"Анаконда-2016": НАТО в Польщі вчиться захищатися від Росії

Навчання десанту Копирайт изображения PA
Image caption У перший же день навчань був висаджений десант американських, польських і британських парашутистів

У Польщі почалися масштабній міжнародні навчання "Анаконда-2016", на яких відпрацьовується сценарій захисту польської території на випадок нападу зі сходу.

В офіційних документах навчань про Росію не згадується, але неофіційно спостерігачі, експерти, журналісти як на Сході, так і на Заході кажуть, що ці маневри - демонстрація рішучості НАТО протистояти можливій агресії з боку військ РФ, зазначає кореспондент Російської служби ВВС Павло Аксьонов.

У Кремлі також сприйняли ці навчання як частину підготовки до відбиття наступу з Росії. "Навчання, які мають у своїй основі легенду з однозначною індикацією в зрозумілу сторону, звичайно, не сприяють атмосфері довіри й безпеки", - сказав прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

У липні у Варшаві пройде саміт НАТО, на якому обговорюватимуть питання про постійну присутність контингенту Північноатлантичного альянсу в країнах Східної Європи і Балтії.

Як стало відомо раніше, альянс вже вирішив розмістити у країнах Східної Європи чотири батальйони, завдання яких - допомогти військам Польщі, Литви, Латвії та Естонії в разі початку війни з Росією вистояти до приходу підкріплення.

Міністр оборони Польщі сказав, що головне для армій згаданих країн - за допомогою цих батальйонів протриматися той час, який буде потрібно, щоб Альянс встиг організувати свої структури і налагодити перекидання військ.

Репетиція логістики

По суті "Анаконда-2016" - це командно-штабні навчання, на яких відпрацьовується бойове злагодження різних видів і родів військ різних країн, а також структур військового управління.

Серйозну увагу на маневрах приділено логістиці і діям допоміжних частин: військової поліції, яка буде відпрацьовувати організацію руху значної кількості військ, зокрема, при форсуванні водної перешкоди - Вісли; інженерних частин, які будуть, власне, створювати переправу; медичної служби, яка відпрацьовуватиме евакуацію "поранених".

Такі завдання є чи не більш важливим від самих бойових навчань - у ході "Анаконди" будуть проведені висадка повітряного десанту й бойові стрільби на полігоні.

Окремі вчення проведе 10-е командування протиракетної оборони театру військових дій американської армії в Європі спільно з польською 174-ю бригадою протиповітряної оборони. До їхніх завдань входитиме не тільки захист від оперативно-тактичних ракет, а й радіоелектронна боротьба.

Польща побоюється, що в разі конфлікту з Росією її територія буде вразлива для балістичних ракет, які РФ може перекинути в Калінінградську область.

Не лише НАТО

Копирайт изображения EPA
Image caption Найбільші контингенти на навчаннях - американський і польський

"Анаконда-2016" - одні з найбільших навчань країн НАТО з часів закінчення "Холодної війни".

У них беруть участь близько 31 тисячі військовослужбовців з 24-х країн. Більшість - з Польщі (12 тисяч військовослужбовців) і США (14 тисяч). Британія відправила до Польщі близько тисячі солдатів і офіцерів.

Також до Польщі прибули військові з Албанії, Болгарії, Канади, Хорватії, Чехії, Естонії, Фінляндії, Грузії, Німеччини, Угорщини, Латвії, Литви, Македонії, Румунії, Словаччини, Словенії, Іспанії, Швеції, Туреччини, частково визнаної держави Косово, а також України.

У навчаннях задіяні три тисячі бойових машин, 105 літаків і вертольотів, 12 кораблів.

Як відзначають у пресі, вперше з часів Другої світової війни німецькі танки перетнуть територію Польщі з заходу на схід.

У маневрах беруть участь представники Фінляндії й Швеції - країн, які традиційно дотримувалися нейтралітету за часів "Холодної війни". Однак ситуація змінилося навесні 2014 року. Тоді Швеція, Норвегія, Фінляндія, Данія та Ісландія підписали документ про тіснішу військову співпрацю.

Багато хто сприйняв це ознакою зближення цих країн з Північноатлантичним альянсом.

Експерти вважають - навіть якщо Швеція і Фінляндія не стануть брати активну участь в бойових діях у випадку війни, то вони принаймні свої території і акваторії для сил НАТО.

Українська бригада

Копирайт изображения General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Image caption Для не так давно створеної ЛітПолУкрбриг це перші великі навчання

У навчаннях також бере участь спільна Литовсько-польсько-українська бригада (ЛітПолУкрбриг), створена для участі в миротворчих і гуманітарних операціях.

Для неї це перший значний захід бойової підготовки з моменту створення 26 січня 2016 року.

"Орган військового управління розгортає операційний командний пункт, який керуватиме приданими підрозділами під час імітації операції зі стабілізації", - говориться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

"Анаконда-2016" дає управлінню бригади та підрозділам можливість підтвердити взаємосумісність, а також налагодити співпрацю з існуючими та потенційними партнерами", - розповів командир ЛітПолУкрбриг, бригадний генерал Адам Йокс.

Копирайт изображения General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Image caption У навчаннях беруть участь українські десантники з 80-ї бригади

Зокрема у навчання бере участь взвод української 80-ї окремої десантно-штурмової бригади, який увійшов до складу польського батальйону.

"Під час виконання навчальних завдань буде перевірено застосування багатонаціональних підрозділів на тактичному рівні", - кажуть у Генштабі ЗСУ.

Навчання в Росії

Росія в минулому році провела серію різних військових навчань, одне з яких в країнах Балтії однозначно сприйняли як відпрацювання сценарію початку війни у Східній Європі.

У лютому Псковська десантна дивізія провела маневри, на яких бійці відпрацьовували захоплення кількох аеродромів умовного противника. Це відбувалося неподалік кордонів Латвії.

Копирайт изображения Getty
Image caption Свої військові навчання планують і у Росії

У ході тих навчань була проведена висадка парашутного десанту чисельністю понад тисячу осіб. З парашутами також була десантована бойова техніка - БМП-2.

Росія в останні місяці почала розміщувати на західному оперативному напрямку нові сили. У січні 2016 року стало відомо, що в Західному військовому окрузі Росія створить три нові дивізії на додаток до 1-ї танкової армії, яку формують там же.

У Москві, щоправда, наполягають на тому, що, по-перше, цей оперативний напрям був найменше захищеним в останні роки, а по-друге, тепер його необхідно терміново зміцнювати саме на тлі активності країн НАТО.

"Зараз все йде планово, проходить відповідне посилення угрупувань. Йде інтенсивна, практично на рівні радянських часів, оперативно-бойова підготовка. Тобто це наша відповідь, нормальна, правильна, без істерик", - заявив російському "Інтерфаксу" колишній співробітник головного управління міжнародного військового співробітництва Міноборони РФ Євген Бужинський.

Обидві сторони звинувачують один одного в розв'язанні нової "Холодної війни". Після загострення ситуації в Україні й анексії Криму Північноатлантичний альянс згорнув військове співробітництво з Росією в рамках Ради "Росія-НАТО", однак залишив відкритими можливості для дипломатичного діалогу.

За словами генсека НАТО Йенса Столтенберга, тоді в Брюсселі дійшли згоди, що за нинішніх обставинах необхідна платформа для забезпечення прозорості й передбачуваності дій Росії й Альянсу щодо один одного і зниження небезпеки виникнення неконтрольованих і небезпечних ситуацій.

У вересні у Південному та Північно-Кавказькому федеральних округах Росії та в Криму пройдуть стратегічні навчання "Кавказ-2016".

Новини на цю ж тему