Амністія бійців АТО: справедливість чи індульгенція?

АТО Копирайт изображения Getty
Image caption Амністія учасників бойових дій на Донбасі прописана в законі окремою статтею

У четвер Верховна Рада ухвалила закон про амністію, який звільнить від покарань сотні українських ув’язнених.

Він стосуватиметься кількох категорій людей, однак під час дискусії у стінах парламенту політики не приховували, що розроблявся він, у першу чергу, задля звільнення від покарання учасників АТО.

Доповідач цього законопроекту Андрій Кожем’якін з "Батьківщини" заявив, що на його підтримку виступили "28 керівників батальйонів, які захистили країну".

Положення закону передбачають, що бійці АТО можуть бути звільнені від покарання навіть у випадку, їхні правопорушення були скоєні поза зоною проведення антитерористичної операції.

Для того, аби закон набрав чинності, його повинен підписати президент.

Не тільки військові

Спікер Андрій Парубій анонсував розгляд закону про амністію дуже своєрідно.

"Це про амністію наший військовослужбовців, які пішли на фронт, інколи не маючи документів. Наші майданівці, яких документи згоріли в профспілках, і вони не мали на фронті достатньо документів, щоб зареєструватися…Нам треба не займатися демагогією, популізмом, а підтримати наших хлопців, щодо яких правоохоронні органи сьогодні ведуть слідство", - заявив він з президії парламенту.

Насправді пан Парубій передав суть закону, м’яко кажучи, неточно.

По-перше, він не стосуватиметься людей, стосовно яких "сьогодні ведуть слідство" - у ньому йдеться тільки про вже засуджених громадян.

По-друге, військові – це лише одна з категорій, які фігурують у цьому законі.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Колишній комендант "Самооборони Майдану" Андрій Парубій називав ухвалений у четвер закон "законом про амністію наших військовослужбовців"

Під амністію підпаде одразу кілька категорій населення, в тому числі, неповнолітні, вагітні жінки, пенсіонери, ліквідатори аварії на ЧАЕС, інваліди чи важкохворі.

Якщо цих людей засудили до в’язниці за нетяжкі умисні злочини, закон звільняє їх від відбування покарання.

Так само просто звільнять тих "звичайних" засуджених, кому залишилося "сидіти" менше одного року.

Засуджені за злочини, які не є особливо тяжкими, можуть розраховувати на те, що невідбуту частину покарання їм скоротять удвічі.

Не застосовуватиметься амністія до рецидивістів, засуджених за злочин, який спричинив загибель двох або більше людей чи батьків неповнолітніх дітей, які отримали строк за злочини проти цих дітей.

Близько половини тексту документу займає довжелезний перелік статей Кримінального кодексу, на які не розповсюджується дія закону про амністію. У цьому списку: злочини проти основ національної безпеки, злочини проти статевої свободи, корупційні злочини та багато інших.

"Ідея була чітка"

Амністії бійців АТО у законі присвячено окрему статтю.

У ній йдеться про те, що від покарання за злочини, які не є особливо важкими, звільняються "особи, які… брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення, отримали статус учасника бойових дій".

Таке формулювання по суті означає, що від покарання звільнять всіх власників посвідки учасника бойових дій, засуджених за нетяжкі злочини, - причому не важливо, де і коли ці злочини було скоєно.

"Початкова задумка полягала в тому, щоб цей законопроект був проголосований у першому читанні, а потім до другого над ним мали попрацювати… Ідея була чітка – амністія мала стосуватися виключно злочинів, скоєних під час і на території виконання бойових завдань… А так трапилося, що через політичну завзятість його прийняли одразу", - розповів ВВС Україна один з депутатів-коаліціантів, який попросив не називати його імені.

У будь-якому разі, завдяки ухваленому в четвер закону, теоретично, якщо боєць АТО демобілізувався і вчинив злочин уже будучи "звичайним" цивільним громадянином, зараз він вправі розрахувати на амністію.

Суперечливі оцінки

Це положення викликало неоднозначну реакцію в сесійній залі.

"Ми живемо у правовій державі чи говоритимемо, що є патріоти, а є не патріоти? Якщо ти патріот, то можна грабувати, ґвалтувати, вбивати, і ухвалять закон про звільнення від кримінальної відповідальності, - от що зараз відбувається", - обурювався Олександр Долженков з "Опозиційного блоку".

Після цієї тиради до нього підійшов депутат від "Народного фронту" Юрій Тимошенко з "Народного фронту" - до обрання в парламент він служив у батальйоні імені Кульчицького Нацгвардії. Розмова на підвищених тонах не перейшла у бійку, можливо, лише завдяки втручанню Андрія Парубія.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Свої зауваження до закону мав і перший командир батальйону "Айдар" Сергій Мельничук

Утім, критикували закон і з боку колишніх бійців АТО.

"Ті, хто дійсно виконував завдання і… під час бойових дій щось могли взяти, машину чи ще щось – це одне. А коли на мирних уже територіях грабувалися, люди були ув'язнені… Чому вони не передавалися службам безпеки, міліції?" - говорив перший командир батальйону "Айдар" Сергій Мельничук.

Довести до кінця свою думку у відведений регламентом час він не встиг, а спікер Парубій можливості закінчити промову пану Мельничуку не дав.

Були зауваження до законопроекту і у Головного науково-експертного управління Ради. У висновку на цей документ його фахівці написали, що у проголосованій редакції закону він передбачає амністію для винних, приміром, у екоциді, порушенні звичаїв війни або ж крадіжці в особливо великих розмірах.

Утім, інші парламентарі навпаки говорили про те, що ухвалений у четвер закон є недостатнім для того, щоб повною мірою захистити бійців АТО.

"Закон ніяк не допоможе тим людям, які зараз перебувають під слідством. Зараз дуже багато людей, які захищали цю державу, в слідчих ізоляторах цієї держави. І нам потрібні спеціальні зусилля, щоби допомогти їм", - говорив голова антикорупційного комітету парламенту Єгор Соболєв. Ще одним ґанджем закону, на його думку, є те, що він стосується не всіх, а тільки окремих видів злочинів.

Труднощі застосування

Колишній боєць батальйону "Донбас" Павло Кішкар сказав ВВС Україна, що автори законопроекту, – а документ внесли до Верховної Ради за підписами восьми депутатів, представників БПП, "Народного фронту", "Волі народу" та позафракційних – свідомо включили до законопроекту саме таку редакцію статті про амністію бійців АТО.

"Вони пояснювали це так: закон стосується лише нетяжких і середньої тяжкості злочинів, тому логічно, що ці люди мусять отримати якусь компенсацію, адже їхній морально-психологічний стан після війни бажає кращого, а держава, на жаль, не спромоглася забезпечити їхню психологічну реабілітацію", - пояснив пан Кішкар.

Співрозмовники ВВС Україна не виключають, що до ухваленого у четвер закону доведеться приймати зміни, які чітко регламентуватимуть підстави та умови амністії бійців АТО.

Копирайт изображения EPA
Image caption Для того, щоб закон набрав чинності, його має підписати президент Петро Порошенко

З іншого боку, свіжо ухвалений закон прописує, що амністія відбуватиметься не автоматично, а індивідуальними рішеннями судів, які повинні будуть "ретельно перевірити матеріали особової справи та відомості про поведінку засудженого під час відбування покарання".

Отож, припускають депутати, в особливо одіозних випадках амністія не застосовуватиметься.

Нарешті ухвалений у четвер документ стане повноцінним законом тільки після того, як його підпише президент. Теоретично Петро Порошенко може ветувати його, однак у такому разі йому напевно доведеться відповідати на закиди у небажанні допомогти бійцям АТО, які потрапили у складну життєву ситуацію.

Чотири тисячі

Тим часом у парламентському комітеті з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, який готував цей законопроект, ВВС Україна заявили, що не мають даних про точну кількість бійців АТО, які підпадуть під амністію.

Державна пенітенціарна служба у відповідь на комітетський запит повідомила, що станом на кінець грудня минулого року під дію закону про амністію в Україні підпадало близько чотирьох тисяч людей.

"З них 1900 засуджених будуть звільнені від відбування покарання в установах відбування покарань, та 2100 – скорочено терміни відбування покарань", - розповіли ВВС Україна в комітеті.

Разом з тим, додали у комітеті, пенітенціарна служба не змогла надати інформацію про те, скільки людей з цієї кількості є учасниками АТО, - тут просто не ведуть такої статистики.

Новини на цю ж тему