Резолюція про геноцид вірмен може посварити Німеччину та Туреччину

геноцид вірмен Копирайт изображения AP
Image caption Парламент Німеччини визнав геноцид вірмен зі сторони Туреччини

Парламент Німеччини підтримав резолюцію, що визнає події 1915 року в Османській імперії геноцидом вірменського народу зі сторони турків.

Проти резолюції проголосував лише один парламентарій, ще один член парламенту утримався.

Вірменська сторона заявила, що схвалює рішення бундестагу.

"У той час, коли Німеччина і Австрія як колишні соратники Османської імперії сьогодні визнають свою відповідальність за геноцид вірмен, влада Туреччини наполегливо заперечує неспростовний факт геноциду зі сторони Османської імперії", - заявив глава МЗС Вірменії Едвард Налбалдян.

Прем'єр-міністр Туреччини Біналі Йилдирим заявив, що Анкара відкликає свого посла з Німеччини "для консультацій".

Офіційний представник турецької Партії справедливості та розвитку, партії при владі, Ясін Актай заявив, що прийняття документа серйозно шкодить відносинам Німеччини та Туреччини.

Віце-прем'єр Туреччини Нуман Куртулмуш назвав прийняту резолюцію "історичною помилкою".

Копирайт изображения Getty
Image caption Проти визнання геноциду проголосував один парламентар і один утримався

У свою чергу канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що Німеччину та Туреччину пов'язує дружнє і стратегічне партнерство.

"Туреччину та Німеччину поєднує багато чого... Я і весь уряд країни хотіли би зміцнення діалогу між Туреччиною та Вірменією щодо подій, які відбулися 101 рік тому. Ми хочемо зробити все можливе, щоб вони змогли обговорити, як сприймати історичні події. Ми також хочемо дати ясно зрозуміти, що ми не тільки раді всім жителям Німеччини турецького походження, вони є частиною нашої країни ", - сказала пані Меркель.

Напружене голосування

За даними німецького телеканалу ARD, перед виборами на депутатів Бундестагу тиснули. Парламентарі отримували образливі листи на електронну пошту, а також дзвінки з погрозами від деяких турків.

Після оголошення результатів голосування, президент Туреччини Реджеп Ердоган зателефонував Ангелі Меркель і попередив її, що відносини між державами постраждають, якщо Німеччина "буде вести таку гру".

Копирайт изображения AP
Image caption Турки в Берліні влаштували акцію протесту біля Брандербузьких воріт

Прем'єр-міністр Туреччини Біна Йилдирим раніше сказав, що прийняття резолюції це нераціональне рішення.

Політик також зазначив, що сьогодні в Німеччині проживає близько 3,5 млн турків, які роблять внесок в економіку країни.

Історична суперечка

Дебати щодо подій початку Першої світової війни тривають в Німеччині вже не перший рік. У квітні минулого року президент країни Йоахім Гаук відкрито назвав геноцидом масові вбивства вірмен в Османській імперії.

Історики сходяться в тому, що в 1915-1916 роках сотні тисяч вірмен загинули під час масової депортації з Анатолії (східна область нинішньої Туреччини), зокрема, в сирійську пустелю й інші малопридатні для життя місця.

Туреччина заперечує, що події 100-річної давнини були геноцидом, і вказує на те, що під час війни усі сторони конфлікту мали жертви.

Копирайт изображения Reuters

На думку вірменських істориків, в період розвалу Османської імперії в 1915-16 роках в ході масових депортацій вірмен зі Східної Анатолії були вбиті або померли від голоду півтора мільйона вірмен. Однак, за версією Анкари, під час подій 1915 року загинуло приблизно 300 тис. вірмен.

19 країн, в тому числі Франція, Бельгія, Італія, Росія, Канада, Аргентина і Уругвай, офіційно визнали масове вбивство вірмен 1915 року геноцидом.

У 2014 році президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вперше висловив співчуття нащадкам вірмен, які загинули на території Османської імперії в роки Першої світової війни.

При цьому він розкритикував владу Вірменії, яка, за його словами, перетворює цю тему на "предмет політичного конфлікту".

Новини на цю ж тему