Обвинувачені у Чечні Карпюк і Клих: що далі?

Карпюк Клих Копирайт изображения UNIAN VKontakte
Image caption Остаточний вирок українцям можуть оголосити вже наступного тижня

Присяжні у Верховному суді російської Чечні винесли обвинувальний вердикт у справі українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, яких МЗС України вважає політв’язнями.

Обвинувачення стверджувало, що вони причетні до масових убивств російських солдатів у Чечні в період 1994-1995 років, у складі "банди під назвою "Вікінг".

Карпюк та Клих не визнавали вини. За їхніми словами, вони у той час взагалі не були на території Чечні.

Захист українців намагався довести, що у вказаний в обвинуваченні час бойових дій у місцях, на які вказували прокурори, не велося взагалі.

Затримані казали, що на етапі слідства обмовили себе під впливом тортур та погроз на адресу своїх близьких.

Адвокати підсудних припускають, що остаточний вирок оголосять наприкінці наступного тижня, та кажуть, що оскаржать його до Верховного суду Росії.

"Не відповідає дійсності"

Миколу Карпюка та Станіслава Клиха російські спецслужби затримали відповідно у березні та серпні 2014 року, причому у "Правому секторі", до якого належав Карпюк, вважають, що його викрали з прикордонної зони Чернігівської області. Клиха затримали у російському місті Орел, куди він приїхав, аби відвідати подругу.

У Слідчому комітеті Росії стверджували, що в середині 90-х обоє українців належали до нині забороненої в Росії організації УНА-УНСО і брали участь у бойових діях на території Чечні, "у ході яких позбавили життя не менше 30 (російських. – Ред.) військовослужбовців".

"Після того, як усі банди були розгромлені, ці так звані "вояки" повернулися до себе на батьківщину – в Україну і довгий час відсиджувалися. Мабуть, втративши пильність, в 2014 році вони в’їхали на територію РФ, забувши, мабуть, що у нас діє принцип "ніхто не забутий, ніщо не забуте", - йдеться у заяві Слідчого комітету.

Суд над Карпюком і Клихом почався у вересніминулого року.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Обвинувачення стверджує, що Карпюк і Клих входили до нині забороненої в Росії організації УНА-УНСО

Обвинувачення на їхню адресу базувалися на показах уродженця України Олександра Малофєєва. З 2009 року він відбував 23-річний термін покарання за розбій і вбивство двох жінок, однак згодом уклав досудову угоду з російським слідством і, заявивши, що входив до загону "Вікінг", дав свідчення проти Карпюка, Клиха та інших українців.

Дані про те протягом 1994-1995 років Малофєєв перебував в українській в'язниці, російські прокурори на суді назвали легендою, створеною українськими спецслужбами. Минулого року російський суд засудив його до 24,5 років ув'язнення.

Карпюк і Клих на суді заперечували, що коли-небудь перебували на території Чечні, і заявляли, що до них застосовували тортури.

Цього тижня Станіслав Клих, у клітці грозненського суду, демонстрував, як він стверджував, сліди від ударів струму на своєму тілі. За словами очевидців, на судових засіданнях він не завжди поводився адекватно: виглядало, що українцеві потрібна кваліфікована медична допомога.

Микола Карпюк говорив, що підписав запропоновані йому папери після того, як йому пригрозили, що так само катуватимуть його 9-річного сина.

Слідчий комітет відповів на запит Російської служби Бі-бі-сі, що "інформація щодо застосування тортур (до Карпюка та Клиха. – Ред.) не відповідає дійсності".

Слід Яценюка

У вересні минулого року керівник Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін заявив, що у складі "карального батальйону "Вікінг", до якого нібито входили Карпюк і Клих, воював і тодішній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Адвокат Миколи Карпюка вважає, що українців могли катувати, щоб вони обмовили екс-главу уряду Арсенія Яценюка

"За даними, які ми маємо, Арсеній Яценюк… у грудні 1995 року нагороджений вищою нагородою Джохара Дудаєва "Честь нації" за знищення російських військовослужбовців. Допитані соратники Яценюка характеризують його як людину освічену, розумну, але при цьому хитру й винахідливу, яка з дитинства прагнула до влади і публічності", - говорив тоді російський силовик.

"Це безцінний внесок російських фахівців у нашу справу пояснення світові того, чим сьогодні є Росія", - прокоментував ці заяви голови Слідчого комітету посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба.

Адвокат Миколи Карпюка Ілля Новіков заявив "112 каналу", що згадки Яценюка у цьому контексті якоюсь мірою шкодять захистові українців: мовляв, одразу після того, як в Україні чують про екс-прем’єра, цю справу починають сприймати як "дурний жарт".

Разом із тим, Новіков припустив, що Карпюка та Клиха могли катувати, щоб отримати від них покази проти Арсенія Яценюка.

Що далі?

Згідно з російським законодавством, після того, як присяжні винесли обвинувальний вердикт, у суді відбудеться обговорення вироку, наслідком якого має стати рішення про конкретний термін ув’язнення для українців.

Найсерйозніша стаття російського Кримінального кодексу про вбивство двох і більше осіб у зв’язку зі здійсненням ними службових обов’язків, у редакції, чинній у 1994-1995 рр, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком до 15 років або ж смертної кари, каже Ілля Новіков.

Зараз у Росії діє мораторій на виконання смертних вироків, продовжує адвокат, отож у будь-якому разі захист вважає, що йдеться про "десятки років позбавлення волі".

Попри те, що Ілля Новіков каже, що оскаржуватиме вирок чеченського суду до Верховного суду Росії, він констатує, що доля українців вирішуватиметься через радше "політичні переговори, а не правові маневри".

Він припускає, що остаточно вирок українцям оголосять наприкінці наступного тижня або кількома днями пізніше.

У прес-службі Верховного суду Чечні Російській службі Бі-бі-сі розповіли, що наступне засідання у справі Карпюка і Клиха відбудеться 24 травня. У суді не виключили, що саме цього дня буде винесено остаточний вирок.

"Рішуче засуджуємо"

Президент України Петро Порошенко заявив, що "робив і все робитиме для звільнення Миколи Карпюка і Станіслава Клиха, яких вважаємо українськими політв'язнями в РФ".

"За мінськими угодами всі в'язні мають бути звільнені. Дав відповідні доручення МЗС та СБУ", - додав він у своєму Twitter.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption МЗС України вважає Карпюка і Клиха політв'язнями

Речниця МЗС Мар’яна Беца сказала, що її відомство "рішуче засуджує" рішення стосовно Карпюка і Клиха.

"Вердикт колегії присяжних.. ще раз засвідчив політичний характер процесу", - додала вона.

Адвокат Ілля Новіков після оголошення обвинувального вердикту заявив, що справа Карпюка і Клиха є однією з "обойми українських політичних справ в Росії", провівши аналогію між нею та справами Надії Савченка, а також кримчан Олега Сенцова та Олександра Кольченка і Геннадія Афанасьєва.

Натомість Слідчий комітет Росії, коментуючи рішення чеченських присяжних, заявив, що "така сама доля чекає й на решту українських активістів, які посягнули на життя й здоров’я російських громадян, цілісність та безпеку Росії".

"Розслідування кримінальної справи стосовно інших учасників банди триває", - йдеться у заяві керівника управління відомства Володимира Маркіна.

Новини на цю ж тему