Вибори на далекому українському Сході

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Про те, як проходило голосування у прикордонному і прифронтовому окрузі Луганщини, - в репортажі від ВВС Україна.

Вибори без буфету

Близько 8-ї години ранку біля клубу в селі Євсуг - невеличкому населеному пункті, що загубився у полях північної Луганщини, - зібралося два десятки людей.

Image caption Перші хвилини голосування супроводжувалися ажіотажем, пізніше прийшла спека і люди з дільниць майже зникли

Євсужани чекали на відкриття виборчої дільниці. У неділю в одному з округів Луганської області обирали депутата на заміну Юрію Гарбузу, який у квітні очолив обладміністрацію.

"От раніше були вибори - був буфет. А зараз немає з ким пива випити", - бідкається українською літній чоловік біля дільниці.

На відміну від переважно російськомовного та індустріального півдня Луганщини, центр та північ області - аграрний, трохи запустілий регіон, де багато людей спілкуються майже чистою українською.

Чимось він дуже нагадує край, описаний у романі "Ворошиловград" Сергія Жадана, чиє дитинство минуло у сусідньому Старобільску.

Image caption До 114 округу входять переважно аграрні райони Луганщини

Місцеві зізнаються - йдуть на вибори, бо сподіваються на підтримку аграрного сектору.

"От ми молоком займаємося, і нас вже так душать... Раніше були пільги, але потім їх зняли. Ми надіємось, що нам якась допомога буде", - розповіла ВВС Україна жінка, яка щойно вийшла з виборчої дільниці.

В очікуванні миру

Інше сподівання місцевих виборців - мир.

Луганський округ - прифронтовий. Його центром мала бути Станиця Луганська, однак через посилення обстрілів окружний виборчком перенесли до Біловодська - за 50 км від лінії зіткнення.

Image caption Біля кожного виборчкому тут - озброєна охорона

Тут активних бойових дій майже не було. Однак люди дуже переймаються через конфлікт. Він для прифронтових районів як фактор постійного страху.

В регіоні багато військових та сил МВС, на в'їздах до великих населених пунктів треба минати блокпости, на яких питають про маршрут поїздки та просять показати документи.

До виборів в округ направили додаткові сили правоохоронців. Проїхати Біловодськом і не зустріти патруль (зазвичай це кілька бійців з автоматами) - майже неможливо.

Особливих проявів сепаратиських настроїв тут не спостерігається. У селах та містечках підкреслено багато жовто-синіх кольорів.

Місцеві кажуть, що за два роки конфлікту ніхто в "ЛНР" тут вже не хоче - наслухалися розповідей від тих, хто залишився з іншого боку лінії розмежування.

Image caption Один з патрулів у Біловодську

Розповідають також, що колишні радикальні прихильники "народних республік" з Луганська навіть кажуть своїм товаришам, що залишилися на підконтрольних Україні територіях, не поспішати в самопроголoшену "ЛНР".

У той же час в одному з місцевих сіл хтось розкидав перед виборами листівки із зображеннями екс-лідера "регіоналів" Луганщини Олександра Єфремова та закликом "Збережи вірність Партії регіонів! Голосуй за Єфремова!"

Сам пан Єфремов на цих виборах нікуди не балотувався, однак серед кандидатів у окрузі можна було знайти його однофамільця – 25-річного безробітного з Сєвєродонецька Антона Єфремова.

Про мир і безпеку говорила і Надія Савченко, яка неочікувано приїхала в округ, щоб підтримати колегу по партії "Батьківщина".

"Закінчити війну - це перше і основне, що хочуть всі люди", - ділилася вона з ВВС Україна враженнями від зустрічей з місцевими виборцями.

Image caption Надія Савченко біля дільниці: Фотографуюся лише з військовими

Самі ж вибори на неї справили не найкраще враження: "Який бардак у Верховній Раді, такий самий бардак і у виборчих процесах".

"Те, що я побачила - біля дільниць стоять два-три кандидати і просто сваряться між собою і заважають людям... Я вважаю: якщо ви хочете посваритися, то поставте тут ринг, зробіть бої, хоч морди одне одному бийте. Тільки це треба робити так, щоб не заважати роботі людей, бо так вибори не проводяться", - пояснила пані Савченко.

"Поховали" кандидата

Порушення, зафіксовані тут спостерігачами, - класика українського волевиявлення. Це і підкуп за 200 грн, і підвезення літніх людей до дільниць, і "чорний піар".

У згаданому селі Євсуг, наприклад, у ніч перед виборами невідомі просто на дорозі розкидали листівки, які інформували про смерть одного з кандидатів.

Image caption Фейковий передвиборчий некролог

Вказувалося, що певний кандидат, один з фаворитів перегонів, помер у лікарні "від тяжкої інтоксикації медичними препаратами".

"Український рух втратив відданого патріота незалежності… Пам'ятаємо і сумуємо", - повідомляли невідомі автори листівок.

Насправді ж ніхто з кандидатів перед виборами не помер (їх було багато - 107), а прокуратура порушила кримінальне провадження за фактом неправдивої інформації про кандидата.

Ще один прояв "чорного піару" - кидання у двори листівок кандидатів разом з роздрукованими на кольоровому принтері купюрами 100 і 200 грн.

Інший кандидат вирішив проводити "соціологічні опитування", причому методом особистих зустрічей, на яких, за даними мережі "Опора", роздавалися ті самі 200 грн і при цьому збиралися паспортні дані "респондентів".

Image caption Дорожній знак села Євсуг став "жертвою" передвиборної агітації

Збір особистої інформації - взагалі чутлива тема для цього сільського округу. Спостерігачі кажуть, що будь-яка спроба підкупу тут супроводжувалася спробами зібрати паспортні дані.

Через це багато виборців на виході з дільниць відмовлялися спілкуватися з соціологами, які проводили екзит-пол.

Нарешті, ще одна виборча технологія - поширення штабом кандидата "соціальних карток".

Як розповів ВВС Україна речник луганської "Опори" Володимир Смоляков, на ці картки обіцяли нарахувати реальні гроші (до 3 тис. грн), якими можна буде розрахуватися за електрику. Гроші нібито мають надійти щасливим власникам вже після виборів.

На питання про те, чи пов'язані ці нарахування з перемогою певного кандидата, на гарячій лінії його штабу дипломатично зазначили: "Ви самі відповіли на своє питання".

"Кампанія низької якості"

"Ніяких ексцесів не було, але ж спека - молодь на вибори не іде", - розповів ВВС Україна один з охоронців дільниці у селі Семикозівка.

Image caption Виборча дільниця у селі Семикозівка

"У нас тут взагалі через війну молоді не дуже багато", - підтвердила секретар ДВК у центрі Біловодська.

Попри це, явка на Луганщині стала найвищою з-поміж усіх семи округів, де у неділю проходили проміжні вибори. За даними ЦВК (які, щоправда, надійшли лише близько 3-ї години ночі понеділка), тут проголосувало більше 63% виборців.

Але спостерігачі відзначають, що на результати волевиявлення дійсно могли вплинути не зовсім чесні дії команд кандидатів.

Image caption Більшість виборців, які прийшли на вибори на Луганщині, - літні люди, для яких голосування залишається визначною подією

"Ми отримали виборчу кампанію вкрай низької якості. Ключова проблема - це прямий і непрямий підкуп виборців", - підсумовує директор Комітету виборців України Олексій Кошель всі сім виборів, які пройшли в неділю у різних регіонах.

А Володимир Смоляков з "Опори" додає, що встановити склад злочину при підкупі на виборах традиційно проблематично.

"Щось ми вже 20 років ходимо на вибори, і все ніякого покращення немає. Але ж будемо ходити", - підсумовує вибори на Луганщині чоловік біля дільниці у селі Новолимарівка.

Новини на цю ж тему