Казус Надії Савченко

Надія Савченко в Одесі Копирайт изображения UNIAN
Image caption Експерти не бачать успішного політичного майбутнього Надії Савченко

25 липня минає два місяці відтоді, як Надія Савченко повернулася до України після майже двох років утримання у полоні сепаратистів та у російському СІЗО.

Два місяці політичної діяльності депутата парламенту стали для багатьох розчаруванням. Передусім через суперечливі заяви про шляхи подолання військового конфлікту на Донбасі.

Експерти пояснюють її заяви політичною незрілістю і відсутністю досвіду. Однак, вони додають, що цю діяльність не слід сприймати легковажно.

Донбас і влада

Найгучнішою заявою, що спричинила обурення у соцмережах і політикумі, була про необхідність прямих переговорів із керівниками самопроголошених республік. Саме до цього постійно закликає Володимир Путін, саме ці пропозиції Надії Савченко підтримав лідер так званої "ДНР" Олександр Захарченко.

Обурення, якщо не лють, викликали і її заяви про необхідність усім учасникам конфлікту попросити вибачення один в одного, посміхнутися і тоді домовлятися про мир. Кілька днів тому Надія Савченко в інтерв'ю телеканалу "112" відкоригувала ці свої висловлювання.

"Вибачатися мають політики, які починають війни, які воюють. Це стосується і російської сторони. Я вважаю, що президент Росії має попросити вибачення у матерів, які втратили дітей у цій гібридній війні", - сказала депутат парламенту.

Надія Савченко також розповіла про своє бачення шляхів реформування влади в Україні.

"Щоб змінити повноваження президента, структуру країни, побороти корупцію, закони перезапустити, щоб вони діяли для людей, треба стати таким диктатором, який тримає все у своїх руках. Для того, щоб повернути цю владу народу і зробити так, щоб більше ніколи владу у народу не забрали", - сказала пані Савченко.

Перебуваючи в Одесі у минулі вихідні, вона висловилася за проведення референдуму про організацію влади в Україні. Пропозиції Надії Савченко фактично спрямовані на скорочення повноважень президента країни. На її думку, виборці мають обирати не лише депутатів рад, але й чиновників, включно із керівниками облдержадміністрацій.

Дісталося від Надії Савченко й урядові Володимира Гройсмана. Вона вважає, що він неефективний і лише імітує роботу.

"Нічого не діє, в країні не скручене все так, щоб механізм запрацював як одне ціле, - каже вона і додає, - щоб виправити ситуацію, треба "знести голову і перезапустити механізм заново".

Через два місяці після повернення в Україну Надія Савченко також заявила, що мусить стати президентом України.

"Я відповідала, що не хочу, але я відповідала, що можу. А тепер я, мабуть, відповім, що, швидше за все, вже повинна", - сказала вона в інтерв'ю Deutsche Welle 23 липня.

Невігластво чи провокація?

"Це або політичне невігластво і нерозуміння природи і суті процесів, які відбуваються на сході України, нерозуміння загалом того, що відбувається в українсько-російських відносинах, або це свідома провокація на шкоду Україні", - так оцінює заяви Надії Савченко про шляхи подолання кризи на Донбасі політолог Михайло Басараб.

"До заяв Надії Савченко слід ставитися серйозно, бо це говорить депутат парламенту, член Парламентської асамблеї Ради Європи. Це абсолютно не випадкові заяви, вони робляться системно", - вважає співзасновник Українського інституту майбутнього Тарас Березовець.

"Підозри, що вона є агентом Росії, про що багато пишуть у соціальних мережах, цілковито неправильні. Але вважаю, що Надією достатньо вміло маніпулюють люди, які ставлять за мету дестабілізацію в Україні. Тому своєї місії до кінця вона ще не виконала", - каже Тарас Березовець у коментарі ВВС Україна.

Політичні перспективи

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Через два місяці після звільнення Надія Савченко заявила, що мусить стати президентом України

Експерти, з якими спілкувалася ВВС Україна, вважають, що у Надії Савченко як у політика немає серйозних перспектив.

"Якщо вести мову про політичну платформу, то яку би роль вона не виконувала зараз, чітко сформованої політичної позиції вона не має. Тому я би радив з великим скепсисом ставитися до будь-яких її заяв", - сказав ВВС Україна Михайло Басараб.

Таку думку поділяє доктор соціології Олександр Вишняк.

"Вона не має ані політичного досвіду, ані освіти, ані команди, ані необхідних коштів. Звісно, останнє - кошти і псевдокоманду - вона зможе знайти, якщо матиме хоча б невеликий рейтинг. Але ці кошти і ця команда "з'їдять" рейтинг до нуля. Бо нормальної команди і коштів немає", - наголошує Олександр Вишняк у коментарі ВВС Україна.

У той же час, експерти визнають, що Надія Савченко лишається популярною для багатьох жителів України.

"Її заяви викликають різку критику і несприйняття лише у невеликого кола людей - політиків, журналістів, експертів. Але для більшості вона лишається героєм. У неї непоганий рейтинг довіри. Тому ті, хто розкручує проект "Надія Савченко", просуватимуть його далі. Довгострокової перспективи цей проект не матиме, але короткостроково - так, він відіграватиме свою роль, вона може стати лідером на короткий час, наприклад, в якихось акціях протесту", - твердить співзасновник Українського інституту майбутнього Тарас Березовець.

Він прогнозує, що ця популярність триматиметься у період дестабілізації в Україні, для якої вже є передумови.

"Дестабілізаційний період в Україні може настати досить швидко, наприклад, через суттєве зростання тарифів для населення. Наші дослідження свідчать про зростання протестних настроїв: в акціях протесту готові брати участь близько 30% людей, у той час як критичним вважається показник 10%. Тому у період хаосу Надія Савченко може бути потрібна", - зазначає Тарас Березовець у коментарі ВВС Україна.

Михайло Басараб вважає, що популярність Надії Савченко, яка зараз проводить тур обласними центрами України, знижуватиметься.

"Якщо вона продовжуватиме себе дискредитувати своїми заявами, то рейтинг її неминуче падатиме. Суспільні настрої спочатку формуються в середовищі лідерів громадської думки і політично активних громадян. У соціальних мережах "битву" за своє політичне майбутнє Надія вже програла. Якщо вона і далі демонструватиме політичну незрілість чи вдаватиметься до провокацій, невдоволення нею поширюватиметься і на інші прошарки суспільства", - переконаний політолог.

Керівник соціологічної служби Ukrainіаn Sociology Service Олександр Вишняк додає: для політика важлива політичні ніша, якої Надія Савченко не має, на відміну, скажімо, від партій Юлії Тимошенко чи Олега Ляшка, рейтинг яких зростає на темі соціального популізму.

"Найближчий рік Надія Савченко точно ще буде популярна. Але електоральних рейтингів вона все одно не матиме", - вважає доктор соціологічних наук.

Савченко і "Батьківщина"

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Юлія Тимошенко каже, що заяви Надії Савченко - це її власні висновки

Суперечливі заяви Надії Савченко не засуджує Юлія Тимошенко та інші чільні представники партії "Батьківщина".

Наприкінці червня Юлія Тимошенко лише сказала, що все, що каже пані Савченко, це її власні висновки.

"Надії треба ще трохи попрацювати в політиці, їй треба розібратися, їй треба зробити свої висновки. Але ті висновки, які вона робить, це її власні висновки, її власні плани як політика", - заявляла лідерка "Батьківщини" журналістам.

Тарас Березовець каже, що "Батьківщина" не знає, що з нею робити.

"Юлія Тимошенко розуміє, що Надія Савченко забирає її популярність та інформаційні приводи. Але вони не знають, що з нею робити. Вигнати Надію з партії Тимошенко не може, бо це б було рівнозначно пострілу собі у ногу. Але Юлія Володимирівна шукатиме варіанти, як віддалити Савченко. А досвід відправляти політиків у небуття у неї є", - підсумував експерт.

Новини на цю ж тему