Клінтон чи Трамп? 5 способів передбачити результат виборів

Клінтон Трамп Копирайт изображения AFP

Боротьба за Білий дім вже найближчим часом розгорнеться між Гілларі Клінтон і Дональдом Трампом. Опитування громадської думки в ході передвиборчих перегонів часто дають суперечливі результати. Чи існують інші способи передбачити, хто все ж таки стане наступним президентом США?

Ми спробували узагальнити п'ять різних методів, наукових і не зовсім.

Метод 1: аналіз економічних даних

Деніел Уайт, старший економіст компанії Moody's Analytics для передбачення результату виборів використовує метод аналізу економічних даних.

"Ми використовуємо статистику, що відображає реальні доходи населення, зростання цін на нерухомість, вартість палива. Якщо люди задоволені існуючим станом справ, то, швидше за все, вони проголосують за партію, що перебуває при владі", - заявив пан Уайт ВВС.

За допомогою моделі Moody's аналітикам вдавалося вірно передбачити результат всіх президентських виборів в США, починаючи з 1980 року, коли вона була розроблена. Що думають вони про нинішній рік?

"Кандидат Демократичної партії повинен виграти, він отримає підтримку приблизно 332 вибірників", - пророкує Уайт.

Подібний розвиток подій може означати переконливу перемогу демократів. Всього в колегії 538 вибірників, для перемоги потрібно мінімум 270 голосів.

Однак не всі вважають, що для Гілларі Клінтон все буде складатися настільки гладко.

Метод 2: за первинними виборами

Копирайт изображения Reuters
Image caption В ході внутрішньопартійних виборів Дональд Трамп лідирував з великою перевагою

Гельмут Норпот, професор політології університету штату Нью-Йорк в Стоуні-Брук, передбачає перемогу Дональда Трампа.

"Результати, показані на виборах одного рівня, зазвичай говорять про те, як буде складатися ситуація в ході виборів іншого рівня", - вважає пан Норпот.

За його словами, існує абсолютно чітка схема, щоб визначити, яка партія переможе на виборах: номінований кандидат повинен показати найкращі результати на праймеріз.

Дональд Трамп переміг Теда Круза зі значно великою перевагою, ніж Гілларі Клінтон Берні Сандерса. Тому Нортпот вважає, що наступним господарем Білого дому буде Трамп.

Метод 3: імена колишніх президентів

Існують й інші, менш наукові методи передбачення переможця президентських виборів в США.

Наприклад, ось один з них: велике число колишніх президентів, а точніше, 16 з них, мали прізвища, що закінчуються літерою "Н", в тому числі Вашингтон, Джефферсон, Лінкольн, Трумен, Ніксон, Рейган і, зрозуміло, Клінтон.

Якщо цей спосіб вірний, то у Гілларі в цьому році є прекрасний шанс стати хазяйкою Білого дому вже в якості президента.

Метод 4: теорія Олімпійських ігор

Існує й метод, який базується на місці проведення чергової Олімпіади.

Відповідно до цієї малонаукової теорії, якщо країна-хазяйка приймає Олімпійські ігри вперше, партія влади в США повинна зазнати поразки.

Копирайт изображения AP
Image caption Прізвище Гілларі закінчується на "Н" - невже цього буде достатньо для перемоги на виборах?

Починаючи з 1968 року, коли Олімпіада проходила в Мексиці, сім країн приймали у себе Ігри вперше, і шість разів американська партія влади програвала президентські вибори.

Виняток склав лише 1988 рік, коли республіканці домоглися успіху, незважаючи на те, що Олімпійські ігри вперше проходили в Південній Кореї.

В цьому році Олімпіаду вперше приймає Бразилія, що, можливо, означає перемогу для Дональда Трампа.

Метод 5: ключові питання

Аллан Ліхтман, історик Американського університету у Вашингтоні, використовує розроблений ним метод вже більше 30 років.

"Я розробив модель з 13 питаннями в форматі "так або ні", на які слід відповісти напередодні виборів. Відповіді дають уявлення про те, чи була діяльність правлячої партії досить успішною для того, щоб залишитися при владі ще на чотири роки", - розповідає пан Ліхтман.

Його питання стосуються різних тем, в тому числі зовнішньої політики, результатів проміжних виборів до конгресу, а також ступеня харизматичності кандидата і навіть пов'язаних з його ім'ям скандалів.

"Якщо відповіді на шість або більше питань негативні, партія влади програє президентські вибори, якщо негативних відповідей менше шести, то виграє", - пояснює історик.

І як же складається картина на даний момент?

"Чіткої відповіді моя модель ще не дає, проте хмари згущуються, скоріше, над демократами", - констатує пан Ліхтман.

Новини на цю ж тему