Адвокати: обмін відбувся як спецоперація

Надія Савченко Копирайт изображения AFP

Обмін Надії Савченко на громадян Росії Євгена Єрофеєва та Олександра Александрова відбувався як "спецоперація", каже захист українки.

Адвокати до останнього не знають подробиць.

"Надія Савченко на свободі на умовах, які ставила вона сама - вона не просила помилування, не визнавала провини. Вона повернулась додому вільною людиною", - сказав адвокат Микола Полозов, назвавши роботу щодо її звільнення "титанічною".

Обмін

Питання про звільнення Надії Савченко обговорювали "на вищому рівні", кажуть адвокати.

"Переговори вели не адвокати... Ми були в курсі переговорів", - сказав пан Фейгін на прес-конференції у Києві.

Водночас він переконує, не треба дивуватися, що обмін відбувся "так різко" і, очевидно, узгоджувався під час нічних переговорів лідерів України, Росії, Німеччини та Франції.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

"Все це завжди відбувається у режимі спецоперації... Не треба дивуватись, що це відбулось так різко", - сказав пан Фейгін.

"Фінальні умови, очевидно, утрясались вночі у переговорах учасників нормандського формату", - припустив він.

Розмови про обмін між першими особами України та Росії тривали із кінця минулого року, каже він.

За його даними, умови обміну "постійно змінювались".

"Як організувалось викрадення Надії - у режимі спецоперації, так і відбулось її звільнення", - сказав Микола Полозов.

Пан Полозов вважає, що у звільненні Надію Савченко Кремль орієнтувався на думку західних лідерів напередодні саміту Великої сімки, що розпочався у Японії.

Політична справа

Адвокати вкотре заявили про невинуватість засудженої українки і важливість політизації її справи.

"Це історія не кримінального переслідування Надії Савченко, це історія злочину російської держави проти Надії Савченко", - сказав Марк Фейгін.

На його думку, її справа довела, що в Росії відсутній суд, фабрикуються справи, є політичні в'язні.

Image caption Микола Полозов і Марк Фейгін під час судового процесу над Савченко в Росії - архівне фото

Водночас, він вважає, що звільнення засуджених у Росії громадян України, яких вважають політичними в'язнями, слід вирішувати колективно і такі обміни, як обмін Надії Савченко на громадян Росії - у майбутньому можливі.

"Я висловлю свою думку. Всі інші кейси потрібно вирішувати не поодинці, як у випадку із Савченко - а колективно", - сказав пан Фейгін у відповідь на питання, як вплине звільнення Савченко на долю інших політв'язнів.

"Потрібно вирішувати, щоб одразу віддали не одну Савченко за двох - Єрофеєва та Александрова. А, умовно, всіх 10 на 10, яких утримують тут", - сказав він

"Я точно знаю із першоджерела, що в Україні є ще російські військовослужбовці, які потрапили в полон у ході бойових дій на Донбасі", - підсумував адвокат.

Марк Фейгін відзначив, що, у Росії, за однією версією - приблизно 11 українських політв'язнів, за іншою - до 28, враховуючи кримських татар.

Вироки щодо здебільшого всіх цих громадяни України вже набули чинності, сказав адвокат - і щодо них можуть застосувати конвенцію про відбування покарання на батьківщині або помилування.

За його словами, помилування Надії Савченко у Росії відкрило практику взаємного помилування між країнами, а також подання прохання від імені родичів.

"Помилування через подання родичів постраждалих - такого ще ні разу не було. Значить, створюється нова практика", - сказав пан Фейгін.

Водночас він відзначив, що подання про помилування з боку засуджених "не є визнанням провини".

Список Савченко

Так званий санкційний " список Савченко-Сенцова", в якому є особи, причетні до ув'язнення українських політв'язнів, не втрачає актуальність, вважають адвркати адвокат.

"Його можна переформатувати і до моменту, як всі українські політв'язні не будуть повернуті в Україну - потрібно над цим документом працювати. Змушувати його імплементувати країни, які вимагають від Росії виконувати і Мінські домовленості, і виконувати міжнародного законодавства", - сказав Марк Фейгін.

Микола Полозов вважає, що слід добиватись не лише політичного та економічного переслідування, а також міжнародного кримінального переслідування "осіб, які здійснили злочини проти громадян України".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Марк Фейгін та Ілля Новіков під час судового засідання у російському Донецьку

З боку влади в Україні захист отримував допомогу і підтримку, розповіли адвокати.

"В нашій роботі ми більше стикались із підтримкою і допомогою, хоча була і протидія", - сказав Микола Полозов.

Марк Фейгін розповів, як восени 2014 року захист не міг добитися документів про білінг телефону Надії Савченко. За його словами, їм відмовляв у цих документах тодішній керівник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк.

На початку прес-конференції, Марк Фейгін сказав, що українська держава "впоралась" із завданням "спасіння Савченко".

Також він відзначив роль українських медіа, які висвітлювали процес.

У Росії Надію Савченко засудили до 22 років ув'язнення і визнали винною в убивстві російських журналістів на сході України та незаконному перетині кордону.

Пані Савченко ці звинувачення відкидала.

Президент Росії Володимир Путін помилував її 25 травня, базуючись на проханні родичів загиблих журналістів.

Водночас, президент України Петро Порошенко помилував двох засуджених росіян - Олександра Александрова і Євгена Єрофеєва. Вони повернулися до Росії.

Новини на цю ж тему