"Полонез" на ваші "Іскандери"! З промови Лукашенка зник союзник

Лукашенко і Путін Копирайт изображения Getty

У двогодинній промові на П'ятих Всебілоруських народних зборах президент Олександр Лукашенко наполегливо наголошував: "Ми всього досягли самі!". І, всупереч традиції, жодного разу не згадав про "братні плечі" найближчого союзника, Росії.

Союзник, дійсно, підпсував економічний звіт про виконання завдань цієї п'ятирічки і втручається в приємні плани на п'ятирічку наступну. Причому набір неприємностей збігся в часі з головним суспільно-політичним заходом білоруської влади - народним віче, як називають його в офіційних ЗМІ; "Пародією на з'їзд КПРС", як ятрить непідконтрольний інтернет.

_______________________________________________________________

Що таке Всебілоруські народні збори

Всебілоруські народні збори, які ініціював президент Лукашенко, вперше відбулися в 1996 році. Потім збиралися в 2001, 2006 і 2010 роках. Для участі в форумі з'їжджаються обрані в трудових колективах і запрошені владою делегати, які мають представляти зріз білоруського суспільства - від студентів до пенсіонерів, від чиновників різних рангів до робітників, трактористів і силовиків. На нинішньому з'їзді 2 500 делегатів і 150 запрошених гостей. Збори тривали два дні й закінчилися в четвер. _______________________________________________________________

Форма організації та проведення Всебілоруських народних зборів дійсно схожа на радянські з'їзди: звіт голови держави про досягнення за минулу п'ятирічку, завдання на п'ятирічку майбутню; виступи делегатів; схвалення основних положень програми соціально-економічного розвитку країни. Концерт для делегатів увечері. Безкоштовне харчування, розселення в готелях, підвезення-вивезення, посилений режим роботи міліції...

Півтора дні мають працювати "прямі лінії" для охочих повідомити владу про свою проблему. Пересувні студії білоруського телебачення демонструють, як активно "люди з вулиці" і фахівці, що не потрапили на форум, залучені до турбот про долю країни.

Копирайт изображения president.gov.by
Image caption Всебілоруські народні збори за своїм форматом дуже нагадують радянські з'їзди

Президент Лукашенко в промові на форумі наголосив, що все це – "не парадний захід, не данина ритуалу, а перевірена часом форма зв'язку влади з народом".

Напередодні цьогорічного зібрання урочисто відкрили оновлену Дошку пошани на площі Державного прапора. Поправка часу: в розданих делегатам портфелях, окрім робочих документів, - планшет Samsung Galaxy Tab.

До нинішнього з'їзду у Всебілоруських народних зборів з'явився свій гімн. Критики, щоправда, натякають на двозначність рядка: "Біловезька пуща - навік!", нагадуючи, що саме в Біловезькій пущі ліквідували СРСР.

Московські "подарунки" до білоруського віче

Поки президент Лукашенко коротко пояснював видимі невдачі минулої п'ятирічки "просілими" через кризу російським і західним ринками, критикував ЄАЕС за створення підприємств, що дублюють одне одного, і знову вимагав від євразійської інтеграційної структури обіцяного загального ринку без вилучень і обмежень, новинні стрічки розмістили серед президентських цитат тривожну новину: п'ятьом білоруським птахофабрикам заборонили постачати товари в Росію.

Через кілька годин Россільгоспнагляд повідомив, що може повністю заборонити постачати молочну продукцію з Білорусі - у російської ветслужби знову виникли претензії до її якості.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Російська заборона на постачання деяких видів продовольства з Білорусі сильно вдарила по сільському господарству країни

За день до віча аналітики російського ринку раптом виявили, що Білорусь засипала російські прилавки баклажанами, і, засумнівавшись, що "синенькі" визрівають у союзних широтах, попросили перевірити білоруські дані про ввезення овочів й інших екзотичних продуктів.

Але найнеприємніше - Москва оголосила, що знизить постачання російської нафти до Білорусі в третьому кварталі на 2 млн тонн порівняно з встановленим графіком.

Очільник Міненерго Росії Олександр Новак заявив про це 17 червня, нагадавши, що Мінськ заборгував "Газпрому" понад 250 млн доларів і не поставляє в Росію вироблені на білоруських заводах нафтопродукти.

Мінськ давно оскаржує ці претензії, вимагаючи справедливої ціни на газ і нагадуючи, що, за угодами, підписаним в ЄАЕС, Росія через недопостачання бензину може знизити постачання нафти - але не більше, ніж на 10% від запланованого. До того ж Мінськ, згідно з цими документами, має право не постачати бензин, якщо російська ціна виявиться нижчою за ринкову.

Білоруські міністри неодноразово говорили з пересердя, що немає сенсу працювати собі в збиток. При цьому згадували і про падіння виручки за більший обсяг проданих у Росію інших товарів - через розрахунки в рублях, що знецінюються, і несвоєчасність оплат.

Але ж найнеприємніше те, що всього кілька тижнів тому, на початку червня, на білорусько-російському форумі регіонів у Мінську президенти Росії і Білорусі дали зрозуміти, що нафтогазового питання не існує, а є суперечка господарських суб'єктів, яку можна розв'язати.

А тут - на тобі! "Ультиматум без оголошення війни", як зауважує аналітик порталу "Білоруси і ринок" Тетяна Маненок.

"Полонез" на ваші "Іскандери"

"Зараз між Білоруссю і Росією назріває чергова нафтогазова війна, загострюється низка серйозних протиріч. Для експертів це очевидно, і інтрига була в тому, чи зірветься Лукашенко на трибуні Всебілоруських зборів на якийсь експромт, як це було, наприклад, у квітні під час його послання народу і парламенту – тоді були різкі випади на адресу Москви і її політики. Ну, цього разу Лукашенко про відносини з Росією вирішив говорити як про небіжчика - або добре, або нічого. Гарного сказати не міг ", - зазначає політичний аналітик Олександр Класьковський.

"Пікантність "промови із замовчуванням" ще й у тому, що підкилимно на зло Росії, як подарунок Всебіоруським зборам, Лукашенко підніс нещодавні успішні випробування реактивної системи залпового вогню "Полонез", - зауважує експерт.

Білоруський "Полонез", успішно випробуваний, як наголосив Лукашенко, "не десь у пустелі", а в густонаселених районах країни, обіцяє стати вигідним товаром на міжнародному ринку озброєнь і переоснастити білоруську армію.

Копирайт изображения president.gov.by
Image caption Білоруський "Полонез" має стати альтернативою російському "Іскандеру"

За оцінкою військового експерта Олександра Алесіна, "Полонез" за характеристиками відповідає російському оперативно-тактичного комплексу "Іскандер". "Точніше, його версії "М" з дальністю стрільби до 500 км, оскільки дальність експортної версії "Е" (280 км) вже незабаром може бути досягнута і навіть перевершена "Полонезом", - додає експерт.

"Тривалий час білоруський командувач сподівався на допомогу Росії в оснащенні білоруської армії ракетною зброєю. Але Росія не захотіла тут підставити плече, довелося своїми силами і за допомогою братнього Китаю створювати ось таку білоруську зброю відплати. А ще, серед інших своїх образ, Лукашенко затаїв образу на те, що Росія не дає сучасного озброєння", - вважає Олександр Класьковський.

"Оскільки він (Лукашенко. – Ред.) говорив про диверсифікацію експорту - а нині велика частина експорту йде саме в Росію - то де-факто це означає невіру в братську інтеграцію, білорусько-російський союз, і поступовий дрейф подалі від Росії, яка не може дати сучасних технологій і джерел для динамічного розвитку Білорусі", - додає експерт.

Обійдемось без вас

Президент Лукашенко поставив завдання в наступні п'ять років 52% експорту відправити до країн Азії та Китаю, щоб "надолужити згаяне" у відносинах з Євросоюзом і США.

"Конструктивна різнопланова співпраця з Євросоюзом відповідає нашим національним інтересам. Ключове завдання на перспективу - повна нормалізація відносин і вихід на укладання базової угоди між Білоруссю і Євросоюзом", - заявив глава держави.

Лукашенко визнає, що минула п'ятирічка була проблемною. Експерти, аналізуючи звіти уряду, кажуть про невиконання 10-13 запланованих пунктів економічного зростання. При цьому президент ставить завдання увійти до списку передових країн за економічним розвитком, забезпечити в структурі економіки 50% "середньотехнологічних" виробництв і 5% - високотехнологічних.

При цьому Лукашенко наполягає: білоруська модель господарювання повинна бути збережена, "шокова" терапія і реформи неприпустимі, зміни в політичному ландшафті допустити неможливо.

Копирайт изображения president.by.gov
Image caption У планах Олександра Лукашенка - побачити Білорусь серед передових країн за економічним розвитком

"Білоруського економічного дива вже немає, - зауважує політичний аналітик Олександр Класьковський. - І де-факто керівництво Білорусі це визнає більш ніж скромними цифрами на нову п'ятирічку. 12-15% зростання ВВП - це не ті 68%, які планувалися на попередню".

"Але якщо навіть за п'ятирічку прирости будуть на 15% - по 3% ВВП на рік - це, в кращому випадку, на рівні середньосвітових темпів розвитку. Так ми збережемо розрив від розвинених країн. А Лукашенко ставить завдання розвитку з випередженням. Тобто навіть в офіційних показниках є визнання кризи білоруської моделі", - пояснює експерт.

І додає: "Самозбереження підштовхує владу до напівреформи - будуть відсікати хвіст у кілька прийомів і максимально продовжать білорусам агонію старої системи, переконуючи, що війна - це ще гірше. Реформи, якщо коротко, - це розширення простору свободи, а це категорично протипоказано створеній в країні тоталітарній системі ".

Втім, завжди є надія на диво.

Президент Лукашенко сформулював своє очікування дива, доручивши білоруським геологам таки знайти "золотий запас" в білоруських надрах.

"Доведіть, що корисних копалин немає. Ніхто не сказав, що немає. Значить - так! Шукайте!", - наказав білоруський президент.

Новини на цю ж тему