Мером Лондона обрали мусульманина Садіка Хана

Садік Хан з дружиною Копирайт изображения AP
Image caption Садік Хан стане першим мусульманином на посаді мера столиці країни ЄС

На виборах мера Лондона за підсумками повного підрахунку голосів перемогу здобув кандидат від лейбористів Садік Хан, якого підтримали понад 44% виборців.

Його найближчий суперник Зак Голдсміт здобув 35% голосів.

Садік Хан на виборах виступав за те, щоб Велика Британія залишилась в Євросоюзі, а Зак Голдсміт агітував за вихід.

У Лондонській Асамблеї - виборному органі в Британії, який є частиною Адміністрації Великого Лондона, лейбористи отримали 12 місць з 25, а консерватори - 8.

Явка виборців склала 45,6%, що на 7% більше, ніж під час попередніх виборів мера 2012 року.

Садік Хан - мусульманин, син іммігрантів з Пакистану, один з восьми дітей подружжя, яке приїхало до Британії у 60-х роках минулого століття.

Його основним суперником від консерваторів був випускник Ітона, син мільярдера Зак Голдсміт.

На посаду мера Лондона балотувалися ще десятеро людей, але жодних надій на те, щоб поборотися з Ханом і Голдсмітом, у них не було.

Виборцям була надана можливість обрати двох кандидатів з довгого списку, вказавши, кого вони ставлять на перше місце.

Жоден з кандидатів не набрав просту більшість у 50% плюс один голос, тому врахували результати своєрідного "другого туру" виборів.

Копирайт изображения Getty
Image caption Зак Голдсміт - основний суперник Хана від консерваторів

Таким чином у першому турі Садік Хан набрав 44,2%, а Голдсміт - 35%. У "другому турі" кандидати мали 56% та 43%.

Садік Хан замінить на посаді мера популярного консерватора Бориса Джонсона.

Мер Лондона контролює кілька основних сфер в британській столиці - транспорт, поліцію, довкілля, житло і міське планування.

Посада мера Лондона була заснована 2000 року урядом Тоні Блера. Він відновив інститут Ради великого Лондона, який був скасований Маргарет Тетчер.

Мера обирають строком на чотири роки, причому обиратися можна скільки завгодно разів.

У виступі в Шеффілді, лідер британських лейбористів Джеремі Корбін сказав, що кандидат від консерваторів Зак Голдсміт був причетний до кампанії з дискредитації Садіка Хана, яка намагалася зв'язати його з екстремістами. Така тактика, за словами пана Корбіна, зашкодила самому Голдсміту і лише допомогла Хану обійти свого суперника.

Садік Хан стане першим мусульманином на посаді мера столиці країни ЄС.

Хто такий Садік Хан?

Садік Хан (Sadiq Khan) народився в 1970 році на півдні Лондона, в районі Тутінг, який він зараз представляє в Палаті громад.

Він був п'ятим із восьми дітей пакистанських іммігрантів Аманулли і Сехрун Хан.

Його батько двадцять п'ять років пропрацював водієм автобуса, а мати виховувала дітей і шила вдома.

При цьому Аманулла і Сехрун змогли дати хорошу освіту всім своїм дітям, крім одного.

Копирайт изображения Getty

У підлітковому віці майбутньому члену парламенту, за його власними спогадами, доводилося тікати від скінхедів та футбольних фанатів. Не дивно, що брати Хан займалися боксом. А Садік окремо - ще й найпопулярнішим у Пакистані та Індії видом спорту - крикетом.

В Університеті Північного Лондона Садік Хан, як він сам згадує, був дуже здібним студентом і тому навчався безкоштовно. Закінчивши, став юристом, що спеціалізується на правах людини.

У 2005 році, в 35 років, Хан обрався до парламенту, а потім став першим мусульманином в уряді Великобританії, зайнявши пост міністра транспорту в кабінеті Гордона Брауна.

Пан Хан був одним із провідних лейбористів, які висунули в лідери партії Джеремі Корбіна. Тепер опоненти публічно підозрюють його в тому, що на посаді мера він буде маріонеткою Корбіна, але сам Садік Хан рішуче запевняє, що збирається діяти самостійно.

Новини на цю ж тему