Для кого "чорна каса" - чорна мітка

Копирайт изображения Getty

Національне антикорупційне бюро почало вивчати передані Віктором Трепаком документи про "чорну касу" Партії регіонів, з якої, за його твердженням, платили хабарі високопосадовцям.

Наприкінці минулого тижня колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак в інтерв'ю газеті "Дзеркало тижня" заявив, що передав до бюро відповідні документи.

НАБУ повідомило, що справу зареєстрували в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.

Національне антикорупційне бюро попередило, що не коментуватиме зміст документів.

"Вони будуть проаналізовані аналітиками та детективами на предмет наявності фактів, що можуть свідчити про можливе скоєння злочинів", - ідеться у їхньому повідомленні.

Копирайт изображения bbc bangla
Image caption Експерти вважають, що новий корупційний скандал може призвести до серйозних політичних наслідків

Там закликали "політиків, ЗМІ та громадськість не вдаватися до спекуляцій з приводу документів і почекати офіційних висновків".

Проте прізвища, суми коштів і дати проплат обіцяє назвати вже 31 травня депутат парламенту від фракції "Блок Петра Порошенка" Сергій Лещенко.

Він сказав ВВС Україна, що "працює з документами вже кілька місяців". Депутат твердить, що не знає, які саме докази надав Віктор Трепак детективам НАБУ.

Попри заклики бюро про те, що "зайва публічність може зашкодити викриттю корупційних правопорушень", Сергій Лещенко не вважає, що своїми діями завадить слідству.

Сенсація від Трепака

Віктор Трепак твердить, що виплати із "чорної каси" Партії регіонів сягають 2 млрд доларів.

"Це – великий масив документів, які підтверджують тотальну корумпованість влади. Значна частина цих матеріалів – "амбарна книга" корупційних виплат, які систематично здійснювалися за рахунок "общака" або "чорної каси" Партії регіонів", – сказав Віктор Трепак.

Окрім того, один з колишніх керівників СБУ вважає, що надані НАБУ документи ставлять під сумнів легітимність обрання Віктора Януковича президентом у 2010 році.

"Документи свідчать про участь у становленні режиму Януковича ЦВК, парламенту, судів, передусім Вищого адміністративного суду і Конституційного суду. Роль цих інституцій в узурпації влади Януковичем була ключовою", - сказав він.

На думку колишнього представника спецслужб, ці матеріали також можуть допомогти у розслідуванні злочинів проти Майдану та розкриттю вбивств та з’ясування обставин самогубств відомих представників Партії регіонів, "які сталися після падіння режиму Януковича".

Віктор Трепак сказав, що представники нинішньої влади досі не розірвали зв’язків зі своїми попередниками через "спільність бізнесу та політичні проекти, у яких вони разом брали участь, чи навіть засновниками яких вони були".

Він наголосив, що серед фігурантів цих матеріалів – посадові особи найвищого рівня, міністри і керівники відомств, народні депутати, відомі політики, громадські діячі, представники міжнародних організацій, судді, зокрема вищих судових інстанцій.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віктор Трепак працював в СБУ першим заступником Валентина Наливайченка

Чому зараз, хто і навіщо?

"В Україні починається розвиток нового процесу, який можна назвати "трепак-гейт", - робить висновок політолог Михайло Басараб.

"Ясна річ, що пан Трепак мав ці документи і раніше, й не випадково саме зараз анонсував їх появу. Є певний технологічний задум. Поки що важко казати про те, хто міг бути головним політичним замовником скандалу, але я точно впевнений, що це не випадковість. Залежно від того, хто у списках чорної бухгалтерії, можна буде вести мову про те, кому це вигідно. Але, мабуть, ініціаторів слід буде шукати серед тих політичних діячів, прізвища яких не з'являться у цих списках", - сказав Михайло Басараб у коментарі ВВС Україна.

Тарас Чорновіл вважає, що поява документів саме зараз свідчить про посилення внутрішньої боротьби в середовищі колишньої Партії регіонів.

"Той таки Опозиційний блок не є однорідним. На уламках Партії регіонів створюється кілька проектів. Один із способів добити противника - максимально його дискредитувати, особливо беручи до уваги зростання рейтингу антивладних сил не лише на Сході та Півдні України, але й у центральних областях", - сказав він у коментарі ВВС Україна. Екс-регіонал також вважає, що аналіз оприлюднених списків дасть підстави для припущень про те, кому оприлюднення компромату було вигідним.

Тарас Чорновіл звертає увагу на те, що Віктор Трепак працював заступником голови СБУ Валентина Наливайченка.

"Валентин Наливайченко розгортає власний політичний проект і є в одній команді із "Батьківщиною" Юлії Тимошенко. Гіпотетично можна припустити, що ця політична сила, чий рейтинг також зріс, зацікавлена у зниженні рейтингу інших політичних сил, які критикують владу", - вважає Тарас Чорновіл.

Іще одну версію причин та обраного часу появи компромату називає депутат парламенту фракції Радикальної партії Олега Ляшка Ігор Попов.

"Злив" інформації про чорну бухгалтерію Партії регіонів міг би почистити нинішній політикум від колаборантів та пристосуванців. Проте технологія подачі матеріалу демонструє, що це банальна спецоперація для гасіння офшорного скандалу. Додаткове завдання - вибіркова дискредитація опонентів. Загалом - пародія на Вікілікс і "панамські папери". Там теж фільтрували оприлюднені документи, але хоч прикрилися журналістами і викинули значний масив документів. А наші тепер "зливатимуть" неперевірені дані", - написав він на своїй сторінці у Facebook.

У той же час, Тарас Чорновіл каже про неспроможність версії про те, що за виплеском компрометуючих документів стоїть Банкова.

"Я вважаю найслабшою версію про те, що злив цих матеріалів - це справа оточення президента. Віктор Трепак був звільнений із СБУ Петром Порошенком разом із Валентином Наливайченком. Він не є представником влади і більше того, швидше за все, на неї ображений після звільнення", - сказав екс-депутат у коментарі ВВС Україна.

У колишніх чільних представників Партії регіонів - свої пояснення обраного часу для появи документів. Екс-депутат парламенту Ганна Герман каже, що виникає багато запитань до тих, хто ці матеріали вирішив оприлюднити.

"Якщо такі документи існують, то очевидно, що вони не сьогодні і не вчора потрапили до рук пана Трепака. У мене перше питання - чому досі ці документи притримували і не оприлюднювали? Чи не в тому причина, що популярність опозиції зростає, як і шанси на те, щоб отримати серйозний відсоток на майбутніх парламентських виборах? Чи не буде це спробою помститися комусь із тих людей, які можуть бути у списках? Якщо ми живемо у прозорому, чесному суспільстві, то треба бути чесним до кінця. Оприлюдніть інформацію. Бо злочин - не лишень давати хабарі, а й їх брати", - сказала Ганна Герман у коментарі ВВС Україна.

Копирайт изображения AFP
Image caption Віктор Трепак твердить про докази нелегітимного приходу до влади Віктора Януковича у 2010 році

Бухгалтерія і підписи

Тарас Чорновіл переконаний, що передані до НАБУ документи - це лише частина "чорної бухгалтерії" Партії регіонів.

"Касових книг було багато. Були регіональні каси. Були каси, створені під вибори, під проміжні проекти, і вони могли діяти не під дахом Партії регіонів. Кожна група впливу Партії регіонів могла самостійно вести бухгалтерію", - сказав він у коментарі ВВС Україна.

Екс-регіонал припускає, що до НАБУ передані ті бухгалтерські документи, які могли бути вилучені із приміщення колишнього штабу Партії регіонів на вулиці Липській, одразу ж після Майдану. Саме там, каже Тарас Чорновіл, "бухгалтерія велася дуже скурпульозно".

Водночас, він припускає, що у більшості випадків може не знайтися доказів отримання хабарів посадовими особами, суддями, прокурорами і політиками, оскільки "підписи навряд чи хтось ставив".

Але генеральний прокурор Юрій Луценко 30 травня запевнив, що підписи є.

"Тобто це не просто набір цифр і прізвищ, там є підписи. Хто? Це вам може сказати або не сказати тільки слідчий", - сказав очільник ГПУ.

Юрій Луценко також сказав, що у списках "чорної бухгалтерії Януковича" фігурують прізвища представників партій, "які сьогодні на слуху".

“Коли будуть оприлюднені "списки Трепака", ви дізнаєтесь. Фінансувалась не лише Партія регіонів, а й інші партії, в тому числі ті, які є сьогодні", - сказав генпрокурор.

Новини на цю ж тему