Чому стабільність у Туреччині важлива для всього світу?

Туреччина Копирайт изображения AP
Image caption Останнім часом турецьке суспільство розділило питання про те, як має розвиватися країна

Туреччина - роз'єднана і нещасна країна. До кінця не ясно, чим керувалися ті, хто замислив переворот, але вони спробували встановити контроль в той момент, коли Туреччина опинилася глибоко розколотою реформами президента Ердогана. Країна також важко переживає насильство, що поширилося через війну в сусідній Сирії.

Уряд Туреччини побічно звинуватив ісламського проповідника у вигнанні Фетхуллаха Ґюлена в тому, що він стоїть за спробою перевороту.

Пан Ердоган в минулому вже звинувачував пана Ґюлена в багатьох бідах Туреччини.

Прем'єр-міністр країни Біналі Йилдирим застеріг, що будь-яка країна, яка буде підтримувати пана Ґюлена, "не буде другом Туреччини і буде розглядатися як така, що знаходиться в стані війни з Туреччиною".

Пан Ґюлен живе у добровільному вигнанні в США. Він був союзником пана Ердогана, і до сварки між ними його часто називали другою найвпливовішою людиною в Туреччині.

Посилення ролі президента

Туреччина відіграє важливу роль на Близькому Сході через своє географічне розташування, знаходячись і в Європі, і в Азії, а також тому, що є одним з провідних членів НАТО. А ще й тому, що президент-ісламіст Ердоган і його партія Справедливості та розвитку (АК) вкрай зацікавлені у підтримці і появі в регіоні урядів під контролем мусульман-сунітів.

У зверненні, яке телеведуча, за її словами, читала під дулом пістолета, змовники заявляли, що намагаються відновити світську демократію в Туреччині.

Правляча партія АК навчилася впевнено перемагати на виборах, однак тверда і довготривала відданість демократії самим Ердоганом завжди ставилась під сумнів.

Він одного разу порівняв демократію із автобусом, на якому ти їдеш до потрібного тобі місця, а потім виходиш.

Президент Ердоган - ісламіст у турецькій політиці, який відкидає світську спадщину країни.

Він стає все більш і більш авторитарним правителем, і в Туреччині критично налаштовані щодо влади журналісти та інші люди опиняються за ґратами.

Копирайт изображения Getty
Image caption Президент Туреччини хоче отримати більше влади

Після придушення спроби перевороту він може спробувати посилити режим в країні.

Пан Ердоган багато років обіймав посаду прем'єр-міністра. Зараз він намагається змінити конституцію, щоб стати президентом з великими повноваженнями.

Ключовий гравець

Пан Ердоган і його уряд активно брали участь у війні в Сирії від її початку у 2011 році, підтримуючи в основному ісламістські угруповання, що ведуть боротьбу проти сил президента Сирії Башара Асада.

Але насильство поширилося за межі Сирії, сприяючи відновленню конфлікту з Робочою партією Курдистану і перетворюючи Туреччину на мішень для джихадистів, які називають себе "Ісламським державою".

Захід розглядає Туреччину як країну, здатну допомогти у вирішенні близькосхідних проблем. А це неможливо без стабільності.

І тут працює просте рівняння: криза на Близькому Сході укупі з кризою в Туреччині - проблема для всіх.

Але на це можна заперечити, що Туреччина і сама створила багато проблем в регіоні і глибоко зав'язла у конфліктах зі своїми сусідами.

Уряди Ердогана виявляли набагато більше бажання брати активну участь у подіях на Близькому Сході, ніж населення Туреччини.

Пан Ердоган був головним прихильником переважно ісламістських угруповань, які воюють з президентом Сирії, починаючи з 2011 року.

Нещодавно він почав налагоджувати відносини з Ізраїлем, однак президент також симпатизує ворогам Ізраїлю - руху "Хамас", пов'язаному з "Братами-мусульманами".

Туреччина, не варто забувати, є винятково важливою для ЄС у механізмі з контролю за міграцією з Близького Сходу.

Туреччині загрожує довгострокова криза, і спроба повалити президента Ердогана була не останньою.

Новини на цю ж тему