Суд над Александровською: зміни до Конституції за 9 тис. доларів?

Image caption Александровська: я ніколи не порушувала законів.

Багаторічну очільницю місцевого осередку КПУ (до заборони партії), депутата Верховної Ради чотирьох скликань, праву руку Петра Симоненка, "харківську Крупську" Аллу Александровську звинувачують у сепаратизмі та спробі підкупу депутатів місцевих рад.

За даними СБУ, депутатів хотіли підкупити, щоб ті прийняли звернення до Верховної Ради та президента про внесення змін до Конституції щодо федералізації України.

Пані Александровська всі звинувачення відкидає і заявляє, що ніколи не порушувала законів.

З моменту затримання, яке сталося по обіді 28 червня, минуло більше доби, а суд так і не зміг обрати їй запобіжний захід. Захист "засипав" суд клопотаннями і зрештою заявив про відвід судді.

"Посягання на територіальну цілісність"

Прокуратура вимагає для Александровської "тримання під вартою". Іншого варіанту стаття Кримінального кодексу, за якою звинувачують екс-комуністку, не передбачає.

"Колишньому народному депутату оголошено підозру за двома статтями Кримінального кодексу України. Це ч. 2 ст. 110 - "Посягання на територіальну цілісність та недоторканність України" та ст. 369, це "Надання неправомірної вигоди службовій особі", - розповіла Віта Дубовик, прес-секретар прокурора Харківської області.

"Пенсіонерку", як визначила себе в суді Алла Александровська, затримали у вівторок, після обшуку, який провели в її квартирі слідчі СБУ. Процесуальні дії тривали весь день, а ввечері 68-річну жінку відвезли до лікарні.

На поведінку слідчих Александровська не скаржиться.

Image caption СБУ підозрює екс-депутата у посяганні на територіальну цілісність України.

"Я зранку була в магазині, ходила купити овочі. Повертаюсь додому, біля квартири мене чекають люди. Я визирнула у вікно під'їзду - дивлюсь, там вже теж люди. Кажуть: "Ми з обшуком". Я викликала адвоката. Вони дочекались, і вже разом з адвокатом ми зайшли до квартири. Я не дуже знаю процесуальні тонкощі, але, здається, вони дотримувалися", - розповіла про своє затримання Александровська.

В суді, куди Александровську доправили з лікарні (із характерними слідами крапельниці на руці), вона категорично заявляє про невинуватість: "Я ніколи не порушувала законів України!".

На стан здоров'я комуністка також не скаржиться і пояснює: до лікарні її відвезли з процесуальних міркувань. Медичне обстеження необхідне, щоб засвідчити відсутність фізичних ушкоджень та оцінити загальний стан.

"Сценарій російських спецслужб"

Аллу Александровську та її сина Олександра (заочно, оскільки він перебуває на території РФ), звинувачують у спробі реалізувати сценарій на замовлення російських спецслужб. За даними СБУ, вони пропонували депутатам місцевих рад (у справі фігурують міські ради Вовчанська, Зміїва та Південного Харківської області) прийняти звернення до Верховної Ради та президента про внесення змін до Конституції щодо федералізації України.

Image caption Захист заявив суду відвід.

Ціна одного результативного голосування - 9 тис. доларів США. Служба безпеки також оприлюднила деталь, що начебто російським кураторам "послуга" обійшлася у кілька разів дорожче, а частину грошей виконавці привласнили.

"За задумом політичних диверсантів, придбані в такий спосіб "законотворчі ініціативи" місцевих рад та наступні замовні публікації в ЗМІ дали б путінській дипломатії підстави звинуватити українську владу перед міжнародною спільнотою в ігноруванні волі народу, який нібито вимагає федералізації та надання окремим регіонам додаткових повноважень", - заявили в СБУ.

Проте сценарій не втілили у життя, запевняють правоохоронці. 24 червня, напередодні сесії міськради Південного, посередника затримали під час передачі передплати посадовій особі ради. Результатом стало кримінальне провадження, за яким нині Александровська опинилась на лаві підсудних.

"Україна - моя батьківщина"

"Я категорично спростовую те, в чому мене звинувачують. Україна - моя батьківщина. Я багато років публічно працюю. Я ніколи не порушувала законів, не вчиняла нічого кримінального і не планувала! Тому єдине, чого я хочу і на що сподіваюсь - що Україна стане правовою державою", - заявила журналістам Алла Александровська.

Судове слухання про обрання запобіжного заходу, призначене на 13.00 середи, почалося з затримкою у півтори години. Звинувачення виправляло технічну помилку. У клопотанні про обрання запобіжного заходу прокуратура забула вказати "тримання під вартою".

Але до власне обрання суд дійде ще не скоро. Захист методично заявляє один за одним клопотання: відвід секретарю суду, виключення слідчого СБУ з учасників процесу, відвід слідчому, перенесення засідання. Щоразу суддя змушена оголошувати перерву та йти в дорадчу кімнату для складання ухвали. Переважно з відмовами.

Зрештою, коли черга доходить до звинувачення, прокурор надає захисту уточнену ухвалу. Документ виправили - додали 5 слів: "у вигляді тримання під вартою". Скориставшись нагодою, адвокати просять визначені законом 3 години "на ознайомлення". Судове засідання знов перервали.

Image caption Підтримка Александровської в суді.

Під кінець перерви до судової залу поволі сходяться учасники процесу та група підтримки затриманої. Вітаючи чергового "товариша", Алла Александровська жартує з-за ґрат: "Так що, влаштуємо партзбори?"

Коли засідання поновилося, захист знову заявив цілу низку клопотань. Адвокат Олександр Шадрін після першого зробив паузу - чекаючи відхилення чи задоволення, проте суддя запропонував виголошувати усі, мовляв, відповідати буде разом. Обурений порушенням процедури, захисник заявив відвід судді.

Суд триває, пізно ввечері у середу у Київському райсуді Харкова шукають слідчого суддю, який може розглянути відвід колезі. Адвокати викликають для підзахисної медиків (швидка зранку чергує біля будівлі), Александровську виводять міряти тиск та робити кардіограму.

На обрання запобіжного заходу для затриманих закон відводить 72 години. 34 з них вже минули.

Новини на цю ж тему