Холодна, компетентна та рішуча: що Європа думає про Терезу Мей

тереза мей Копирайт изображения AP
Image caption Європейські політики оцінять пані Мей за її діями

За останні дні в стосунках між ЄС та Великою Британією сталася несподівана зміна ролей.

Ще в недалекому минулому британські міністри незворушно і дещо зверхньо спостерігали за драматичними подіями в Європі - кризою мігрантів та подіями в Греції - і уникали взаємних звинувачень, погроз і напруженості у відносинах. Але після "брекзита" все перевернулося з ніг на голову.

Решта країн ЄС з широко відкритими від подиву очима дивляться на політичний хаос в Британії. І Британію вже навіть порівнюють з Грецією, де погода явно краще.

Так що коли мене тепер запитують про реакцію європейських лідерів на те, що Тереза Мей стає прем'єр-міністром Британії, я можу сказати лише одне: практично всі європейські лідери вирішили спостерігати за подіями, очікувати їх розвитку і лише після цього якось на них реагувати.

Відносини з ЄС

Один європейський високопосадовець сказав мені в понеділок увечері: "Ми будемо реагувати на Терезу Мей тоді, коли вона дійсно щось зробить".

Копирайт изображения AP
Image caption Меркель цікавить, чи ще потрібен Британії доступ до єдиного європейського ринку

Тереза Мей наполягає, що вона дослухається до волі народу, який виступив за "брекзит", але в середу канцлерка Німеччини Ангела Меркель закликала Британію якомога швидше прояснити, якими вона бачить свої майбутні відносини з ЄС.

Зокрема, пані Меркель та інших лідерів ЄС цікавить, чи хоче Тереза Мей, щоб Велика Британія мала доступ до єдиного європейського ринку.

Якщо вона хоче саме цього, то це означає, що їй доведеться погодитися з принципом свободи пересування - імміграцією з країн Євросоюзу.

Це, в свою чергу, суперечить вимогам відданих "брекзитерів". Крім того, в Брюсселі Тереза Мей вважається прихильницею жорсткої міграційної політики, вона часто зустрічалася зі своїми європейськими колегами в ролі міністра внутрішніх справ.

Але мої джерела в ЄС також говорять, що вона прагматик, а не тільки жорсткий переговірник.

Італійська газета Il Sole 24 Ore називає її британської Ангелою Меркель - "холодною, компетентною та рішучою".

Ніякого поспіху

Згнітивши серце Брюссель розуміє, що навряд чи ЄС зможе під тиском змусити Терезу Мей (яка, як відомо, завжди приходить на будь-які переговори добре підготовленою) почати формальні переговори по "брекзиту" якомога швидше.

Попередньо вона проведе детальні консультації з цього питання.

Image caption Наразі не відомо, якою буде позиція Терези Мей стосовно ЄС після неформальних консультації з представниками Союзу.

Неформальні консультації та переговори пройдуть в Лондоні, Брюсселі та інших європейських столицях. Це не викликає особливого ентузіазму в Єврокомісії.

Після референдуму Комісія дала ясно зрозуміти, що до офіційної заяви Великої Британії про свій намір вийти з ЄС жодних переговорів не буде, але ніхто не може запобігти неформальним переговорам.

Роздратовані лідери ЄС втішаються тим, що, на їхню думку, як тільки почнуться офіційні переговори з питання про "брекзит", перевага буде на стороні ЄС, а не на стороні Британії на чолі з Терезою Мей.

Новини на цю ж тему