Смоленська катастрофа: Польща продовжує шукати винних

Смоленськ Копирайт изображения Getty

Польський суд цього тижня озвучив перший обвинувальний вирок у справі про авіакатастрофу, в якій загинув президент Лех Качинський.

Призначена навесні нова слідча група, яка вивчає обставини катастрофи, вирішила провести ексгумацію жертв аварії понад шестирічної давнини.

Причини катастрофи уже давно стали в Польщі предметом запеклих політичних дебатів. У партії "Право і справедливість" Ярослава Качинського, брата покійного президента, ставлять під сумнів результати попереднього розслідування.

10 квітня 2010 року під російським Смоленськом розбився президентський літак Ту-154М, який прямував на урочистості з нагоди 70-річчя Катинської трагедії. На його борту перебували, зокрема, президент з дружиною, члени парламенту, керівники всіх видів Збройних сил Польщі.

Всі 96 пасажирів та членів екіпажу літака загинули.

Розслідування базованого в Москві Міждержавного авіаційного комітету назвало головною причиною катастрофи помилку екіпажу.

Польські слідчі, які досліджували обставини катастрофи паралельно, додають, що частина вини лежить і на російській стороні. Зокрема, на диспетчерах смоленського аеропорту.

Деякі польські політики – представники партії "Право і справедливість", до якої належав покійний президент, - ставили під сумнів результати обох цих розслідувань.

Минулого року, коли партія "Право і справедливість" прийшла до влади в Польщі, її представники заявляли, що можуть оскаржити підсумки розслідування катастрофи.

Перший вирок

Колишнього заступника голови Бюро охорони уряду – польського відповідника українського Управління державної охорони - генерала Павла Белявного засудили до 18 місяців ув’язнення з випробувальним терміном на три роки, штрафу та п’ятирічної заборони роботи в Бюро.

Копирайт изображения Getty
Image caption Брат покійного президента сподівається, що вироків у справі смоленської авіакатастрофи буде більше

Його визнали винним у злочинній недбалості у зв’язку з організацією президентського перельоту.

Наразі немає даних, чи пан Белявний подасть апеляцію на вирок. Протягом судового процесу, який тривав півтора року, він не визнавав себе винним.

Тим не менше, перший обвинувальний вирок польського суду щодо катастрофи уже прокоментував лідер правлячої партії "Право і справедливість", брат-близнюк покійного президента Ярослав Качинський.

"Сподіваюся, що таких вироків буде ще більше", - заявив він.

Пан Качинський формально не обіймає жодних посад у виконавчій владі Польщі, однак коментатори кажуть, що він має сильний вплив як на чинного президента Анджея Дуду, так і на прем’єра Беату Шидло.

Міністр оборони Польщі Антоній Мацєревич вказав на "диспропорцію між масштабом трагедії, відповідальністю підсудних та вироком".

Копирайт изображения Getty
Image caption За президентства Леха Качинського його брат-близнюк Ярослав певний час очолював уряд

"Але судді та суди є незалежними, і ми, звичайно, поважаємо це рішення", - додав він.

У Варшаві триває суд у справі Томаша Арабського - колишнього голови канцелярії тодішнього прем’єра Дональда Туска. Родичі 14 жертв катастрофи звинувачують його за статтею про неналежне виконання обов’язків державного службовця при організації того перельоту. Можливо, в рамках цього процесу до суду як свідків викличуть екс-прем’єра Дональда Туска та колишнього главу МЗС Радослава Сікорського.

"Моральна відповідальність"

Чимало польських коментаторів називають пана Мацєревича суперечливою, а то й одіозною фігурою.

Свого часу очолював парламентську групу, створену партією "Право і справедливість" для незалежного розслідування причин смоленської катастрофи.

На третю річницю аварії група презентувала доповідь, у якій вірогідною причиною катастрофи був названий вибух.

Копирайт изображения AP
Image caption Раніше нинішній міністр оборони Польщі Антоній Мацєревич припускав, що причиною падіння президентського літака міг бути вибух

Експерти, причетні до офіційного розслідування смоленської аварії, розкритикували цю доповідь. У ЗМІ звучали сумніви щодо компетенції експертів, залучених групою Мацєревича до роботи.

Утім, для багатьох прихильників "Права і справедливості" результати роботи цієї групи є доказом того, що катастрофа президентського літака була навмисно зрежисованою, а в тому, щоб приховати "правду про Смоленськ" зацікавлені в тому числі представники тодішньої польської влади.

На меморіальних урочистостях з нагоди шостої річниці катастрофи у квітні цього року Ярослав Качинський назвав "морально відповідальним" за аварію чинний на той час уряд Дональда Туска – нинішнього голови Європейської Ради.

У партії пана Туска називають такі закиди "абсурдними".

Тим не менше, відповідь на питання про те, була смоленська катастрофа наслідком трагічного збігу обставин чи спланованим актом знищення польської еліти, - один з головних чинників радикального політичного поділу польського суспільства, який констатують тамтешні соціологи.

Береза чи вибух?

Так чи інакше, після минулорічної зміни влади у Польщі представники "Права і справедливості", які самостійно сформували уряд, припустили, що оскаржать результати розслідування аварії.

У лютому цього року міністр оборони утворив нову комісію з розслідування обставин катастрофи. Її очолив доктор Вацлав Берчинський, який раніше співпрацював з "групою Мацєревича".

Копирайт изображения Getty
Image caption Цього року польська прокуратура створила нову слідчу групу, яка займатиметься справою смоленської авіакатастрофи

Серед його планів – створити точну модель крила Ту-154М та подивитися, як вона поведе себе при зіткненні з деревом. Річ у тому, що польське та російське офіційні розслідування показали, що безпосередньою причиною падіння президентського літака стало його зіткнення на висоті близько п’яти метрів зі стовбуром берези.

"Смоленська береза" стала одним з символів катастрофи, її зображення навіть розмістили на пам’ятній монеті, однак скептики не вірять, що дерево могло відірвати крило величезного лайнера і навіть запустили в мережу мем про "броньовану березу".

У квітні цього року пан Берчинський заявив, що його комісія має у своєму розпорядженні матеріали, які свідчать про те, що "з величезною ймовірністю, майже з впевненістю можна стверджувати, що літак розпався у повітрі".

У опозиційній партії "Громадянська платформа" - саме до неї належав тодішній прем’єр Дональд Туск - до заяв Берчинського ставляться скептично.

"Він знав причини катастрофи в Смоленську ще до того, як почав їх досліджувати", - заявив депутат Сейму Цезарій Томчик.

Пізніше він звинуватив чинну владу у спекуляціях на темі смоленської катастрофи.

"Я вже задумуюсь, чи не намовить міністр Антоній Мацєревич міністра освіти…, щоб в 1-3 класах не запровадити, як у Північній Кореї, новий предмет – "Науку про Смоленськ", - заявив пан Томчик .

Копирайт изображения Getty
Image caption Не всі у Польщі з довірою ставляться до результатів "офіційних" розслідувань

У "Праві і справедливості" відповіли: опозиція відчуває "комплекс провини за Смоленськ".

"Правда (про Смоленськ. – Ред.) вийде на яв, і дуже можливо…, що знайдуться люди з опозиції, які будуть за це нести кримінальну відповідальність. Я знаю, що можна приховувати Смоленськ сміхом, але правда вийде на яв", - заявила нещодавно Кристина Павлович з "Права і справедливості".

Коментатори звернули увагу: варшавський суд у рішенні щодо генерала Бєлявного визначив, що немає жодних причин вважати причиною катастрофи замах з використанням вибухових матеріалів.

Однак у "Праві і справедливості" пояснили, що суддя не мав повноважень для такої заяви.

"Суд не досліджував, мав місце замах чи ні, бо не мав для цього достатніх доказів", - сказала речниця партії Беата Мазурек.

Тобто сумніви у тому, що саме стало причиною аварії, у правлячої партії залишаються.

Ексгумації за шість років

Тим часом польська прокуратура продовжує слідство, яке має на меті визначити конкретних винних у смоленській катастрофі.

Навесні минулого року прокуратура видала постанову про оголошення підозри двом диспетчерам смоленського аеропорту, однак, власне, оголосити їм цю підозру досі не вдалося.

Копирайт изображения Getty
Image caption Чимало поляків сумніваються у доцільності ексгумації тіл жертв смоленської катастрофи через шість років після аварії

У березні цього року новопризначений генпрокурор Збігнєв Зьобро утворив нову слідчу групу, яка займатиметься справою про смоленську катастрофу на чолі зі своїм заступником Мареком Пасьонеком.

Цього тижня на зустрічі з родичами жертв смоленської катастрофи пан Пасьонек заявив, що для потреб слідства необхідно провести ексгумацію всіх тіл жертв катастрофи, яких раніше не кремували, - навіть якщо на це не дадуть дозволу їхні родини.

"Всебічні патологоанатомічні дослідження, в тому числі з використанням комп’ютерної томографії, токсикологічні та ДНК-дослідження матимуть істотне значення для визначення травм жертв та причин їхньої смерті, а також реконструкції ходу катастрофи та її причин", - заявили у Генпрокуратурі Польщі.

У повідомленні відомство конкретизувало: "навмисні дії третіх осіб в літаку та на землі" залишаються однією з гіпотез, які розглядають слідчі.

Попри те, що раніше у Польщі вже ексгумували кілька тіл загиблих під Смоленськом – при цьому виявивши принаймні шість випадків, коли у труні виявилося тіло іншої жертви – рішення прокурорів викликало неоднозначну реакцію як серед "смоленських родин", так і в польському суспільстві.

Копирайт изображения EPA
Image caption У опозиції кажуть, що партія "Право і справедливість" спекулює на смоленській катастрофі

"Я стою над могилою мого чоловіка, але не знаю, чи там не лежить парадний мундир, який я передала в Москву. У мене нема жодної довіри до розтинів, які провели російські прокурори. Я не довіряю росіянам", - заявила Ева Бласік, вдова командувача Військово-повітряними силами Польщі Анджея Бласіка.

"Я не знаю, як ексгумація повинна прояснити загальновідомі причини катастрофи. Це свого роду некрофілія, як пана Мацєревича, так і панів прокурорів", - сказав Павел Дереш, вдівець загиблої під Смоленськом депутатки Сейму Йоланти Шиманек-Дереш.

"Я протестую проти ексгумації тіла моєї дружини. Це негуманно, це не по-людськи, це порушить мир у моєму домі, мій спокій, спокій моєї родини", - додав він.

А опитування, проведене на замовлення тижневика Newsweek, показало, що лише 19% поляків згодні з тим, що прокуратура повинна ексгумувати тіла всіх жертв Смоленська - навіть без згоди їхніх родин. Протилежної точки зору дотримуються 60% респондентів.

Новини на цю ж тему