підлітковому віці майбутньому члену парламенту, за його власними спогадами, доводилося тікати від скінхедів та футбольних фанатів. Не дивно, що брати Хан займалися боксом. А Садік окремо - ще й найпопулярнішим у Пакистані та Індії видом спорту, крикетом.

Копирайт изображения Getty
Image caption Садік Хан обіцяє заморозити ціни на проїзд в лондонському транспорті

В Юридичному університеті та Університеті Північного Лондона Садік Хан, як він сам згадує, був дуже здібним студентом і тому навчався безкоштовно. Закінчивши, став юристом, що спеціалізується на правах людини.

У 2005 році, в 35 років, Хан обрався до парламенту, а потім став першим мусульманином в уряді Великобританії, зайнявши пост міністра транспорту в кабінеті Гордона Брауна.

Пан Хан був одним із провідних лейбористів, які висунули в лідери партії Джеремі Корбіна. Тепер опоненти публічно підозрюють його в тому, що на посаді мера він буде маріонеткою Корбіна, але сам Садік Хан рішуче запевняє, що збирається діяти самостійно.

Пан Хан продемонстрував близькість до народу, блискуче склавши іспит у вигляді поїздки в кебі з ведучим ВВС: він точно відповів на запитання про географію Лондона і розташування станцій метро. Голдсміт цей іспит провалив, про що трохи пізніше.

Виборці, судячи з опитування YouGov, найбільше цінують в Садіку Хані турботу про людей, а інша соціологічна компанія, ComRes, стверджує, що Хан в очах виборців виграє у Голдсміта насамперед за рахунок емоційності.

Хто такий Зак Голдсміт

41-річний Френк Закаріяс Робін Голдсміт, як припускає британська преса, є найбагатшим депутатом парламенту. Його тато, мільярдер сер Джеймс Голдсміт, який помер у 1997 році, залишив 22-річному Заку, за неофіційними оцінками, майже 300 мільйонів фунтів.

Обидва дідусі Зака, Френк Голдсміт і віконт Каслрі, були членами парламенту.

Рід Голдсміта походить від німецьких євреїв, а мама Зака, леді Аннабель, в дівоцтві Вейн-Темпест-Стюарт - з англійсько-ірландського аристократичного роду.

Копирайт изображения Getty
Image caption Зак Голдсміт користується підтримкою однопартійця, харизматичного чинного мера Лондона Бориса Джонсона

До того ж, Зак Голдсміт одружений із пані на прізвище Ротшильд. Еліс Міранда Ротшильд, з тих самих Ротшильдів. А мама Еліс Міранди в дівоцтві носила прізвище Гіннес, тому що народилася в сім'ї тих самих Гіннессів.

З попередньою дружиною, Шехерезадою Бентлі, з якою у нього троє дітей, Голдсміт розлучився сім років тому. Шехерезада подала на розлучення через подружню невірність, яку визнав і сам Зак.

Парадокси сучасності: консерватор зраджує і розлучається з дружинами, а лівий ліберал Садік Хан від молодості й дотепер зберігає вірність сім'ї і єдиній дружині.

Іспит на знання Лондона Голдсміт провалив: він не зміг за час поїздки в кебі з BBC згадати, ані де знаходиться Музей Лондона (хоча сказав, що буквально недавно там був), ані яка станція йде на центральній лінії після станцій Оксфорд серкус і Тоттенхем-Корт-Роуд (хоча запевнив, що "часто" їздить на метро), ані яка команда грає на стадіоні Лофтус Роуд. Можливо, пан Голдсміт хвилювався.

Навчався Зак Голдсміт у різних школах, зокрема в знаменитому інтернаті для хлопчиків, Ітонському коледжі, який виховав 19 прем'єр-міністрів і незліченну кількість інших державних діячів Британії.

Виховання Зака Голдсміта в Ітоні, правда, вийшло не дуже вдалим: в 16 років його виключили за знайдену в кімнаті "травку". Сам пан Голдсміт пізніше говорив, що у нього в Ітоні було багато гріхів, але ось у цьому його звинуватили марно: "травка" була не його.

Освіту юний Голдсміт продовжив у Кембриджі, але не в університеті, а в приватному коледжі, який готує до вступу в університет, на чому і зупинився.

У 1997 році дядько подарував Заку, який з дитинства цікавився книгами і фільмами про природу, журнал Ecologist. Заняття екологією укупі з походженням врешті-решт і привели Зака Голдсміта до політики.

2005 року він приєднався до консерваторів, а в 2010 виграв вибори в Річмонд Парку - цей округ на південному заході Лондона розташований не дуже далеко від Тутінга, де виріс і обирався Садік Хан.

Програми і кампанія

Обидва головні кандидати згодні, що головні проблеми Лондона - дороге житло і транспорт, але їхні підходи до розв'язання цих проблем у чомусь збігаються, а в чомусь різняться.

Обидва, наприклад, заявляють слідом за експертами, що Лондону, де ціни на житло - і продажу, і оренди - злетіли до неприйнятних для багатьох висот, потрібно будувати удвічі більше квартир і будинків, тобто 50 тисяч одиниць на рік.

Лейборист Садік Хан обіцяє для цього створити єдиний координаційний центр міської влади, будівельників і девелоперів, а також різних організацій, що володіють порожніми ділянками, забудовувати ці ділянки в тому числі соціальним житлом, а також якось обмежити доступ для іноземних покупців нерухомості в Лондоні, які роздувають ціни.

Консерватор Зак Голдсміт, зокрема, обіцяє, що домовиться з урядом консерваторів про забудову пустирів у столиці, які цьому урядові належать, а також збільшить частку новобудов, призначених для оренди, а не для продажу.

Садік Хан обіцяє заморозити ціни на проїзд в лондонському громадському транспорті на чотири роки, компенсувавши втрати за рахунок підвищення ефективності підприємства "Лондонський транспорт" (Transport for London).

Зак Голдсміт стверджує, що це замороження проб'є в бюджеті столичного транспорту дірку в 1,9 млрд фунтів на рік, і обіцяє просто продовжувати програми свого однопартійця Бориса Джонсона з розвитку міського транспорту.

За півтора місяці після виборів мера в Британії пройде референдум щодо членства в ЄС, і, можливо, на лондонських виборців якось вплине і ставлення кандидатів до цього питання. Садік Хан виступає за те, щоб залишитися в Євросоюзі, Зак Голдсміт - за вихід.

Інші кандидати

Решта кандидатів у мери Лондона, за останніми опитуваннями, набирають від нуля до семи відсотків.

Поза Лондоном і Британією з усієї десятки хоч якось відомим є, напевно, тільки Джордж Гелловей - колишній депутат парламенту і співведучий передачі на російському телеканалі RT, який колись прославився підтримкою Саддама Хусейна. Але він, судячи з опитувань, зможе обратися, тільки якщо знімуться всі інші кандидати.

Новини на цю ж тему