Рік Саакашвілі: реформи і скандали

Копирайт изображения Unian
Image caption Саакашвілі анонсував нульову толерантність корупції

Рік тому Петро Порошенко призначив губернатором та особисто представив керівником Одещини екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі.

Багато місцевих мешканців з оптимізмом сприйняли приїзд грузинського реформатора, який одразу ж заявив про нульову толерантність до корупції, пообіцяв відкрити пляжі для загального користування та розібратися із судовою системою.

Рік його роботи на посаді запам’ятався реформаторськими починаннями, обіцянками та скандалами.

Одеський "будинок юстиції"

На першій же нараді пан Саакашвілі фактично скоротив апарат адміністрації вдвічі. А тим, хто залишився, - пообіцяв підвищити зарплатню на зекономлені гроші.

Новий губернатор одразу ж змінив усіх голів районних державних адміністрацій. Керівників районів вперше обрали на основі відкритого конкурсу.

За грузинським прикладом, в Одесі запустили універсальний центр надання адміністративних послуг, на відкриття якого приїздив особисто президент Порошенко.

Будь-які документи тут можна оформити за 15 хвилин. Приміщення - світлі, черги та бази - електронні, адміністратори - чемні.

Проте через конфлікт обласної та міської влади центр має проблеми з функціонуванням. На останньому засіданні регіональної ради бюджетна комісія відмовила центрові у фінансуванні.

Гроші на дорогу

Поміж пріоритетів діяльності на Одещині пан Саакашвілі анонсував ремонт доріг.

Новий губернатор одразу скасував результати тендерів на дорожні роботи через підозру у корупційності.

Як приклад подавали те, що у Красноокнянському районі виділили кошти на обслуговування мостів – яких в районі взагалі немає.

Вітринним проектом грузинського губернатора з українським паспортом стала реконструкція траси "Одеса – Рені".

Міхеіл Саакашвілі навіть проїхався по ній маршруткою - щоби показати, в якому "вбитому" стані перебуває дорога.

Він ініціював проект спільного фінансування будівництва дороги: окрім державних та регіональних коштів, на трасу мали піти гроші з митниці.

Проте, за часів прем′єрства Арсенія Яценюка, Одеська митниця отримала нові плани надходжень, що фактично унеможливило надпланові прибутки. Тоді у пана Саакашвілі виник перший гучний конфлікт із Яценюком, якого керівник Одеської ОДА звинуватив у корупції.

Копирайт изображения Unian

Із часом проблему вирішили, очільницею митниці стала соратниця Саакашвілі Юлія Марушевська, а гроші з митниці на дорогу таки пішли.

Реальне відновлення багатостраждальної дороги, яка з’єднує "материкову" Україну з українськими районами Бессарабії, почалося лише на початку травня 2016.

Відвертість та корупційні скандали

Міхеіл Саакашвілі анонсував нульову толерантність корупції.

Протягом року він намагався бути гравцем всеукраїнського рівня і неодноразово звинувачував у корупції найвищих посадовців держави. Зокрема, Арсенія Яценюка. Прем'єр-міністрові новий губернатор Одещини закидав зв’язки з олігархами.

Йшлося про буцімто газові мах інації на Одеському припортовому заводі, митниці та інших ключових об’єктах області.

Апогеєм його конфлікту з командою Яценюка стало засідання нацради реформ у президента.

Тоді публічна сварка Саакашвілі, Яценюка та голови МВС Арсена Авакова закінчилась кинутою склянкою води у бік губернатора Одещини.

Запам′ятався Саакашвілі і різкими заявами на адресу президента Порошенка. Після звільнення з посади прокурора Одещини Давіда Сакварелідзе він, фактично, поставив голові держави ультиматум та пообіцяв піти разом із командою.

Жорстку позицію Саакашвілі посів і у конфлікті голови фіскальної служби Романа Насірова із керівником Одеської митниці Юлією Марушевською.

Під час візиту прем′єр-міністра України Володимира Гройсмана до регіону, він заявив, що Насіров має сидіти в тюрмі. І що саме він блокує новаторську роботу Марушевської.

Згодом з пані Марушевської, за вказівкою Гройсмана, зняли догани, через які її могли звільнити.

Попри це, в інтерв’ю західним журналістам пан Саакашвілі нещодавно заявив, що уряд Гройсмана не здатен на реформи.

Хоча Саакашвілі позиціонував себе як людина з команди президента, він з перших днів встиг посваритися з місцевою організацією "Блоку Петра Порошенка". Її губернатор Одещини звинуватив у співпраці з корумпованими колами регіону.

Кадрові успіхи та провали

Чимало нарікань з боку опонентів спричинили кадрові призначення Міхеіла Саакашвілі.

Серед найгучніших надбань Одещини – Саша Боровик та Марія Гайдар. Перший – отримав від губернатора підтримку під час виборів міського голови.

Саша Боровик несподівано став кандидатом у мери Одеси восени 2015 року. Саакашвілі відкрито підтримав зовсім невідомого у місті політика. Завдяки цьому той набрав майже 25% голосів.

Утім, команда Саакашвілі дуже сильно посварилась із переможцем - Геннадієм Трухановим, що потім ускладнило роботу з міською владою.

Після програшу виборів, Боровик обійняв посаду заступника голови обласної державної адміністрації. Саме він представляв регіон на міжнародних зустрічах із потенційними інвесторами та розповідаючи їм про високий рівень корупції та неможливість працювати на Одещині.

Після того, як набув чинності новий закон про держслужбу, Боровик не захотів відмовлятися від німецького громадянства. Він залишив посаду і став просто радником.

Марія Гайдар, яку губернатор запросив із Росії, теж мало чим встигла відзначитися на посаді заступника. Вона опікувалася соціальними питаннями. Обіцяла розібратися із ситуацією навколо вимушених переселенців, але не встигла. Новий закон змусив і її піти у радники.

Міхеіл Саакашвілі домігся, щоби прокурором Одещини призначили його давнього соратника Давіда Сакварелідзе - для боротьби з корупцією.

Сакварелідзе півроку поєднував посади заступника генпрокурора та керівника прокуратури Одещини. Однак, через постійні конфлікти з Віктором Шокіним, той звільнив його одним із своїх останніх рішень.

Без свого прокурора сам Саакашвілі вже має проблеми з правоохоронцями. Нещодавно силовики з прокуратурою навіть обшукували кабінети підлеглих Саакашвілі в обладміністрації.

Копирайт изображения Unian
Image caption Одним із найвдаліших кадрових кроків Саакашвілі називають керівника місцевої митниці Юлію Марушевську

Офіційна версія - нібито через проблеми з податками одного з благодійних фондів, але Міхеіл Саакашвілі заявив про тиск.

Поки що одним із найвдаліших кадрових кроків Саакашвілі називають керівника місцевої митниці Юлію Марушевську. Її намагання подолати корупцію на митниці отримують схвальні відгуки експертів.

Губернаторська справедливість?

Із приходом в Одесу губернатор почав боротися із закритістю пляжів. Він пообіцяв доступ до моря кожному громадянинові.

В липні 2015 року Саакашвілі особисто приїхав на один із об′єктів і фактично власноруч завів бульдозер та зніс бетонний паркан, що розмежовував приватні володіння та міський пляж.

Через пляжні розбірки у Саакашвілі виник конфлікт із впливовим місцевим політиком та депутатом від "Опозиційного блоку" Сергієм Ківаловим.

Ще один скандал із губернатором стався в квітні 2016.

Запорізькі податківці зупинили контейнери з горіхами на території Одещини. Люди не могли розвантажити товар і звернулися до очільника регіону.

Саакашвілі зрізав замки та повернув товар власникам. "Не має документів на конфіскат – товар залишиться на складі", - розпорядився губернатор.

Боротьба з "горіховою мафією" в силових органах стала однією з "фішок" пана Саакашвілі.

Привернули увагу преси і стосунки Міхеіла Саакашвілі з виноробами Одещини. За його протекції "український француз" Крістоф Лакарен отримав ліцензію на виробництво вина. Цього він не міг зробити протягом десяти років.

Міхеіл Саакашвілі заявляв, що виступає за спрощення системи надання дозволу на виробництво вина, чим займаються дуже багато людей на Бесарабії.

Вільне небо та аеропорт

У перші тижні на посаді Міхеіл Саакашвілі ратував за те, щоби міжнародний аеропорт "Одеса" залишався у комунальній власності. Він критикував міську владу за безкоштовну передачу аеропорту в приватну власність.

Згодом він змінив свою позицію й підтримав будівництво нового терміналу за приватні кошти. Нині роботи в аеропорту тривають. Відкриття планується восени.

Перші місяці на посаді у Саакашвілі пройшли під акомпанемент конфлікту з Ігорем Коломойським, якого губернатор звинуватив у монополізмі на авіаринку.

Суть конфлікту полягала в тому, що головою державної авіаслужби був колишній топ-менеджер "Міжнародних авіаліній України" Денис Антонюк.

Саме його Саакашвілі звинувачував у лобіюванні інтересів однієї авіакомпанії, яка нібито не давала розвиватись авіаперевезенням у Одесі.

Згодом пана Антонюка звільнили, в аеропорту Одеси запрацював режим "відкритого неба" і на нього почали звертати увагу бюджетні перевізники.

Політична кар’єра

Міхеіл Саакашвілі досить відверто критикує багатьох соратників Петра Порошенка, хоча на відвертий конфлікт з президентом не йшов.

Копирайт изображения Unian
Image caption Міхеіл Саакашвілі досить відверто критикує багатьох соратників Петра Порошенка, хоча на відвертий конфлікт з президентом не йшов

Утім, у пресі час від часу з’являються чутки про його можливу відставку.

Наприкінці 2015 року Міхеіл Саакашвілі організував масштабний "Антикорупційний форум", який запустив із Києва.

Тоді ще актуальним питанням була заміна прем’єра Арсенія Яценюка, тож ініціативи Саакашвілі пов’язували з його можливими прем’єрськими амбіціями.

З іншого боку, цей антикорупційний форум багато хто називав прообразом нової партії, яка могла взяти участь у можливих дочасних виборах до Ради.

Прем’єром він не став, виборів не оголосили, а після кількох десятків форумів у регіонах ця активність вщухла.

Нещодавно Давід Сакварелідзе, який вже почав політичну кар’єру, припустив, що Саакашвілі стане "драйвером" нової партії.

Наразі експерти прогнозують, що дочасних виборів до кінця цього року не передбачається.

За рік правління на Одещині Міхеіла Саакашвілі називають найбільш медійним губернатором Одещини та всієї України останніх десяти років. Хоча багато запланованого пан Саакашвілі поки що не виконав, він і досі має суттєву підтримку на Одещині.