Справа "діамантових прокурорів": перші свідчення в суді

Прокурори Копирайт изображения UNIAN
Image caption Валерій Гібаленко, Володимир Шапакін та Олександр Корнієць (зліва на право)

Голосіївський суд Києва розпочав допит свідків у справі так званих діамантових прокурорів – високопосадовців прокуратури, яких затримали через звинувачення в отриманні хабарів улітку 2015 року.

Окрім колишнього першого заступника начальника головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакіна та екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця, звинуваченими у справі проходить підприємець Валерій Гібаленко, який нібито був посередником при передачі хабара.

У вівторок суд допитав двох свідків звинувачення – члена парламенту В’ячеслава Константіновського, а також Олександра Кириленка - представника компанії з видобутку піску "Гідроекоресурс", від якої прокуратура нібито вимагала хабарі.

На судове засідання приходили колишні заступники генпрокурора Давід Сакварелідзе та Віталій Касько, які були ініціаторами справи "діамантових прокурорів", але через конфлікт з керівництвом залишились без своїх посад.

У звинувачених у хабарництві прокурорів під час обшуку знайшли більше 3 мільйонів гривень.

Обшук у будівлі слідчого управління ГПУ був унікальним для України. Саме тут у посадовця виявили 400 тисяч доларів. Натомість у прокурора Київщини знайшли 65 діамантів. Після цього підозрювані прокурори отримали прізвисько "діамантові".

Звинувачені прокурори заперечують свою вину. Вони перебувають на свободі, вийшовши під заставу.

Пісок і гроші

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Саме за зверненням В'ячеслава Константіновського розпочалась справа "діамантових прокурорів"

В'ячеслав Константіновський під присягою розповів, що у квітні 2015 року до нього звернулися за допомогою його старі знайомі з фірми "Гідроекоресурс", які займались поглибленням русел річок та видобутком піску у селі Погреби.

Вони твердили, що їм загрожувала небезпека, а представники силових структур вимагали з підприємства хабарі.

"За те, щоб прокуратура не чіпала фірму і повернула арештовані засоби виробництва, зокрема, земснаряд. У підприємців вимагали 200 тисяч доларів одноразового хабара та 100 тисяч гривень - щомісячної плати за "кришування" бізнесу", - заявив у суді В'ячеслав Константіновський.

За його словами, з цією інформацією він звернувся до тодішнього заступника генерального прокурора Давіда Сакварелідзе, бо вважав його чесним прокурором.

Депутат стверджує, що не має жодного стосунку до "піщаної фірми" та не отримував від неї за свою діяльність ніякої вигоди.

Ще один свідок – Олександр Кириленко, один з представників фірми "Гідроекоресурс".

Він розповів у вівторок, що правоохоронці не один рік заважали їхній роботі постійними перевірками, попри те, що у них були всі дозволи, а жодних порушень так і не знайшли.

"У квітні у нас міліціонери та прокурори просто без жодних рішень забрали земснаряд і заблокували роботу", - заявив пан Кириленко.

За даними звинувачення, прокурори вимагали 200 тисяч доларів за повернення всієї техніки, а 100 тисяч гривень – це нібито мала бути щомісячна плата за нормальну роботу.

Представника фірми допитували майже дві години, але він не надав свідчень саме про передачу хабара, а також про те, хто саме його вимагав.

Хабар кількома траншами?

Після допитів колишній заступник прокурора київської області Олександр Корнієць заявив журналістам, що свідки не змогли надати жодної інформації щодо конкретних обставин передачі хабара.

Він ще раз наголосив, що факти обвинувачення "є вигадкою і брехнею".

Екс-посадовець наполягає, що справа проти нього пов'язана з тим, що він розслідував факти незаконного видобутку піску в Погребах.

Володимир Шапакін у розмові з ВВС Україна також наполягав, що не має до справи жодного стосунку.

Копирайт изображения sbu.gov.ua

"Я про всі ці події і обставини дізнався тільки 5 липня, коли прийшли з обшуком", - стверджував пан Шапакін, показово перехрестившись перед журналістами.

Натомість звинувачення стверджує, що у них є вся доказова база про отримання високопосадовцями хабарів на 150 тисяч доларів.

Звинувачення вказує, що 26 червня 2015 року представники фірми передали через посередника Валерія Гібаленка перший транш хабара у 50 тисяч доларів.

А 27 червня, як вказано в обвинувальному акті ГПУ, той передав гроші Корнійцю та Шапакіну.

3 липня Гібаленко нібито отримав другий транш хабара у 100 тисяч доларів і навіть зустрівся з Корнійцем для його передачі, але "помітивши спостереження СБУ", гроші в руки Корніця так і не потрапили.

"Коли давались хабарі, вже було негласне спостереження, це була контрольована передача", - запевнив ВВС Україна Давід Сакварелідзе, чий підпис і стоїть під обвинувальним актом, переданим до суду.

Команда підтримки звинувачення

На допит свідків прийшла частина звільненої команди Давіда Сакварелідзе та Віталія Каська, включно з Віталієм Опанасенком, який мав бути керівником групи представників справи в суді.

Image caption Віталій Касько та Давід Сакварелідзе слідкували за процесом у кімнаті для преси

Давід Сакварелідзе неодноразово заявляв про тиск на його команду і майже повне її звільнення з прокуратури.

За його словами, зараз звинувачення "героїчно представляють останні з Могікан" - Яніс Сімонов та Олександр Проскурніков, які ще лишились працювати в прокуратурі.

"Обвинувачі героїчно роблять свою справу. З точки зору доказовості, я проблем не бачу, все рухається за планом. На мою думку, якщо затягувань не буде, то за літо можна отримати рішення суду", - заявив ВВС Україна Віталій Касько, не виключивши, що у хід справи можуть втрутитись "зверху".

Він вважає, що найголовніше у цій справі навіть не свідчення свідків, а докази – матеріали негласних слідчих дій під час контрольованої передачі хабарів.

Також пан Касько запевнив, що діаманти є у матеріалах кримінальної справи, але вони не є доказами під час судового процесу, а лише вилученою майновою цінністю.

Державний обвинувачувач Яніс Сімонов після засідання розповів журналістам, що наступні свідки розкажуть про обставини справи і передачі хабарів.

Наступне засідання, на якому продовжиться допит свідків обвинувачення, запланований на 18 травня.

Після заслуховування свідків обвинувачення суд вивчить докази у справі, а після цього почнеться допит свідків захисту.

Новини на цю ж тему