Рада розходиться на літо перед гарячою осінню

Рада Копирайт изображения UNIAN
Image caption Активісти протестували проти довгих канікул парламенту

Цього тижня Верховна Рада розійдеться відпочивати й навряд чи вже збереться до вересня.

Остання сесія парламенту стала чи не найскандальнішою у цьому скликанні – фактично розвалилась коаліція, хоча й вдалось обрати новий уряд.

Колишні союзники по Майдану створили "об’єднану опозицію", граючи на підвищенні тарифів на ЖКГ. В унісон з "Опозиційним блоком" вони також вимагали дочасних парламентських виборів.

"Більшовики" з "Народного фронту" та БПП хоч нібито і мають коаліцію, але самі ухвалювати рішень не можуть, постійно користуючись голосами груп "Воля народу" та "Відродження".

"Самопоміч" опинилась десь посередині між опозицією та коаліцією – розпуску Ради вони не хочуть, беруть участь у голосуваннях з владою, але до коаліції формально не пристають.

Це все відбувається на тлі зростання рейтингу "Батьківщини" та Юлії Тимошенко, яка хоче не проґавити свій електоральний шанс.

Тривалі канікули

Попри пропозиції спікера та очільників фракції БПП не закривати сесію до кінця літа, у Раді такий варіант не пройшов.

Постанову про продовження сесії і зміну календарного плану парламент не підтримав, тож тепер для літнього засідання потрібно буде проходити повну процедуру скликання позачергової сесії.

Фракції "Батьківщини", "Радикальної партії" та "Самопомочі" за продовження роботи не проголосували.

Представник "Батьківщини" Сергій Власенко пояснив ВВС Україна, що формальна зміна плану не вплинула б на літню роботу.

"Це голосування тільки давало можливість спікеру без збирання 150 підписів скликати позачергове засідання. Засідань і так би не було, це маніпуляція", - вважає Сергій Власенко.

У середу Андрій Парубій дочасно закривав засідання через брак депутатів у залі.

"Цього тижня буде останнє засідання Ради влітку", - розповів ВВС Україна керівник однієї з фракцій коаліції.

Наступного разу на нову сесію депутати зберуться 5 вересня.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сидяче блокування трибуни Олегом Ляшком

"Якщо не буде форс-мажорів у державі, то вже не збиратимемося", - запевнив заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.

Як пояснюють в кулуарах, люди вже роз’їжджаються на канікули й все одно влітку б не працювали.

Складна сесія

Нинішня парламентська сесія стала переломною. Фактично зникла коаліція, яка утворилась після Євромайдану, а "Батьківщина" і "Радикальна партія" оголосили себе новою опозицією.

При цьому "Самопоміч" також покинула коаліцію, проте продовжує співпрацювати з більшістю і не називає себе опозицією.

З іншого боку, Раді вдалось ухвалити низку законів та навіть зібрати 300 голосів для конституційної реформи правосуддя, що підтримали навіть новоспечені опозиціонери.

"Верховна Рада на цій сесії – це квінтесенція парадоксальної української політики. Коли треба – вона працює", - оцінив роботу Ради політолог Володимир Фесенко.

За його словами, найбільшим досягненням парламенту на сесії є саме ухвалення поправок до Конституції, а також зміна уряду, спікера Ради та генпрокурора.

Керівник фракції "Самопоміч" Олег Березюк, який зазвичай дуже критично оцінює роботу парламенту, попри вихід з коаліції, знаходить для сесії теплі слова.

"Парламент продемонстрував елементи рутинної роботи. Я б виділив ухвалення кількох законів, які є знаком, що олігархат відступає", - сказав пан Березюк.

За його словами, такими є закон про ліки, а також зниження акцизів на вживані авто.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Суперечки лідерів фракцій БПП Ігоря Гриніва та "Батьківщини" - Юлії Тимошенко

"Останній документ - перший в історії, який віддає людям гроші в їхні кишені з кишень олігархів", - вважає пан Березюк.

При цьому він скаржиться, що депутати так і не взялись за новий закон про парламентські вибори за пропорційною системою з відкритими списками. Це, на його думку, допомогло б боротись з політичною корупцією.

Блокування і перевибори

Протягом останніх тижнів "Радикальна партія" та "Батьківщина" спільно намагались блокувати роботу парламенту, вимагаючи зниження тарифів та створення тимчасових комісій щодо тарифів та офшорних зловживань.

Юлія Тимошенко, рейтинг якої останніми місяцями суттєво зріс на тарифній темі, відкрито вимагає дочасних парламентських виборів.

Схожу позицію зайняв і "Опозиційний блок", який навіть висунув ідею скласти мандати, щоб відкрити дорогу до перевиборів.

"Влада не хоче почути вимоги суспільства. Фракція "Батьківщини" блокує трибуну через тарифи, які турбують більшість населення", - заявив ВВС Україна член парламенту Сергій Власенко.

Блокувальники вимагають створення ТСК щодо тарифів та офшорних скандалів, а також наполягають на продажу українського газу населенню за пільговою ціною.

Коаліція обходила блокування, але голосів у них у більшості випадків не вистачало.

Поки що новоспечені опозиціонери не визначились, чи будуть продовжувати блокування восени.

"Якщо влада нас не почує, будемо використовувати всі форми. З вересня ми про вимоги не забудемо. Громадянам ще платіжки прийдуть, уявіть, що тоді відбудеться", - анонсував пан Власенко дії опозиції у новому парламентському сезоні.

У БПП також не очікують, що після літа опозиція припинить блокування.

"Якщо вони бачитимуть, що тема тарифів наближатиме їх до виборів, то далі качатимуть", - вважає пан Гончаренко.

Володимир Фесенко прогнозує, що восени ситуація у Верховній Раді тільки погіршуватиметься.

"Останні тижні в Раді з блокуванням Тимошенко та Ляшком через тарифи були тільки репетицією. Тарифна тема буде ключовою на осінній сесії", - вважає експерт.

Копирайт изображения ukrinform
Image caption Юрій Бойко допустив, що для розпуску парламенту "Опозиційний блок" може скласти мандати

Він наголошує, що поки що єдиною відповіддю влади на це є програма субсидій.

На думку пана Фесенка, восени "Батьківщина", "Радикальна партія" та "Опозиційний блок" спробують створити парламентську кризу для проведення позачергових виборів.

Згідно з останніми опитування, саме "Батьківщина" та "Опоблок" зараз ділять перші дві сходинки партійних рейтингів.

"Організувати перевибори правовим чином зараз майже неможливо. Тому може бути спроба через вулицю змусити до дострокових виборів. Шанс на перевибори є і осінь точно буде гарячою", - заявив ВВС Україна пан Фесенко.

Рішення про розпуск парламенту ухвалює президент, який неодноразово висловлювався проти такого сценарію.

Більше того, зараз навіть "Самопоміч" зайняла жорстку позицію й також виступила різко проти перевиборів восени чи навесні 2017 року.

"Буде дуже сумно, якщо ця сесія стане останньою повною для парламенту. Вибори – це проросійський план, якого допустити не можна", - заявив ВВС Україна Олег Березюк.

Вибори він називає планом Кремля окупувати Україну "політичним способом", але долучатись до нинішньої коаліції також не має наміру.

Новини на цю ж тему