У Туреччині висунули звинувачення 99 генералам і адміралам

Копирайт изображения AFP
Image caption Солдатів, яких підозрюють в участі у заколоті, привезли до суду у Стамбулі

У Туреччині висунули офіційні звинувачення 99 генералам і адміралам у зв'язку із невдалою спробою державного перевороту. Це серйозний удар по військовій еліті країни.

В Анкарі президент Ердоган зустрівся із командувачами, які залишилися на його боці, а також із членами уряду.

Влада Туреччини також заборонила усім вченим виїздити за кордон у спробі "очистити" лави державних службовців від осіб, пов'язаних із заколотом.

Понад 50 тисяч людей було звільнено з посад, затримано чи заарештовано.

Небезпечні освітяни

Копирайт изображения ap
Image caption Викладачам турецьких університетів заборонено виїздити за кордон

Наразі близько 1 577 деканам турецьких університетів запропонували звільнитися, так само, як 21 тисячі вчителів та 15 тисячам працівників міністерства освіти.

Освітян підозрюють у зв'язках із релігійним діячем Фетхуллою Гуленом, який живе у США, і якого влада Туреччини вважає натхненником заколоту.

Вища рада освіти попросила ректорів університетів "терміново оцінити ситуацію серед наукового та адміністративного персоналу" стосовно зв'язків із тим, що влада Туреччини називає "терористичною організацією Фетхулли", і доповісти до 5 серпня.

До університетів також надійшов наказ, аби усі науковці, які перебувають за кордоном на роботі або стажуванні, повернулися до Туреччини у стислі терміни.

Представник уряду заявив Reuters, що заборона на виїзд науковців за кордон має на меті упередити втечу учасників заколоту.

Туреччина вимагає від США видати пана Гулена. Це питання, як заявили у Білому домі, порушувалося під час телефонної розмови між президентом США Бараком Обамою і президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

Речник Білого дому Джош Ернест заявив, що рішення щодо екстрадиції ухвалюватиметься на підставі двосторонньої угоди між країнами.

"Чистки" і мейли

Image caption У Туреччині тривають мітинги на підтримку президента Ердогана

Очікується, що ввечері середи будуть зроблені нові важливі заяви після зустрічі президента Реджепа Ердогана із Національною радою безпеки країни.

Щойно стало зрозуміло, що переворот провалився, в Туреччині почалися "чистки". Спочатку у силових відомствах, а згодом і у всій цивільній сфері.

Правозахисна організація Amnesty International застерегла, що "чистки" поширюються через цензурування ЗМІ і журналістів, зокрема тих, хто критикує політику уряду.

"Нині ми спостерігаємо репресивні заходи надзвичайного масштабу у Туреччині. Хоча це є зрозумілим і законним, що уряд хоче провести розслідування і покарати причетних до цієї кривавої спроби перевороту, це має відбуватися у рамках закону і з повагою до свободи на висловлення своєї думки", - заявив експерт Amnesty International у справах Туреччини Андрю Гарднер.

Тим часом Туреччина заблокувала доступ до сайту WikiLeaks. Це сталося по тому, як на сайті оприлюднили близько 300 тисяч електронних листів Партії справедливості і розвитку, яку очолює президент Ердоган, за час від 2000 до початку липня 2016 року.

У WikiLeaks заявили, що хоча ці матеріали були отримані ще до початку перевороту, їхнє оприлюднення прискорили "у відповідь на "чистки", які проводить уряд після провалу заколоту".

Там також твердять, що джерело листів не пов'язане із учасниками спроби перевороту чи опозицією.

Новини на цю ж тему