"Брекзит": що далі?

Брекзит

Велика Британія проголосувала за те, щоб вийти зі складу Європейського Союзу.

Ось що, ймовірно, відбудеться далі:

Світанок

О шостій ранку за лондонським часом (о восьмій за Києвом) оголосили про те, що британці проголосували за "брекзит".

Перше й головне – це не означає, що Британія припиняє своє членство у Союзі негайно.

Велика Британія наразі, як і раніше, залишатиметься в ЄС.

Одначе процес виходу запуститься.

Заява Кемерона

Прем’єр-міністр Девід Кемерон у п’ятницю вже анонсував свою відставку, пояснивши, що очолюватиме британський уряд у його нинішньому складі ще протягом трьох місяців – до з’їзду Консервативної партії у жовтні.

"Це рішення далося мені нелегко, але воно в інтересах держави та стабільності", - сказав він.

Пан Кемерон додав, що не має права "бути капітаном корабля" після того, як більшість британців висловилися за зміну його курсу, водночас пообіцявши працювати над стабільністю в країні після рішення про "брекзит".

Так чи інакше, питання нового лідера Консервативної партії вирішуватиметься протягом наступних кількох місяців і напевно не додасть визначеності у переговорах Британії щодо виходу з ЄС.

Реакція ринку

Після оголошення перших результатів референдуму курс фунта щодо долара США впав до найнижчої позначки з 1985 року.

А лондонський фондовий ринок відреагував на новину про "брекзит" 8-відсотковим падінням.

У Банку Англії заявили, що "ретельно спостерігають за розвитком подій" і вживатимуть "усіх необхідних заходів" задля підтримання монетарної стабільності.

Копирайт изображения PA
Image caption Девід Кемерон заявив, що не має права "бути капітаном корабля" після того, як більшість британців висловилися за зміну курсу
Копирайт изображения ETX CAPITAL
Image caption Курс фунта після новини про "брекзит" впав до багаторічного мінімуму

Голова Банку Марк Карні, найімовірніше, протягом наступних годин і днів стане однією з ключових фігур. Швидше за все, зважаючи на масштаб змін у ЄС після результатів британського референдуму, оперативно реагуватиме на ситуацію і Європейський центральний банк.

Раніше у таборі прихильників виходу з ЄС припускали, що ринок відреагує на такий результат референдуму короткостроковим "сплеском" на ринках, однак передбачали, що ситуація швидко повернеться до норми.

Реакція ЄС

Усі лідери Євросоюзу бажали, аби Британія залишилася в ЄС.

У своїй заяві голова Європейської Ради Дональд Туск від імені 27 лідерів країн-членів ЄС заявив, що вони мають намір "зберегти єдність двадцяти сімох".

"Неможливо передбачити політичні наслідки цієї події, особливо для Великої Британії", - сказав він.

Пан Туск запропонував 27 лідерам країн ЄС неформально зустрітися на полях саміту Євросоюзу наступного тижня.

Копирайт изображения AFP
Image caption Дональд Туск сказав, що наступного тижня відбудеться і саміт ЄС, і неформальна зустріч лідерів 27 країн-членів - без Британії

Що станеться на цьому саміті, спрогнозувати важко. Враховуючи, що голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер припустив, що "розкольників з відкритими обіймами не зустрічатимуть", атмосфера на цьому зібранні досить швидко може стати токсичною.

Лідери країн ЄС, стурбовані зростанням популярності популістських євроскептичних партій у своїх державах, ймовірно, виступлять зі спільною декларацією, яка демонструватиме їхню єдність.

Вірогідно, від Британії вимагатимуть означити свою позицію у ключових питаннях взаємодії з ЄС, зокрема, у питанні вільного пересування, аби упевнитись, що 2,9 млн громадян країн ЄС, які живуть у Британії, не депортують.

Натиснути на кнопку виходу

Вихід з Євросоюзу формально починається введенням в дію 50-ї статті Лісабонського договору.

Раніше Девід Кемерон говорив, що у разі, якщо британці проголосують за "брекзит", він зробить це без зайвих зволікань.

Однак у п’ятницю прем’єр заявив, що запускати 50-ту статтю та проводити переговори про вихід Британії з ЄС буде новий голова уряду. Тобто станеться це не раніше, ніж за кілька місяців.

Річ у тому, що після запуску дії цієї статті, повернутися в ЄС Британія зможе лише у разі одностайної згоди на це з боку всіх держав-членів Союзу.

Вихід зі складу ЄС не є автоматичним процесом. Він є предметом переговорів з країнами, які залишаються в Союзі.

Закінчити ці перемовини потрібно протягом двох років після запуску 50-ї статті, однак Європейський парламент матиме право ветувати будь-яку нову угоду, яка формалізуватиме стосунки між Великою Британією та ЄС.

Роль парламенту

Більшість з 650 британських парламентарів є прихильниками того, аби Британія залишилася в ЄС. І, хоч вони повинні поважати волю британців, вони не залишатимуться осторонь процесу.

Копирайт изображения AFP
Image caption Британський парламент не залишатиметься осторонь подальших подій

Близько 450 представників різних парламентських партій виступають за те, щоб умовою будь-яких перемовин про вихід з ЄС було продовження перебування Британії у спільному з Євросоюзом ринку.

На практиці це означатиме, що Британія не закриватиме свої кордони для робочої сили з країн ЄС та продовжуватиме здійснювати виплати до казни Союзу. Вони стверджують, що це буде цілком законно: адже прихильники "брекзиту" не конкретизували, які саме стосунки з ЄС вони хочуть встановити після виходу з його складу.

Прихильники "брекзиту", у свою чергу, закликають ухвалити закони, які чітко вкажуть шлях до формального виходу Британії з ЄС ще до наступних парламентських виборів у Британії, призначених на 2020 рік. Йдеться, зокрема, про скасування дії Закону про Європейські Співтовариства 1972 року, який зробив країну членом Європейського Економічного Співтовариства, попередника Євросоюзу.

Новини на цю ж тему