Вибори на Луганщині: 200 гривень і дружба з Росією

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Позачергові парламентські вибори на Луганщині запам'ятаються спекою і неймовірною кількістю кандидатів - їх тут 107.

Йдуть у депутати цілими родинами: серед кандидатів можна побачити багато однакових прізвищ, і проживають їхні власники в одних і тих само населених пунктах. Наприклад, у селі Гореничі Києво-Святошинського району.

Спостерігачі відзначають, що абсолютна більшість таких кандидатів є технічними, їхня присутність була необхідна для делегування представників у виборчкоми. Реально ж претендують на мандат 5-10 людей.

"Тут люди з цими кандидатами витратили великі гроші. Бо зареєструвати одного коштує 14,5 тис грн", - розповідає ВВС Україна Сергій Зарецький, який сам балотується в депутати, але каже, що фейкових кандидатів не реєстрував.

Image caption Окружна виборча комісія в Біловодську

Серед людей, які активно ведуть виборчу кампанію на Луганщині, - представник партії "Наш край" Сергій Шахов, кандидат від "Опозиційного блоку" Борис Лебедєв, колишній аграрний міністр, "свободівець" Ігор Швайка, екс-губернатор Луганщини від "Батьківщини" Ірина Верігіна, Денис Денищенко від "Солідарності" та екс-депутат Харківської міськради і член одіозного "Українського вибору" Андрій Лесик.

Останній вже запам'ятався передвиборчими плакатами, на яких закликає до "дружби з російським народом", а у передвиборчій програмі наполягає на "відновленні коопераційних зв’язків з країнами Євразійського економічного союзу".

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Сам Андрій Лесик заявив, що йому почали надходити SMS з погрозами.

Image caption До 114-го округу входять переважно сільські райони півночі Луганщини

"Андрій Лесик на зустрічах розповідає, що ось таке ставлення до відносин з Росією - це його позиція. Він запевнив, що жодного стосунку до сепаратизму вона не має", - відзначає представник мережі "Опора" на Луганщині Олексій Кормілецький.

Інший кандидат Денис Денищенко у своїх агітматеріалах використав зображення голови Луганської військово-цивільної адміністрації Юрія Гарбуза. Керівник ВЦА пізніше заявив, що нікого на виборах не підтримує.

"Зрозумійте, це мій рідний округ (Юрій Гарбуз раніше був обраний від 114 округу в парламент. - Ред.), я тут десь у тіні стану, а скажуть, ніби я когось підтримую", - пояснює голова ВЦА у коментарі ВВС Україна.

200 грн за голос

Image caption Тут у Біловодську раніше стояв Ленін

В "Опорі" також повідомляють про те, що деякі кандидати намагаються "мотивувати" виборців обіцянками заплатити 200 грн за голос.

Проводиться і збір паспортних даних людей, які нібито погодилися проголосувати за певного претендента в депутати. Для мешканців сіл, яких багато в цьому окрузі на півночі Луганщини, така процедура взагалі виглядає мало не як офіційне зобов'язання.

"Розумієте, один кандидат почав скуповувати голоси, й інші, у відповідь, також почали це робити", - пояснює ситуацію Сергій Зарецький. Він додає, що сам купівлею голосів не займається.

Інша виборча схема на Луганщині, за словами представників "Опори", - це соціологічне опитування. Певна організація за участь у такому опитуванні пропонує ті само 200 грн. При цьому на зустрічах роздаються агітаційні матеріали за одного з кандидатів, а учасники опитування підписують договір про "нерозголошення відомостей, що стали відомі виконавцю робіт про діяльність замовника, включаючи методи роботи, технології, внутрішні документи навчання".

Image caption ОВК готується до дня голосування

Ще один агітаційний механізм - "соціальні картки" від кандидата.

"Розповідають, що ці соціальні картки дозволять отримати якісь знижки, а пізніше на них можуть навіть якісь гроші прийти", - розповідає Олексій Кормілецький.

Традиційно проводиться і непрямий підкуп: будуються дитячі і спортивні майданчики, даруються машини швидкої допомоги.

Image caption Дільниця в селі Євсуг

У самій окружній комісії кажуть, що наразі офіційно зареєстровано лише дві скарги - через порушення правил агітації.

Неділя, 17 липня, обіцяє видатися спекотним днем на Луганщині у прямому і переносному сенсі. ОВК, яку через обстріли перенесли зі Станиці Луганської до Біловодська, переповнена людьми навіть за кілька днів до голосування.

Охорону, після побиття колишнього голови окружкому, посилено, біля входу в ОВК чергують близько десятка правоохоронців з автоматами - місцеву поліцію підсилили колеги з Полтавщини.

Image caption Охорона біля будівлі ОВК

Майже всі опитані ВВС Україна жителі Біловодська кажуть, що на вибори йти збираються. Проте у всіх своя мета.

"Нікому не вірю. Але на вибори піду - всіх викреслю", - обіцяє місцева мешканка.

Новини на цю ж тему