Експерти про "брекзит": погана новина для України

Київ Копирайт изображения AFP

Експерти в Україні кажуть про негативні наслідки референдуму у Британії не лише для Євросоюзу, але й для України.

Зокрема, деякі з них тепер сумніваються у збереженні санкцій ЄС проти Росії.

ВВС Україна дізнавалася в експертів, якими ще можуть бути наслідки історичного референдуму для України.

Юрій Полунєєв, економічний аналітик, колишній член ради директорів по Україні, Румунії, Молдові, Грузії та Вірменії при ЄБРР

Поки що завчасно говорити про те, якими будуть найближчі кроки у самій Британії, але очевидно, що слід чекати перезавантаження уряду, появи достатньо впливових політичних трендів.

Для Євросоюзу це новий удар по єдності. По суті, проект ЄС "Німеччина плюс сателіти" опиняється під загрозою. Думаю, можна передбачати, що в інших країнах, котрі не задоволені діяльністю ЄС, можуть відбуватися подібні події і процеси, аж до проведення нових референдумів.

Думаю, від сьогодні Євросоюз стає ще слабшим утворенням, ніж досі. Тобто наслідки для Євросоюзу дуже серйозні.

Важко сказати напевне, скільки плюсів і мінусів після виходу із ЄС буде для самої Британії, але думаю, що "рахунок" приблизно однаковий.

Щодо України, то це дуже негативний момент. Результати референдуму можуть означати, що у своїх євроінтеграційних амбіціях вона втрачає дуже потужного союзника, яким була Британія.

По-друге, громадська думка в Україні може достатньо сильно розділитися. Можуть посилитися тенденції щодо недоцільності вступу до Євросоюзу як майбутньої політичної мети.

А значить, це послабить позиції тих політичних сил, які активно просувають ідею приєднання України до Євросоюзу і посилить позиції тих, хто хоч і перебуває у меншості, але підтримує ідею орієнтуватися на власні сили, а також відновлювати економічні відносини із Росією чи Китаєм.

Стратегічна мета - євроінтеграція як політичний курс - опиняється під певним знаком питання.

Копирайт изображения PA

Володимир Горбач, експерт Інституту євроатлантичного співробітництва

Референдум посилив сумніви щодо того, що Європейський Союз існуватиме вічно.

Для України, на жаль, це означає, що вона менше може сподіватися на підтримку Євросоюзу, оскільки він буде занурений у власні проблеми, найголовнішою із яких стає розлучення із Британією.

Переговори можуть затягтися на достатньо довгий термін, тому весь цей час увага європейських лідерів не буде прикута до України. Це той негатив, який отримують українці.

З іншого боку, це великий урок самостійності не лише для Британії, але й для України. Вона змушена буде сама собі давати раду.

Щодо відносин України і Британії. Велика Британія для українців - це, перш за все, один із підписантів Будапештського меморандуму, гарант безпеки і недоторканості України. Тому на неї розрахунок в Україні завжди був більший, аніж на Німеччину і Францію.

Думаю, ця глобальна роль Британії для України залишиться. Але оскільки Британія добровільно відмовляється від того, щоб впливати на європейську політику, слід чекати, що баланс всередині самого ЄС буде змінений не на користь України. Принаймні, у питанні протистояння України і Росії через війну на сході України.

Копирайт изображения Reuters

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова

Однозначно можна сказати, що це недобра новина для України.

Хоча коли вести мову про перспективи запровадження безвізового режиму для України, то я не думаю, що останні новини із Британії загальмують цей процес. Якщо, звісно, гору не візьмуть популістські заяви. Ті, хто знає, що стоїть за безвізовим режимом, розуміють, що це не має ніякого стосунку до тих проблем, від яких зараз найбільше страждає Євросоюз: "безвіз" не загрожує ані потоком нелегальних мігрантів, ані потоком робочої сили з України.

Головний негативний наслідок для України - це подальше "розкручування" теми євроскептицизму. Ми вже й так бачимо певне розчарування серед громадян порівняно зі сподіваннями ще рік-два тому, оскільки не виправдалися очікування на швидкі позитивні зміни, у тому числі щодо запровадження безвізового режиму.

Думаю, зараз з'являється величезний простір для роботи російської пропаганди із українським суспільством.

Те, що, на мій погляд, практично очевидно: подальші рішення щодо продовження санкцій ЄС проти Росії навряд чи будуть позитивними для України. Насамперед через те, що підірвана і без того хитка єдність в Євросоюзі.

Хоча зараз, звісно, є шок у всіх. Слід почекати кілька днів чи тижнів, поки всі заспокояться, щоб остаточно зрозуміти, що сталося і що робити далі.

Але вже зараз досить потужно лунають заклики правих політичних сил у низці країн, заклики проводити "Фрекзіт" чи "Некзіт". І все це, звісно, не додасть єдності для колективних рішень ЄС, особливо коли це стосуватиметься національних інтересів тієї чи іншої країни-члена Євросоюзу.

Новини на цю ж тему