Єрофеєв і Александров: на кого міняють Савченко

Єрофеєв і Александров Копирайт изображения AFP

Затримані в Україні і засуджені на 14 років росіяни Євген Єрофеєв і Олександр Александров, за заявою їхнього адвоката, вже вилетіли до Росії. За неофіційними даними, росіян обміняли на українку Надію Савченко.

Російська служба Бі-бі-сі нагадує історію пана Єрофеєва і пана Александрова.

Затримання

Рік тому (17 травня 2015 року) боєць українського батальйону "Айдар" Юрій Касьянов написав у Facebook, що в районі міста Щастя в Луганській області в урядових військ сталося зіткнення з противником.

"Двоє нападників - військовослужбовці російської диверсійно-розвідувальної групи потрапили в полон", - повідомив пан Касьянов. У той же день Служба безпеки України підтвердила факт затримання і заявила, що у полон потрапили бійці Головного розвідувального управління міноборони Росії.

Незабаром Україна пред'явила пану Єрофеєву і пану Александрову звинувачення в тероризмі, їх офіційно арештували.

У російському військовому відомстві не стали заперечувати факт затримання росіян, проте заявили, що ті не були на момент затримання чинними військовими, хоча "раніше дійсно проходили службу в одному із з'єднань Збройних сил Росії".

В ефірі державного телеканалу "Росія 24" дружина пана Александрова Катерина сказала, що її чоловік звільнився з армії за кілька місяців до того, як потрапив у полон. За словами пані Александрової, вона не знала, що чоловік знаходиться в Україні. У свою чергу представник самопроголошеної "Луганської народної республіки" Сергій Козлов назвав полонених "ополченцями".

19 травня СБУ опублікувала відео допиту росіян. У ролику і пан Александров, і пан Єрофеєв говорили, що вони служать у 3-й окремій бригаді спецназу в російському місті Тольятті у званнях сержанта і капітана відповідно.

Копирайт изображения ombudsman.gov.ua
Image caption Спочатку Олександр Александров наполягав, що відправився в Україну як чинний військовий за наказом свого командування, а потім заявив, що давав свідчення під тортурами

Вони розповіли, що за місяць до затримання їх відправили в Україну, щоб вести там розвідку. З їхніх розповідей випливало, що 16 травня невелика група російських військових, куди входили пан Александров і пан Єрофеєв, натрапила на українські позиції. У бою, що зав'язався, за словами росіян, їх поранили і взяли в полон.

Через кілька днів з обвинуваченими в лікарні зустрівся кореспондент "Нової Газети". Пан Александров наполягав, що відправився в Україну як чинний військовий за наказом свого командування. Він заперечував звинувачення в тероризмі.

Водночас пан Єрофеєв підкреслював, що був в Україні в межах "наглядової місії" і "не вів жодних бойових дій".

Капітан говорив, що від нього в Росії "відмовилися, як від військового" і просив кореспондента допомогти організувати зустріч з російськими дипломатами.

Суд

У листопаді 2015 року в Голосіївському райсуді Києва почався суд над паном Александровим і паном Єрофеєвим. За уточненими звинуваченнями української прокуратури, їм інкримінували участь у терористичній організації, терористичний напад, вбивство військового, незаконне носіння зброї та незаконний перетин кордону.

Обвинувачення попросило для підсудних по 15 років ув'язнення. Вони заявили, що є безробітними і не визнали себе винними.

Росіяни також говорили, що добровільно пішли служити в народну міліцію самопроголошеної ЛНР, а свідчення про свою приналежність до російської армії дали під тортурами. 18 квітня суд засудив обох до 14 років позбавлення волі, визнавши винними, в тому числі, в агресивному веденні війни.

Слухання справи росіян проходили за посилених заходів безпеки. СБУ заявляла про запобігання замаху на життя пана Єрофеєва і пана Александрова.

Копирайт изображения UNIAN

За місяць до закінчення суду зник адвокат пана Александрова Юрій Грабовський, який до цього висловлював побоювання за свою безпеку. Наприкінці березня юриста знайшли мертвим.

За версією слідства, його викрали і вбили. Прокуратура України в ході розслідування оприлюднила відео, записане після викрадення пана Грабовського, де він говорив, що відмовляється від захисту пана Александрова.

За десять днів до оголошення вироку підпалили кабінет судді Миколи Дідика.

Обмін

Відразу після того, як росіяни потрапили в полон, в пресі обох країн стали активно обговорювати перспективу їхнього обміну на українську льотчицю Надію Савченко, яка знаходилась під слідством у Росії.

Бажання повернутися на батьківщину в обмін на пані Савченко через кілька днів після затримання, наприклад, висловлював пан Єрофеєв. Неодноразово про можливість обміну говорили і російські адвокати української військової.

Копирайт изображения Getty
Image caption Перспективу обміну росіян на українську льотчицю Надію Савченко почали обговорювати вже давно

А президент України Петро Порошенко кілька разів називав повернення пані Савченко на батьківщину своїм пріоритетом.

Питання полягало в тому, чи буде обмін проведений через процедуру видачі засуджених для відбування покарання на батьківщині або ж за допомогою помилування і подальшого звільнення. В результаті ані пан Єрофеєв, ні пан Александров не стали оскаржувати винесені вироки.

При цьому захист росіян підкреслював, що вони особисто не мають наміру визнавати провину і просити про помилування, але звернутися до президента України з цього приводу можуть їх родичі. Вранці 25 травня адвокат Александрова Валентин Рибін сказав, що президенту України подали прохання про помилування росіян.

Через кілька годин пан Рибін повідомив ВВС, що борт з паном Александровим і паном Єрофєєвим вилетів з України.

"Щодо того, як цей обмін став можливим, мені відомо стільки ж, скільки і вам", - резюмував юрист.

Новини на цю ж тему