"Сі Бриз -2016": багатонаціональні сили і фобії Росії

Копирайт изображения ukrinform

Навчання "Сі-Бриз -2016" розпочалися у північно-західній частині Чорного моря і на території Одеської і Миколаївської областей.

Цього року у навчаннях загалом візьмуть участь до 4 тисяч військових з України і США, а також 14 країн НАТО і партнерів альянсу.

У морській фазі навчань "Сі Бриз" цього року задіяно 25 кораблів та суден.

На полігоні Широкий Лан у Миколаївській області у складі багатонаціональних сил відпрацьовуватимуть спільні дії морські піхотинці.

Деякі російські видання вже традиційно змалювали сценарій агресії, яку нібито готують проти Росії країни НАТО.

У попередні роки прокремілвські російські політики і військові експерти часто згадували "Сі Бриз" як спробу тиснути на російський Чорноморський флот. А той, за логікою Кремля, захищав "південні кордони України і Росії".

Тоді в українському Криму російські військові кораблі стояли на одних причалах разом із кораблями ВМС України.

Тепер "Сі Бриз" названо репетицією вторгнення вже у "російський Крим".

Копирайт изображения UKRAINIAN NAVY
Image caption Корабельний стрій учасників "Сі Бриз".

Українське міністерство оборони формулює тему навчань без географічної прив’язки до якоїсь частини чорноморського узбережжя: проведення багатонаціональної операції з безпеки у кризовому регіоні.

"Ми проводимо навчання серії "Сі Бриз" від початку 1997 року, вони є одним із найбільш ефективних заходів міжнародного співробітництва", - сказав під час церемонії відкриття "Сі Бриз- 2016" в Одесі заступник командувача Військово-Морських Сил України контр-адмірал Андрій Тарасов.

Один із прокремлівських військових аналітиків Сергій Іщенко у статті для інтернет-видання "Свободная пресса" звертає увагу на те, що навчання "Сі Бриз" нібито вже раніше почалися ще у Болгарії і спрямоване проти спільного противника – Росії.

На думку автора посилаються інші російські видання - такі, як "Утро.Ру" чи агенція "Росія сьогодні".

Однак, у Болгарії відбувалися навчання з назвою "Бриз", а не "Сі Бриз".

Ці навчання є різними не тільки за назвою, але й місцем проведення.

Копирайт изображения ukrainian navy

Вони регулярно проводяться ще з 90 років минулого століття.

Чому експерт припускається явної помилки? Він підкріплює цим прикладом твердження про постійне військове протистояння та змови в Чорному морі.

Росія завжди була невдоволена, коли в українські води входило багато кораблів НАТО і шукала приводи для брязкотіння зброєю.

Найполітизованіші навчання в Україні

Після анексії Криму Росією в 2014 році український військовий флот опинився на межі знищення. Російські диверсанти блокували українські кораблі в бухтах, а сухопутні підрозділи ВМС України в місцях їхньої дислокації на півострові.

Більшість українських військових перейшли на службу до збройних сил РФ. На материкову частину України із залишками військової техніки вийшла менша частина українських моряків.

У далекому 1997 році Україна розпочала навчання "Сі Бриз" у Криму. Хоча відбувалися вони за багато кілометрів від політизованих Севастополя і Сімферополя на Донузлаві, марші під антинатовськими гаслами докотитись і туди.

Але вже через рік у 1998 році у навчаннях "Сі Бриз" вперше взяла участь Росія, яку там представляли три військових кораблі.

Однак в наступні роки Росія постійно критикувала ці навчання, називаючи їх спробами "втягти Україну в НАТО". З такими ж гаслами виступали проросійські організації з України, які стабільно з’являлися в Одесі та на полігоні Широкий Лан.

"Ми не янкі, ми слов’яни, наші браття – росіяни", - гучно скандували противники "Сі Бризу" під воротами штабів багатонаціональних навчань.

Однак до анексії Криму та початку збройного протистояння на Сході більшість населення в Україні сприймало це просто як вияв демократії, а не спробу російського втручання.

У 2006 році Україна знову спробувала провести навчання "Сі Бриз " у Криму.

Однак проросійські протестувальники не дали вивантажити американське обладнання у порту Феодосії.

З Москви до Криму приїхало чимало російських політиків, які підбурювали місцеве населення до активніших протестів.

Те, що відбулось 10 років тому у Феодосії, дуже нагадувало дії прокремлівських загонів у часи так званої "російської весни" пізніше у 2014.

Блокування українських військових і застосування методів "інформаційної війни" для мобілізації проросійського місцевого населення тоді розкрились в повній мірі.

Однак Україна не змогла винести з тих подій потрібних уроків.

Що відбувається за політичним фоном?

Самі навчання насправді виглядають доволі буденними військовими тренуваннями.

Як правило, військовослужбовці відпрацьовують різноманітні елементи бойової взаємодії. Кораблі різних країн вчаться тримати зв'язок, злагоджено рухатися в певні райони моря, шукати підводні човни, влаштовувати догляди суден, що можуть перевозити підозрілі вантажі.

На суші взаємодіяти вчиться морська піхота. Але тут засоби пересування та ведення бойових дій інші. Це танки і бронетранспортери, автомобілі, артилерія.

Копирайт изображения ukrainian navy
Image caption Представники підрозділів морської піхоти піднімають державні прапори у польовому таборі на полігоні Широкий Лан.

Морські піхотинці як основа амфібійних сил тренуються штурмувати, а потім утримувати морське узбережжя, надавати медичну допомогу пораненим, контролювати блок-пости.

У певні дні навчань всі ці розрізнені і непов’язані між собою елементи дій на суші, на морі і в повітрі раптом сплітаються в один вузол.

Тоді починається перевірка на здатність спільно діяти всіх сил: авіації, сухопутних підрозділів, корабельних угруповань.

Ці навички кожного підрозділу, чи екіпажу корабля, або ж літака чи вертольота можуть перетворити моряків різних флотів у єдину грізну силу.

В навчаннях "Сі Бриз – 2016" братимуть участь представники всіх країн Чорного моря, окрім Росії.

За попередніми даними, навіть кораблі від ВМС Туреччини попри буремні події минулих вихідних у Стамбулі і Анкарі, йдуть на "Сі Бриз".

Навчання триватимуть до 30 липня.

Новини на цю ж тему