Порошенко підтримав право кримських татар на самовизначення

Петро Порошенко Копирайт изображения UNIAN

Президент Петро Порошенко наголосив на необхідності внести зміни до Конституції, аби надати кримським татарам право на самовизначення у складі України. Про це він сказав під час урочистого засідання Верховної Ради з нагоди Дня Конституції.

У своєму виступі він також повідомив, що закон про зміни до Конституції в частині правосуддя буде оприлюднений у середу, 29 червня, і вкотре озвучив умови, за яких можлива децентралізація на Донбасі.

"Ми повинні почати процес внесення змін і доповнень до розділу 10 Конституції України, який називається "Автономна Республіка Крим", - сказав пан Порошенко.

"Ці зміни в повній мірі виходять з невід'ємного права кримськотатарського народу на самовизначення у складі суверенної і незалежної Української Держави", - зазначив він.

Раніше голова меджлісу, депутат Верховної Ради Рефат Чубаров неодноразово заявляв, що очікує внесення до української конституції змін, які б закріпили право на самовизначення кримськотатарського народу.

"Ми виходимо з того, що в цьому розділі (розділі 10 Конституції України. - Ред.) має бути дуже чітко прописано, що кримська автономія утворюється на основі права кримськотатарського народу на самовизначення в складі Української держави", - заявляв пан Чубаров у травні.

Передумови децентралізації

Торкнувшись ситуації на Донбасі та передбаченої мінськими угодами децентралізації, пан Порошенко заявив, що Україна повернеться до розгляду змін до Конституції в частині децентралізації лише після того, як на Сході встановиться тривале перемир'я.

"Очевидно, що для внесення змін до Конституції в цій частині (децентралізації. - Ред.) є чіткі попередні умови, перш за все в сфері безпеки. Повинен бути встановлений повний і тривалий режим припинення вогню", - сказав він.

Президент вкотре наголосив, що Росія повинна вивести всі свої війська, зброю і техніку з території України. Втім, Москва неодноразово заперечувала пряму військову участь у конфлікті на Сході України.

Крім того, за словами пана Порошенка, має відбутися роззброєння всіх незаконних збройних формувань і встановлення зон безпеки.

"Важливою гарантією від військових провокацій і дотримання режиму припинення вогню, а також забезпечення безпеки майбутнього виборчого процесу має стати розміщення збройної поліцейської місії ОБСЄ", - додав він.

Копирайт изображения dpsu.gov.ua
Image caption Тривалий режим припинення вогню - ключова передумова децентралізації, каже пан Порошенко

Місцеві вибори на Донбасі мають відбутися відповідно до українського законодавства і стандартів ОБСЄ, наголосив пан Порошенко.

"Тільки за дотримання цих умов я буду готовий звернутися до Верховної Ради із закликом проголосувати за ці зміни в другому читанні", - сказав він і додав, що "це відбудеться не сьогодні, не завтра, і не 4 липня, як деякі поширюють, а коли будуть виконані чіткі попередні умови безпеки".

Президент також запевнив, що позиція Києва щодо внесення змін до Конституції в частині децентралізації "знаходить повне розуміння" з боку європейських партнерів.

Новини на цю ж тему