"Путін – тиран" та інші думки Джонсона про Росію та Україну

Джонсон Копирайт изображения PA
Image caption Борис Джонсон - новий міністр закордонних справ Британії

У висловлюваннях новоспеченого міністра закордонних справ Великої Британії, колумніста та політика Бориса Джонсона на тему Росії деякі коментатори останнім часом вбачали симпатії до Москви.

Однак при ретельнішому розгляді у цих репліках побачити щось "пропутінське" не вдасться.

В останні місяці Бориса Джонсона критикували у Британії та хвалили у Росії за висловлювання про Москву та президента Путіна у зв’язку з війною в Сирії, а також про роль ЄС у подіях в Україні.

Однак, по-перше, Росія у всіх випадках була для Джонсона побічною темою – він писав та казав про щось інше, а попутно висловлювався щодо Росії.

По-друге, висловлюватись не зовсім у руслі офіційної політики Джонсона зобов’язував імідж "відвертого хлопця" та епатажного колумніста.

Нарешті, головне: у всіх випадках Борис Джонсон спеціально та посилено підкреслював, що не має жодних симпатій до президента Путіна і вибудованої ним, як висловився Джонсон, "бандитської клептократії".

ЄС та Україна

У травні на одному із зібрань прибічників "брекзита" Джонсон звинуватив ЄС у тому, що це його політика призвела до війни в Україні.

Копирайт изображения Getty

"Якщо хочете приклад того, як […] спроба ЄС займатись політикою у сфері безпеки призвела до справжніх проблем – погляньте, що сталось в Україні", - сказав Джонсон.

Багато російських видань трактували це як підтримку позицій Москви, згідно з якою до української кризи призвело "нав’язування" Євросоюзом угоди про Асоціацію.

Проте Джонсон, по-перше, виступив у межах кампанії перед референдумом про членство в ЄС – йому треба було за щось критикувати ЄС.

По-друге, у даному випадку він критикував Брюссель за спроби взяти на себе роль НАТО – організації, яку Москва любить ще менше ЄС, - і просто заперечував опонентам, які говорили, що ЄС допоміг зберегти мир в Європі.

"Я вважаю дуже, дуже важливим, щоб ми не змішували роль ЄС та НАТО. І заяви про те, що ЄС є гарантом миру на нашому континенті, на мій погляд, можуть підірвати основу оборонної архітектури, якою є НАТО", - продовжив тоді Джонсон.

Путін та спасіння Пальміри

У березні у своїй черговій колонці у газеті Daily Telegraph Джонсон похвалив Башара Асада та його союзника Володимира Путіна за звільнення Пальміри від фанатиків-ісламістів, чим викликав на себе докори у "пропутінській" позиці з боку деяких британських політиків.

Але Джонсон різко відкинув ці звинувачення, та й в самій колонці зробив всі можливі застереження.

"Якщо солдати Путіна допомогли викинути маніяків з Пальміри, то (і мені боляче це визнавати), це дуже добре свідчить про росіян, - написав Джонсон. – Вони зробили так, що Захід виглядає неефективним, так що час нам зробити висновки та зіграти у свою силу".

На початку ж колонки Джонсон підкреслює, що вважає Асада потворою та диктатором, а його режим – одним з найжорсткіших у світі.

Путін – Доббі

Ще одну колонку про Сирію, яку Джонсон написав минулого грудня, у четвер згадали багато ЗМІ світу.

Копирайт изображения PA

У ній він порівняв Путіна зі страшненьким на вигляд недотепою, ельфом Доббі з фільмів та книг про Гаррі Поттера. Точніше, нагадав про це порівняння, про яке у світі говорили ще 13 років тому.

Основною ж тезою цієї колонки був заклик до співпраці з Асадом та Росією, що знову ж таки сподобалось багатьом російським коментаторам.

"Ми маємо набагато більш творчо осмислити варіанти створення коаліції […] І тут неминуча думка про Володимира Путіна […] Багато французів вважають, що прийшов час укладати угоду з новими друзями – росіянами, і я думаю, вони загалом-то праві", - писав Джонсон.

Так він пояснював, чому після терактів у Парижі проголосував за участь Британії в авіаударах по ісламістах у Сирії.

Але і тут тодішній мер Лондона, а зараз міністр закордонних справ, ретельно пояснив, що він взагалі-то думає про путінську Росію, її політичний устрій та дії на території України.

"Зрозумійте, я взагалі не особливо фанатію від Влада. Зовсім навпаки. За підтримки Росії незаконно окупована частина України. Путінська маріонеточна армія майже напевно винна у вбивстві пасажирів лайнера "Малайзійських авіаліній", збитого на сході України. Ми маємо питання до нього стосовно смерті Олександра Литвиненка, безжально отруєного у лондонському ресторані", - писав пан Джонсон.

І далі він дуже жорстко виcловився про Володимира Путіна.

"Його вважають ключовою фігурою великої пострадянської бандитської клептократії та найбагатшою людиною на планеті. Журналістів, які виступають проти нього, вбивають. Його конкуренти опиняються у в’язниці. Хоч він і виглядає як домовий ельф Доббі, насправді він – безжальний тиран", - написав Борис Джонсон у грудні, коли ще не знав, що через півроку стане міністром закордонних справ.

Новини на цю ж тему