Порошенко про членство України в НАТО: спершу реформи

Фото 1 Копирайт изображения AFP

Президент Петро Порошенко на прес-конференції у Варшаві заявив, що питання членства України в НАТО українці вирішать після проведення реформ в країні.

"Ми вважаємо, що наразі ми повинні здійснити реформи, і ми їх проводимо. І після цього український народ вирішить, що йому робити", - сказав президент у підсумках переговорів із лідерами країн НАТО і генсеком альянсу Єнсом Столтенбергом.

За словами пана Порошенка, реформи в Україні спрямовані на відповідність стандартам НАТО.

"За останні два роки ми зробили набагато більше, ніж в попередні 20 років, і ця реформа нас веде ближче до критеріїв (вступу до НАТО. - Ред.)", - сказав Петро Порошенко, якого цитує "Інтерфакс".

Він також зазначив, що на сьогодні серед українців збільшилася кількість прибічників НАТО, що свідчить про зміни в українському суспільстві.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг на тій же прес-конференції наголосив, що питання членства України в НАТО не було на порядку денному Варшавського саміту.

"Президент Порошенко дуже чітко заявив на нашій зустрічі, що питання членства не стоїть на порядку денному. Зараз головне - як може Україна відповідати стандартам НАТО, як вона може проводити реформи і як ми можемо збільшувати оперативну взаємодію між силами України і силами НАТО", - сказав пан Столтенберг.

Він запевнив, що альянс надаватиме Україні політичну й практичну підтримку, проте країна сама має ухвалити рішення, чи хоче вона стати його членом.

Пакет допомоги

"Україна - давній і самобутній партнер альянсу", - йдеться у спільному комюніке, поширеному від імені лідерів країн-членів НАТО у підсумках дводенного саміту у Варшаві.

"НАТО продовжуватиме надавати стратегічні поради й практичну підтримку реформам в українській сфері безпеки й оборони, включно з Комплексним пакетом допомоги", - заявляють у комюніке.

Копирайт изображения AFP
Image caption Генсек НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що питання членства України в НАТО не було на порядку денному Варшавського саміту

Як уточнив Петро Порошенко на прес-конференції, ця допомога буде спрямована на реалізацію конкретних проектів за різними напрямками, зокрема, кібербезпеки, логістики й реабілітації військових. Вона також передбачає створення нових трастових фондів, у рамках якої й втілюватиметься.

У свою чергу міністр закордонних справ Павло Клімкін на своїй сторінці у Twitter уточнив, що мова йде загалом про "13 магістральних та 40 піднапрямків практичної допомоги".

"Україна отримує Комплексний пакет допомоги від НАТО. Це 13 магістральних та 40 піднапрямів практичної допомоги. Це живий документ, який буде розвиватися і доповнюватися. НАТО і його члени даватимуть стільки, скільки Україна зможе ефективно взяти", - повідомив міністр.

Розширене партнерство

При цьому Петро Порошенко на прес-конференції у Варшаві заявив, що у майбутньому співпраця України з НАТО може набути статусу "розширеного партнерства".

"Ми погодили запуск процесу, який дозволить Україні отримати статус партнера з поглибленими можливостями. Це означає більш тісні відносини і більш тісну взаємодію з членами альянсу", - сказав український президент.

За словами Петра Порошенка, таке рішення демонструє підтримку України з боку НАТО.

Чорноморський регіон і конфлікт на Донбасі

Копирайт изображения Reuters
Image caption Врегулювання конфлікту на Донбасі має відбутися мирним шляхом, через імплементацію мінських домовленостей, переконані в НАТО

У альянсі також наголосили на необхідності мирного врегулювання конфлікту на сході України, "що забрав близько 10 тисяч життів". Як заявили у комюніке, поширеному на сайті НАТО, регіони Донбасу, що перебувають під контролем бойовиків, мають інтегруватися назад до складу України.

"Це передбачає повну імплементацію мінських домовленостей, що означає повне припинення вогню і відведення озброєння, яке буде підтверджене міжнародно", - йдеться у заяві країн-учасниць альянсу.

Там також наголосили, що Росія несе "значну відповідальність" у цьому питанні. "Незважаючи на заявлену прихильність мінським угодам, Росія продовжує свою цілеспрямовану дестабілізацію східної України, порушуючи норми міжнародного права", - заявили у НАТО, закликавши Росію утриматися від "агресивних дій" та використати свій вплив на бойовиків для втілення мінських угод.

Країни-учасниці НАТО також висловили занепокоєння ситуацією у Чорноморському регіоні і зазначили, що воліють посилити співпрацю з Україною та Грузією у цьому питанні, йдеться у спільному комюніке, поширеному на сайті НАТО.

Новини на цю ж тему